• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Netgear

  Przeczytaj także...
  Multimedia (łac. multum + medium) – media, stanowiące połączenie kilku różnych form przekazu informacji (np. tekstu, dźwięku, grafiki, animacji, wideo) w celu dostarczania odbiorcom informacji lub rozrywki. Termin „multimedia” ma również zastosowanie w mediach elektronicznych służących do rejestrowania oraz odtwarzania treści multimedialnych. Multimedia posiadają cechy tradycyjnych technik mieszanych i sztuk pięknych, jednak mają szerszy zakres. Termin bogate media jest synonimem terminu multimedia interaktywne.Brama sieciowa (ang. gateway) – maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
  Zapora sieciowa (ang. firewall – ściana przeciwogniowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami.
  Router bezprzewodowy Netgear DG834G

  Netgear – amerykański producent urządzeń sieciowych oraz innego sprzętu komputerowego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Firma została założona 8 stycznia 1996, jako spółka zależna Bay Networks, której celem było „skupienie się na dostarczaniu rozwiązań sieciowych dla małych firm i gospodarstw domowych”. W sierpniu 1998 roku firma Netgear została wykupiona przez Nortel w ramach przejęcia Bay Networks. Netgear pozostała spółką całkowicie zależną od Nortel do marca 2000 roku. W tym czasie rozpoczęto proces zmian w strukturze właścicielskiej. Pełną niezależność od firmy Nortel Netgear uzyskał w lutym 2002 roku.

  ASUS (szerzej znana nazwa handlowa firmy ASUSTeK Computer) – tajwański producent elektroniki, głównie: płyt głównych, kart graficznych, napędów optycznych, palmtopów, notebooków, produktów sieciowych, telefonów komórkowych, monitorów LCD, komputerowych urządzeń chłodzących.Btrfs (ang. B-tree File System) – system plików dla systemu Linux. Firma Oracle ogłosiła prace nad nim w 2007, a sam system został udostępniony na licencji GNU General Public License.

  Netgear sprzedaje produkty za pośrednictwem wielu kanałów sprzedaży na całym świecie, w tym tradycyjnych sklepów, sklepów internetowych, dystrybutorów hurtowych, dystrybutorów typu DMR (Direct Market Reseller) i VAR (Value–Added Reseller) oraz dostawców usług szerokopasmowych.

  Sieć lokalna (ang. LAN – Local Area Network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m.in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny.Digital Living Network Alliance (DLNA) (dawniej Digital Home Working Group) jest międzynarodową organizacją skupiającą producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. Głównym celem DLNA jest uporządkowanie standardów przewodowej i bezprzewodowej sieci komputerów osobistych (PC), elektroniki użytkowej i urządzeń mobilnych w domu i na drodze, aby były w stanie ze sobą się komunikować, stworzenia jednolitego środowiska dla współdzielenia nowych cyfrowych mediów. DLNA skupia się na dostarczaniu struktury wytycznych projektowania opartych na otwartych standardach razem ze świadectwem certyfikacji i logo programu, aby oficjalnie weryfikować zgodność i współpracę w produktach dla klientów.

  W pierwszym kwartale 2011 roku, w celu osiągnięcia lepszej efektywności operacyjnej, połączono siły sprzedaży przedstawicielstw Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. W wyniku tego połączenia utworzono jeden ośrodek do obsługi tych regionów. Przed wprowadzeniem zmian region Ameryki Północnej stanowił oddzielną gałąź sprzedaży, a Ameryka Środkowa i Południowa funkcjonowały jako obszary włączone do struktur Azji i Pacyfiku. W wyniku tej zmiany, struktura sprzedaży firmy zorganizowana jest obecnie w trzech obszarach geograficznych: Ameryka, EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz Azja i Pacyfik. W 2011 roku przychody netto ze względu na lokalizację geograficzną kształtowały się w następujący sposób: obie Ameryki – 49,7%, EMEA – 40,4%, Azja i Pacyfik – 9,8%.

  Network Attached Storage (NAS) – technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej.Przełącznik (komutator, także z ang. switch) – urządzenie łączące segmenty sieci komputerowej pracujące głównie w drugiej warstwie modelu ISO/OSI (łącza danych), jego zadaniem jest przekazywanie ramki między segmentami sieci z doborem portu przełącznika, na który jest przekazywana.

  Produkty[ | edytuj kod]

  Produkty Netgear stanowią przede wszystkim rozwiązania dla rynku urządzeń sieciowych. W ich skład wchodzą produkty sieciowe dla domu i biznesu wykorzystujące technologię przewodową jak i bezprzewodową.

  Przełączniki ProSafe[ | edytuj kod]

  Netgear posiada linie produktów sieciowych dla sektora biznesowego, w szczególności przełączniki ProSafe. Od maja 2007 r. Netgear oferuje dożywotnią gwarancję na wszystkie produkty ProSafe tak długo, jak nabywca posiada produkt. Obecnie prace rozwojowe skoncentrowane są na segmencie multimediów.

  Foxconn (富士康) - to nazwa handlowa tajwańskiej firmy Hon Hai Precision Industry Co. (Ltd.). Foxconn jest największym producentem elektroniki i komponentów komputerowych na świecie, i produkuje głównie na podstawie umowy z innymi firmami. Foxconn produkuje m.in.:Bezprzewodowa sieć lokalna (ang. Wireless Local Area Network, w skr. WLAN) – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).

  Urządzenia sieciowe[ | edytuj kod]

  Netgear dostarcza na rynek również różne urządzenia sieciowe takie jak zarządzalne przełączniki i zapory sieciowe. Są to produkty przeznaczone na rynek SOHO.

  Bezpieczeństwo sieci[ | edytuj kod]

  W 2009 roku Netgear wprowadził na rynek serię produktów ProSecure w której skład wchodzą bramy sieciowe typu „wszystko–w–jednym” dla małych firm i biur oraz serii urządzeń do skanowania strumieni danych dla 100-600 jednoczesnych użytkowników. Korzystają one z technologii skanowania strumieni stworzonej w firmie CP Secure przejętej przez Netgear.

  Pamięci masowe podłączane do sieci[ | edytuj kod]

  Netgear dostarcza na rynek linię urządzeń NAS przeznaczonych dla konsumentów indywidualnych i małych firm pod nazwą ReadyNAS. Netgear wszedł na rynek pamięci masowych w maju 2007, kiedy to nabył firmę Infrant (twórca linii ReadyNAS). W marcu 2009 Netgear zaczął oferować zintegrowane rozwiązania do backupu nazywane ReadyNAS Vault.

  Najnowszą linią produktów NAS są urządzenia typu Stora. Produkty tej linii są łatwe w instalacji i konfiguracji, a uzupełnione o pakiet przyjaznego dla użytkowników oprogramowania do zarządzania i przechowywania kopii zapasowych, produkty Stora zwiększają funkcjonalność serwerów plików dla użytkowników domowych. Produkty Stora posiadają certyfikat DLNA i służą do obsługi mediów do urządzeń DLNA, takich jak Netgear EVA 2000 Digital Entertainer Live, lub innych produktów zgodnych z DLNA, takich jak Western Digital WD TV Live.

  Nowsze modele z linii ReadyNAS są obsługiwane przez system operacyjny zbudowany wokół Btrfs.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Netgear zleca część swojej produkcji innym firmom elektronicznym do których zaliczają się m.in.: Askey Computer Corporation, ASUS, Cameo Communications, Delta Networks, Foxconn, Senao i SerComm.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.