• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New Bone

  Przeczytaj także...
  Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.Dominik Wania (ur. 24 listopada 1981, Sanok) – polski muzyk jazzowy i klasyczny. Jest asystentem w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz pracuje jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem National Music Honor Society - Pi Kappa Lambda. Muzyk otrzymał 3 nominacje do Fryderyków 2014.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Sesja zdjęciowa do płyty "Longing" (2020 r.).
  New Bone (2020 rok)

  New Bone – zespół grający muzykę jazzową, założony przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie w 1996 roku.

  Nazwa zespołu w muzycznym żargonie oznacza instrumenty dęte blaszane. Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013), Varna Summer International Jazz Festival (Varna, Bułgaria – 2014). Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013 r. Zespół był także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Brał również udział na w festiwalu Art Jazz Cooperation – Ukraina 2015, a w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze.

  Muzycy[ | edytuj kod]

  Skład zespołu od 2014 roku
 • Tomasz Kudyk – trąbka, fluegelhorn
 • Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
 • Dominik Wania – fortepian
 • Maciej Adamczak – kontrabas
 • Dawid Fortuna – perkusja
 • Historia[ | edytuj kod]

  Początkowo inspiracją dla muzyków New Bone była muzyka Wayne Shortera, Milesa Davisa czy Horace Silvera. Przełomowym momentem w karierze zespołu było nagranie debiutanckiej płyty „Something for now”, na której znalazły się autorskie kompozycje lidera zespołu Tomasza Kudyka. Płyta została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Od tego momentu zespół zaczął występować w najważniejszych miejscach dla polskiej sceny jazzowej. W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”, ale przyniosła nowe spojrzenie na grę zespołową oraz interakcje między muzykami. Wpływ na to miały niewątpliwie zmiany personalne, które miały miejsce w zespole – do New Bone dołączyli pianista Paweł Kaczmarczyk oraz perkusista Arek Skolik. W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok), nagraną z gościnnym udziałem Tomasza Grzegorskiego na saksofonie tenorowym i Jana Pilcha na instrumentach perkusyjnych. Zespół wykonuje głównie kompozycje lidera, Tomasza Kudyka.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu (pol.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. biografia · New Bone, New Bone [dostęp 2020-03-25] (pol.).
  2. biografia · New Bone, New Bone [dostęp 2020-03-25] (pol.).
  3. Wpis bez tytułu, longplayrecenzje.blox.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  4. Tomasz Kudyk & New Bone, 19.05.2012, longplay.blox.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  5. dyskografia · New Bone, New Bone [dostęp 2020-03-25] (pol.).
  6. Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo - Teatr Witkacego w Zakopanem, www.witkacy.pl [dostęp 2020-04-28].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.71 sek.