• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New Britain - Connecticut

  Przeczytaj także...
  Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim (siedziba starostwa), siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Pułtusk. Położone w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej nad Narwią, w mezoregionie Dolina Dolnej Narwi.Parafia Świętego Krzyża w New Britain (ang. Holy Cross Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w New Britain, Connecticut, Stany Zjednoczone.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  New Britain – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Connecticut, w zespole miejskim Hartford-New Britain-Bristol.

  Historia[ | edytuj kod]

  Tereny New Britain zostały zasiedlone w roku 1687. Od roku 1754 używano nazwy New Britain Society. Od początku XX wieku miasto było nazywane „światową stolicą narzędzi” (Hardware Capital of the World), później zaś „miastem narzędzi” (Hardware City), gdyż znajdowały się tutaj siedziby firm z branży metalowej: Stanley Works i Corbin Locks.

  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Edukacja[ | edytuj kod]

 • Centralny Uniwersytet Stanu Connecticut
 • Religia[ | edytuj kod]

 • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • Parafia Świętego Krzyża
 • Polonia w New Britain[ | edytuj kod]

  New Britain jest największym skupiskiem Polonii w stanie Connecticut: około 15 tysięcy osób. Skupia się ona w okolicach Broad Street, gdzie położonych jest wiele sklepów, punktów usługowych i klubów i dyskotek prowadzonych przez Polaków. W polskich sklepach na Broad Street można nabyć wiele polskich produktów (spożywczych, kosmetycznych, a także prasę). W pobliskich kościołach katolickich odprawiane są msze w języku polskim, zaś w liceum możliwa jest nauka polskiego (niektóre przedmioty wykładane są też w tym języku).

  Violetta Villas ("VV"), właściwie Czesława Maria Gospodarek de domo Cieślak (ur. 10 czerwca 1938 w Heusy, zm. 5 grudnia 2011 w Lewinie Kłodzkim) – polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain (ang. Sacred Heart Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w New Britain, Connecticut, Stany Zjednoczone.

  Z powodu znacznej populacji Polaków zamieszkujących New Britain miasto nazywane jest niekiedy „New Britski”, lub „Niu Britkowo”. W latach 30. XX wieku Polacy stanowili około jednej czwartej mieszkańców; w 2010 polskie pochodzenie deklarowało 17,1% mieszkańców. Honorową obywatelką tego miasta była piosenkarka Violetta Villas.

  Hartford – stolica amerykańskiego stanu Connecticut, w przeszłości siedziba hrabstwa o tej samej nazwie (do roku 1960, kiedy to Connecticut rozwiązał instytucję wszelkich organów władzy na poziomie hrabstwa). Za sprawą populacji liczącej 124 775 mieszkańców (2010), jest to trzecie najbardziej zaludnione miasto w Connecticut i siódme w Nowej Anglii. Greater Hartford stanowi z kolei najbardziej zaludniony obszar metropolitalny w Connecticut, dzięki populacji przekraczającej 1,2 miliona osób (2010).Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  22 września 2019 roku New Britain odwiedził prezydent Andrzej Duda.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Polska Pułtusk (Polska)
 • Japonia Atsugi (Japonia)
 • Niemcy Rastatt (Niemcy)
 • Grecja Janitsa (Grecja)
 • Włochy Solarino (Włochy)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Odznaczenia dla zasłużonych działaczy polonijnych. prezydent.pl. [dostęp 2019-09-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • New Britain (Connecticut) w bazie city-data.com (ang.)
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Rastatt – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, siedziba powiatu Rastatt, oraz wspólnoty administracyjnej Rastatt. Leży nad rzeką Murg, ok. 25 km na południowy zachód od Karlsruhe, przy drogach krajowych B3, B36, B462, autostradzie A5 i linii kolejowej InterCity (Karlsruhe–Fryburg Bryzgowijski–Bazylea).
  Warto wiedzieć że... beta

  Janitsa (gr. Γιαννιτσά) - miasto w Grecji, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pella. Siedziba gminy Pella. Około 29 tys. mieszkańców.
  Bristol – miasto w Stanach Zjednoczonych (stan Connecticut), w hrabstwie Hartford, położone nad rzeką Pequabuck. Bristol jest znane przede wszystkim jako siedziba ESPN, którego główne studio jest w mieście. W Bristol znajduje się również jezioro Compounce, najstarszy, wciąż funkcjonowania parku rozrywki w USA. Bristol jest znany również jako historycznym ośrodkiem produkcji zegarków (od 1790). Znajduje się tam amerykańskie muzeum zegarów i zegarków.
  Atsugi (jap. 厚木市, Atsugi-shi) to miasto w Japonii na wyspie Honsiu, w zespole miejskim Jokohamy w prefekturze Kanagawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.