• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neuburg an der Donau

  Przeczytaj także...
  Wspólnota administracyjna Neuburg an der Donau – wspólnota administracyjna (niem. Verwaltungsgemeinschaft) w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Ingolstadt, w powiecie Neuburg-Schrobenhausen. Siedziba wspólnoty znajduje się w mieście Neuburg an der Donau, które jednak nie jest członkiem wspólnoty.Vidnava (pl. Widnawa, niem. Weidenau) – miasto w Czechach, na Śląsku Czeskim, w kraju ołomunieckim, w północnej części okresu Jeseník, na Przedgórzu Paczkowskim (cz. Žulovská pahorkatina).
  Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,35 km² liczy 126 732 mieszkańców (31 grudnia 2011).

  Neuburg an der Donau, Neuburg a.d. Donaumiasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Ingolstadt, siedziba powiatu Neuburg-Schrobenhausen oraz wspólnoty administracyjnej Neuburg an der Donau, do której jednak miasto nie należy. Leży około 80 km na północny zachód od Monachium, nad Dunajem, przy drodze B16, B16a i linii kolejowej IngolstadtDonauwörth.

  Powiat Neuburg-Schrobenhausen (niem. Landkreis Neuburg-Schrobenhausen) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Ingolstadt.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Zamek Neuburg
  Stare Miasto

  Demografia[]

  Struktura wiekowa[]

  Dane o ludności z dnia 31 grudnia 2008:

  Polityka[]

  Nadburmistrzem miasta jest Bernhard Gmehling z CSU, do 2002 urząd ten obejmował Günter Huniar, rada gminy składa się z 30 osób.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Droga krajowa 16 (Bundesstraße 16, B 16) – niemiecka droga krajowa przebiegająca ze wschodu na południe od skrzyżowania z drogą B85 koło Rodingu przez Regensburg, Manching, Ingolstadt, Donauwörth, Dillingen, do Füssen w Bawarii.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
 • Niemcy Hamburg
 • Czechy Jesionik, Czechy
 • Włochy Malcesine, Włochy
 • Szwajcaria Neuchâtel, Szwajcaria
 • Francja Sète. Francja
 • Czechy Velká Kraš, Czechy
 • Czechy Vidnava, Czechy
 • Niemcy Wachenheim an der Weinstraße, Nadrenia-Palatynat
 • Przypisy

  Velká Kraš – miejscowość gminna położona w Czechach, kraju ołomunieckim powiat Jeseník, w pobliżu miasta Vidnava.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Region Ingolstadt (niem. Planungsregion Ingolstadt) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ingolstadt.
  Neuchâtel (niem. Neuenburg) miasto w zachodniej Szwajcarii, stolica kantonu Neuchâtel, położone nad brzegiem jeziora Neuchâtel (koordynaty:47°00′N 6°09′E/47,000000 6,150000). Zamieszkuje je około 31,5 tys. mieszkańców (2002), głównie francuskojęzycznych.
  Wachenheim an der Weinstraße (hist. Wachenheim im Speyergau) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Bad Dürkheim, siedziba gminy związkowej Wachenheim an der Weinstraße. W 2009 miasto liczyło 4 635 mieszkańców. Sąsiaduje z następującymi gminami: Friedelsheim, Gönnheim i Ellerstadt.
  Donauwörth – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Szwabia, siedziba powiatu powiecie Donau-Ries, nad ujściem Wörnitz do Dunaju, przy drodze B16, B2, B25 i liniach kolejowych (Monachium – Norymberga; Ulm - Ingolstadt; Donauwörth - Aalen ze stacją).
  Jesionik (czes. Jeseník, do roku 1947 Frývaldov, niem. Freiwaldau, pl. dawniej Frywałdów, Frywałd) - miasto w Czechach, w kraju ołomunieckim, na pograniczu Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník) i Gór Złotych (czes. Rychlebské hory). Jesionik położony jest na Czeskim Śląsku, a historycznie na Dolnym Śląsku. Według danych z 11 marca 2011 powierzchnia miasta wynosiła 3 823 ha, a liczba jego mieszkańców 12 204 osób.
  Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz, w skrócie RP lub RLP) – kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech. Założony został w 1947 r. Stolicą kraju związkowego jest Moguncja.
  Droga krajowa 16a (Bundesstraße 16a, B 16a) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi wschód zachód i stanowi połączenie centrum Ingolstadt z drogą B16 koło Münchsmünster w Bawarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.