Neve Campbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neve Adrianne Campbell (ur. 3 października 1973 w Guelph) – kanadyjska aktorka filmowa i telewizyjna.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Partition (ang.: "Podział", pol. tytuł "Odrzuceni") to dramat kanadyjski z 2007 roku. Reżyser filmu Vic Sarin był za ten film nominowany do nagród za zdjęcia, scenariusz i reżyserię. W roli sikha Giana – Jimi Mistry, w roli muzułmanki Naseem – Kristin Kreuk.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w miejscowości w Guelph, w kanadyjskiej prowincji Ontario w rodzinie katolickiej jako córka Marnie (z domu Neve) Campbell, psycholożki z Amsterdamu, i Gerry’ego Campbella, nauczyciela gry aktorskiej w Lorne Park Secondary School w Mississauga. Jej matką była wolontariuszką osób zarażonych HIV i AIDS. Miała trzech braci: Christiana, Alexa i Damiana.

Ich pięcioro (ang. Party of Five) – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez stację Fox. W Stanach Zjednoczonych nadawany był przez 6 sezonów od 12 września 1994 do 3 maja 2000. W Polsce serial nadawała TVP2.Krzyk 2 (tytuł oryg. Scream 2) – amerykański film fabularny (thriller), kontynuacja Krzyku z 1996 roku. Światowa premiera odbyła się 12 grudnia 1997 roku, na ekranach polskich kin film pojawił się 1 maja 1998 roku.

Jej rodzice rozwiedli się, kiedy miała dwa lata. W wieku sześciu lat zobaczyła występ Dziadka do orzechów i zainteresowała się baletem, zapisując się do Erinvale School of Dance. Później przeniosła się do rezydencji w National Ballet School of Canada, trenując i występując w przedstawieniach Dziadka do orzechów i Śpiącej królewny. Ambicje taneczne pokrzyżowała jej kontuzja, która następnie przyczyniła się do załamania nerwowego, którego aktorka doznała mając czternaście lat. Jako 15-latka wystąpiła w musicalu Upiór w operze w Canon Theatre w Toronto, uczęszczając do John F. Ross Collegiate Vocational Institute w Guelph.

Troje do tanga (ang. Three to Tango) – amerykańska komedia romantyczna z 1999 roku. Reżyserem filmu jest Damon Santostefano.Salma Hayek, właśc. Salma Valgarma Hayek Jiménez-Pinault (ur. 2 września 1966 w Coatzacoalcos) – meksykańska aktorka, a także reżyser i producentka filmowa.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1991 wzięła udział w reklamie Coca-Coli, promującej i sponsorującej koncerty Bryana Adamsa „Waking Up the Nation Tour” (1991–1992). Wkrótce otrzymała rolę Daisy w kanadyjskim serialu dla młodzieży Catwalk (1992–1994), za którą była nominowana do Teen Choice Awards w kategorii „najlepsza aktorka w serialu dramatycznym”. Na początku 1994 Campbell pojechała do Los Angeles, aby znaleźć menedżera i była na kilku przesłuchaniach. W rezultacie zagrała rolę osieroconej nastolatki Julii Salinger w serialu Ich pięcioro (1994–2000), po czym przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

Śpiąca królewna (ros. Спящая красавица) – balet-feeria w trzech aktach, pięciu obrazach z prologiem i apoteozą. Libretto autorstwa Iwana Wsiewołożskiego i Mariusa Petipy, według baśni Charlesa Perraulta, muzykę stworzył Piotr Czajkowski, choreografię - Marius Petipa, scenografię - Heinrich Levogt, Ivan Andriejew, Michaił Boczarow (dekoracje) i Iwan Wsiewołożski (kostiumy).Filantrop (ang. The Philanthropist, 2009) – amerykański serial obyczajowy nadawany przez stację NBC od 24 czerwca do 12 sierpnia 2009 roku. Swoją premierę w Polsce miał 5 grudnia 2009 roku na kanale Canal+. Od 5 stycznia do 23 lutego 2011 roku serial był nadawany na kanale TVP1.

