• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nevermind

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
  Otep (zapisywane również jako OTEP lub OT3P) – zespół heavymetalowy założony w 2000 roku w Los Angeles w Kalifornii, USA. Obecnie uformowany Otep jest grupą składającą się z czterech muzyków. Z pierwszej formacji pozostała tylko wokalistka, Otep Shamaya oraz basista J. McGuire "Evil J". Gitarzystę Roba Pettersona, który teraz koncertuje z KoRnem, zastępował do października 2005 Lee Rios, w tej chwili za grę na gitarze odpowiedzialny jest Steven Barbola. Za perkusją do 2006 roku zasiadał Doug Pellerin wypełniając puste miejsce po Marku Bistany "Moke", który po odejściu w 2003 roku wstąpił w szeregi (Hed) P.E. Obecnym perkusistą Otep jest David Gentry.

  Nevermind – drugi album studyjny amerykańskiego zespołu grunge'owego Nirvana, wydany 24 września 1991 roku przez wytwórnię Geffen Records. Był to pierwszy album grupy wydany przez tę wytwórnię i wyprodukowany przez Butcha Viga.

  Pomimo iż wytwórnia miała niskie oczekiwania co do powodzenia komercyjnego albumu, Nevermind odniósł sukces, w głównej mierze dzięki piosence "Smells Like Teen Spirit" która była pierwszym singlem albumu. Wydano jeszcze trzy single: "Come as You Are", "Lithium" i "In Bloom". Nevermind został sprzedany w 26 milionach egzemplarzy, z czego 10 milionów sprzedano w samych Stanach Zjednoczonych. Pismo Rolling Stone umieściło go na 17. miejscu rankingu 500 najlepszych albumów muzycznych wszech czasów.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

  Wszystkie utwory zostały skomponowane wspólnie przez członków grupy, zaś autorem niemal wszystkich tekstów jest Kurt Cobain.

  Lista utworów[]

  1. "Smells Like Teen Spirit" – 5:02
  2. "In Bloom" – 4:15
  3. "Come as You Are" – 3:39
  4. "Breed" – 3:04
  5. "Lithium" – 4:17
  6. "Polly" – 2:56
  7. "Territorial Pissings" – 2:23
  8. "Drain You" – 3:44
  9. "Lounge Act" – 2:37
  10. "Stay Away" – 3:33
  11. "On a Plain" – 3:17
  12. "Something in the Way" – 3:51
  13. "Endless, Nameless" (utwór bonusowy na niektórych wydaniach) – 6:44

  Twórcy[]

 • Kurt Cobainwokal, gitara
 • Dave Grohlperkusja, wokal
 • Krist Novoselicgitara basowa, wokal
 • Chad Channingperkusja w utworze Polly
 • Kirk Canning – wiolonczela w utworze Something in the Way
 • Butch Vig i Nirvana – produkcja
 • Andy Wallacemiksowanie
 • Nagrody i pozycja na listach[]

  Interpretacje[]

 • Cover utworu "Territorial Pissings" stworzyła grupa Ill Niño i opublikowała na albumie The Undercover Sessions (2006).
 • Cover utworu "Breed" stworzyła grupa Otep i opublikowała na albumie The Ascension (2007).
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka

 • Lithium – trzeci singel zespołu Nirvana, pochodzący z albumu Nevermind. Nie nakręcono do niego teledysku w postaci filmu, tylko kompilację różnych koncertów Nirvany.Geffen Records - amerykańska wytwórnia płytowa należąca do Universal Music Group, założona w 1980 roku przez biznesmena Davida Geffena, który w latach siedemdziesiątych stworzył Asylum Records.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Polly – utwór grungowego zespołu Nirvana. Napisany został przez lidera zespołu Kurta Cobaina i umieszczony na albumie Nevermind. Jest jednym z dwóch akustycznych utworów z albumu.
  Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
  Ill Niño – amerykańska grupa muzyczna grająca połączenie nu metalu, muzyki latynoamerykańskiej, metalu alternatywnego i metalcore.
  The Undercover Sessions – minialbum grupy Ill Niño. Wydawnictwo ukazało się 7 listopada 2006 roku nakładem wytwórni muzycznej Cement Shoes Records.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.