• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neustadt an der Orla

  Przeczytaj także...
  Trakt pocztowy - wybrane połączenie drogowe, po którym odbywał się zorganizowany transport osób oraz przesyłek pocztowych. Aby móc używać dyliżansów i innych pojazdów konnych, drogi traktu pocztowego musiały być utwardzone. Przy traktach pocztowych ustawiano kamienie milowe wskazujące odległości pomiędzy stacjami pocztowymi.Koksijde (fr. Coxyde) – miasto w północno-zachodniej części Belgii, w regionie Flandrii, nad wybrzeżem Morza Północnego. Koksijde składa się z czterech gmin: Koksijde, Oostduinkerke, Saint-Idesbald oraz Wulpen. Według spisu ludności ze stycznia 2010 roku miasto zamieszkuje 21 832 mieszkańców.
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.

  Neustadt an der Orlamiasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Saale-Orla, nad rzeką Orlą, dopływem Soławy. Nazwa miasta dosłownie oznacza Nowe Miasto nad Orlą.

  Do 31 grudnia 2018 miasto pełniło funkcję "gminy realizującej" (niem. "erfüllende Gemeinde") dla gminy Stanau, która dzień później została przyłączona do miasta i stała się jego dzielnicą. Miasto nadal pełni taką funkcję dla dwóch gmin wiejskich: Kospoda i Linda bei Neustadt an der Orla.

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Radziecka strefa okupacyjna w Niemczech (niem. Sowjetische Besatzungszone, SBZ; ros. Советская зона Германии) - obszar środkowych (w granicach przedwojennych) lub wschodnich (w granicach powojennych) Niemiec, okupowany przez ZSRR od końca II wojny światowej w 1945 roku. 7 października 1949 utworzono na jego terenie Niemiecką Republikę Demokratyczną.

  Historia[ | edytuj kod]

  Panorama miasta w XVII w.

  Miejscowość założona w XII w. W latach 1621–1622 działała tu mennica. W latach 1657–1718 miasto przynależało do księstwa Saksonii-Zeitz, po czym od 1718 do 1763 znajdowało się we władaniu Augusta II i Augusta III. W 1708 ustanowiono w mieście stację na trakcie pocztowym łączącym Lipsk i Norymbergę, a w 1728 z polecenia króla Augusta II ustawiono dwa pocztowe słupy dystansowe.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.La Charité-sur-Loire – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Nièvre, położona nad Loarą.

  Od 1806 część Królestwa Saksonii, a od 1815 Wielkiego Księstwa Saksonii-Weimar-Eisenach, wraz z którym w 1871 znalazło się w granicach Niemiec. W 1871 otwarto poprowadzoną przez miasto linię kolejową, łączącą Lipsk i Probstzellę.

  U schyłku II wojny światowej 14 kwietnia 1945 do miasta wkroczyły wojska amerykańskie, a 1 lipca miasto znalazło się w radzieckiej strefie okupacyjnej.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Dwa polsko-saskie słupy dystansowe z 1728, ozdobione herbem Polski, królewskim monogramem Augusta II Mocnego i polską koroną królewską
 • Ratusz, sięgający XV w.
 • Kościół farny pw. św. Jana z XV/XVI w.
 • Zamek, wzniesiony w stylu barokowym w XVII w.
 • Polsko-saski słup dystansowy przy Rodaer Straße

  August II Mocny, niem. August II der Starke (ur. 12 maja 1670 w Dreźnie (według kalendarza juliańskiego), zm. 1 lutego 1733 w Warszawie) – król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I (Friedrich August I.). Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
 • Polsko-saski słup dystansowy przy Ernst-Thälmann-Straße (detal)

 • Ratusz

 • Kościół farny

 • Zamek

 • Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Biedenkopf, Hesja
 • La Charité-sur-Loire, Francja
 • Laupheim, Badenia-Wirtembergia
 • Oostduinkerke aan Zee – dzielnica gminy Koksijde, Belgia
 • Wépion-sur-Meuse, Belgia
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Neustadt
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Thüringer Landesamt für Statistik, statistik.thueringen.de (niem.).
  2. Thüringer Landesamt für Statistik (niem.). W: Sachdaten:Gebiet, Bevölkerung [on-line]. [dostęp 2011-02-06].
  3. Przyłączenie Stanau
  4. Współpraca
  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Laupheim – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Donau-Iller, w powiecie Biberach, siedziba wspólnoty administracyjnej Laupheim. Leży w Górnej Szwabii, nad rzeką Rottum, ok. 15 km na południowy zachód od Biberach an der Riß, przy drodze krajowej B30.
  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biedenkopf – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Marburg-Biedenkopf. Leży nad rzeką Lahn. Miasto o powierzchni ponad 90,3 km²; liczy prawie 13,2 tys. mieszkańców (dane z 30 czerwca 2012).
  Linda bei Neustadt an der Orla, Linda b. Neustadt an der Orla - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Saale-Orla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.942 sek.