Zasłynęła dzięki roli protagonistki Sidney Prescott w horrorze Wesa Cravena Krzyk (1996), która przyniosła jej nagrodę Saturna w kategorii „najlepsza aktorka drugoplanowa” oraz nominację do MTV Movie Award i Online Film & Television Association Award. Film okazał się sukcesem, zarabiając w amerykańskich kinach niemal 55 mln dolarów z budżetem 15 mln dolarów. Powstawały sequele - Krzyk 2 (1997; Nagroda Główna MTV Movie Award – najlepsza aktorka 1998), Krzyk 3 (2000) i Krzyk 4 (2011). Znalazła się na ósmym miejscu zestawienia „Najgorętszych kobiet filmowego horroru” magazynu „Maxim”. W 2000 trafiła na listę pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata według magazynu „People”.

MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Wystąpiła w głównej roli jako Julie Black w dramacie Marka Christophera Klub 54 (1998) z udziałem Ryana Phillippe’a, Mike’a Myersa, Salmy Hayek i Marka Ruffalo. Za występ w dreszczowcu Dzikie żądze (1998) zdobyła nominację do MTV Movie Award w kategorii „najlepszy pocałunek” z Mattem Dillonem i Denise Richards. Podkładała głos jako Kiara w filmie animowanym wytwórni Walt Disney Król Lew II: Czas Simby (1998). Napisała również scenariusz do dramatu The Company (2003). W miniserialu BBC Burn Up (2008) u boku Ruperta Penry-Jonesa wystąpiła jako Holly Dernay.

Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.Protagonista (z greckiego (πρωταγωνιστής) – główny aktor w teatrze starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce. W teatrze późniejszych epok określano tym mianem osobę, wokół której toczy się akcja, która jest jej głównym motorem, a także której przemiana jest opisywana. Protagonista w tym ujęciu nie musi być osobą graną przez jakiegokolwiek aktora w dramacie. Protagonistą jest obecnie nazywany również odtwórca głównej roli w filmie lub główny bohater książki. Pojęcie jest stosowane również w odniesieniu do innych sytuacji pozateatralnych, np. do „sceny naszego życia”, na której:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Mike Myers, właściwie Michael Myers (ur. 25 maja 1963 w Scarborough, w kanadyjskiej prowincji Ontario) – brytyjsko - kanadyjski aktor komediowy, komik, scenarzysta i producent filmowy.
Dziadek do Orzechów (ros. Щелкунчик, franc. Casse-Noisette, ang. The Nutcracker) – balet-feeria w 2 aktach, 3 obrazach. Sztuka po raz pierwszy pokazana została w petersburskim Teatrze Maryjskim.
Mad TV (zapis stylizowany MADtv) – amerykański telewizyjny program rozrywkowy emitowany przez stację Fox od 1995 do 2009 roku. Program składał się ze skeczów, w których brały udział wykreowane na jego potrzeby postacie (m.in. Ms. Swan, Lorraine Swanson czy Antonia Timmens), jak i parodie znanych osób (m.in. Britney Spears, Marthy Stewart, Pink, Madonny oraz Cher). Nakręcono 326 odcinków podzielonych na 14 sezonów. Program zdobył szereg nagród oraz nominacji.
Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.
Matt Dillon właściwie Matthew Raymond Dillon (ur. 18 lutego 1964 w New Rochelle) – amerykański aktor i reżyser filmowy.
Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
Ludzki wirus niedoboru odporności, HIV (ang. human immunodeficiency virus) – wirus z rodzaju lentiwirusów, z rodziny retrowirusów. Atakuje głównie limfocyty T-pomocnicze (limfocyty Th). Wiriony mają budowę kulistą i otoczone są otoczką lipidową, zawierającą liczne białka (glikoproteiny: gp120 u HIV-1 i HIV-2 oraz gp41 u HIV-1 i gp36 u HIV-2). Pod osłonką znajduje się płaszcz białkowy, czyli kapsyd, kryjący materiał genetyczny wirusa (RNA) i enzymy: odwrotną transkryptazę, integrazę. Wywołuje AIDS. Dotychczas poznano 2 typy wirusa:

Reklama