• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neu-Ulm  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Twierdza, forteca – ufortyfikowane miasto, gród, klasztor. Czasem jest to samodzielna budowla o charakterze obronnym. Twierdze były budowane od starożytności do czasów II wojny światowej, na stałe przebywała w nich załoga. Określenie twierdza stosowane jest także w odniesieniu do więzienia, które znajdowało się na terenie twierdzy.Region Donau-Iller – region w Niemczech. Region leży w dwóch krajach związkowych: Badenia-Wirtembergia w rejencji Tybinga oraz Bawaria (Planungsregion) w rejencji Szwabia. Siedzibą regionu jest miasto Ulm.

  Neu-Ulm - miasto powiatowe w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Donau-Iller, siedziba powiatu Neu-Ulm. Leży nad Dunajem, który rozdziela miasto od wirtemberskiego Ulm.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Flaga
 • 3 Dzielnice
 • 4 Polityka
 • 4.1 Współpraca
 • 5 Przemysł
 • 6 Edukacja
 • 6.1 Szkoły wyższe
 • 6.2 Teatry
 • 7 Osoby
 • 7.1 urodzone w Neu-Ulm
 • 7.2 związane z miastem
 • 8 Linki zewnętrzne
 • 9 Przypisy
 • Historia[]

  Historia Neu-Ulm rozpoczyna się wraz z przejściem Ulm z Bawarii do Wirtembergii w roku 1810. Granicę ustanowiono wówczas na Dunaju, istniejące posiadłości patrycjuszy z Ulm przeszły pod inną zwierzchność i stały się zalążkiem nowego miasta.

  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.

  Początkowo miejscowość składała się z kilku ogrodów, dworków, gospód i miejscowości Offenhausen i była nazywana prawobrzeżnym Ulm (Ulm am rechten Donauufer). Nazwa Neu-Ulm pojawiła się po raz pierwszy w 1814 roku. Rozwój rozpoczął się kilkadziesiąt lat później, kiedy w 1841 roku zapada decyzja o budowie twierdzy Ulm.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Król Ludwik I Wittelsbach wymógł włączenie Neu-Ulm w obręb twierdzy. W 1853 zbudowano linię kolejową do Augsburga, a wraz z żołnierzami miejscowość stała się siedzibą garnizonu. Cztery lata później przyznano Neu-Ulm herb, choć nie było jeszcze miastem (prawa miejskie otrzymało w 1869 roku od Ludwika II Wittelsbacha).

  Hermann Köhl (ur. 15 kwietnia 1888 w Neu-Ulm, zm. 7 października 1938 w Monachium) – niemiecki pionier lotnictwa. Pilot wojenny w czasie pierwszej wojny światowej, w 1925 roku przeniósł się do lotnictwa cywilnego, tworząc sieć połączeń nocnych w Junkers Luftverkehr AG. Po utworzeniu Lufthansy w 1926 roku był pierwszym koordynatorem lotów nocnych. Od 1927 roku podejmował próby przelotu przez Atlantyk, a w 1928 roku jako pilot samolotu Junkers W 33 „Bremen” wraz z irlandzkim majorem Jamesem Fitzmaurice’m i finansującym przedsięwzięcie niemieckim arystokratą Ehrenfriedem Güntherem von Hünefeldem dokonał pierwszego udanego lotu przez Atlantyk w kierunku zachodnim.7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.

  Największe osiągnięcia miasta przypadły na panowanie burmistrza Josefa Kollmanna: w 1897 połączył linią tramwajową dworce w Ulm i Neu-Ulm, zwodociągował miasto w 1900 roku (wieża ciśnień do dziś jest symbolem miasta), a w 1906 wypuścił miasto poza obręb murów fortecznych.

  Po I wojnie światowej zlikwidowano załogę forteczną, ludność i gospodarka rosły jednak dalej i Neu-Ulm stało się miastem dobrobytu. W trakcie II wojny światowej w ruinach legło 80% zabudowań i wszystkie mosty na Dunaju. Odbudowa miasta trwała powoli.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.

  Armia wróciła do miasta w roku 1951, kiedy Neu-Ulm zostało jedną z baz sił amerykańskich, a od 1980 roku dysponowało rakietami średniego zasięgu Pershing II z głowicami nuklearnymi.

  Rozwiązanie bazy w 1991 pozostawiło silne znamię na mieście, zarówno w sensie gospodarczym, jak i pozostałych nieruchomości. Na władzach miasta spoczywa trudne zadanie zintegrowania obszaru koszar z resztą miasta. Duże nadzieje pokłada się w modernizacji linii kolejowej Monachium-Stuttgart, ponieważ po umieszczeniu dworca pod ziemią zwolni się 14 ha terenów w ścisłym centrum.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  MGM-31B Pershing II amerykański taktyczny pocisk balistyczny średniego zasięgu – MRBM, przenoszący głowicę jądrową W85 o selektywnej mocy pomiędzy 5 a 50 kiloton. Pershing II był mobilnym pociskiem na platformie gąsienicowej, korzystającym z pionowej wyrzutni typu TEL, przeznaczonym do ataku na cele militarne na wypadek eskalacji wojny w Europie. Z uwagi na relatywnie niewielką moc przenoszonej przez Pershing II głowicy, nie był przeznaczony do atakowania skupisk ludności. Pomimo iż pocisk ten był pociskiem średniego zasięgu, w trakcie negocjacji nad traktatem INF został sklasyfikowany jako pocisk zasięgu pośredniego (IRBM) i jako taki zakazany, czego skutkiem było wycofanie go ze służby w roku 1991.
  Garnizon – to stałe miejsce stacjonowania danej jednostki wojskowej w czasie pokoju. Funkcje garnizonu pełnią najczęściej miasta, miasteczka, forty, zamki, czy osady. Miasto garnizonowe to powszechne określenie miasta, w którym wybudowano koszary.
  Ulm – uniwersyteckie miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, siedziba regionu Donau-Iller oraz powiatu Alb-Donau, do którego miasto jednak nie należy. Leży nad Dunajem.
  Kempten (Allgäu) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu. Liczy 62 240 mieszkańców (2011). Znajduje się tutaj wyższa szkoła zawodowa, rozwinięty jest przemysł mleczarski o znaczeniu ponadregionalnym.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Coca-Cola (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako Coke) – marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Coca-Cola jest jedną z ikon kultury masowej XX wieku.
  Ludwik II, niem. Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach, znany również jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król (ur. 25 sierpnia 1845 w Monachium, zm. 13 czerwca 1886 nad jeziorem Starnberger See) – król Bawarii od 1864 do swej śmierci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.