• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Netbook

  Przeczytaj także...
  Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  Netbook HP 2133 Mini-Note PC
  (widoczny z przodu ołówek umożliwia oszacowanie wielkości netbooka)

  Netbook – mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego laptopa, przeznaczony do przeglądania Internetu, wideorozmów, aplikacji online oraz prac biurowych w podróży. Najnowsze modele netbooków radzą sobie także z grami i nowszymi programami.

  AMD Athlon Neo – procesor firmy AMD przeznaczony dla "supercienkich laptopów" (Ultrathin Notebooks). Procesor bazuje na technologii wykonania 65 nm, taktowany jest zegarem 1,6GHz (8*200), posiada 512KB cache L2 i zużywa 15 W energii. Pierwszym komputerem wykorzystującym ten procesor jest HP dv2 Pavilion Entertainment Notebook.Napęd optyczny (ang. Optical Disc Drive - ODD) – jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.

  Netbooki posiadają zwykle systemy Linux, Windows Mobile, Windows XP lub Windows 7 oraz energooszczędne procesory Intel Celeron M ULV, Intel Atom, VIA C7, VIA Nano lub AMD Athlon Neo. Netbooki pracują zwykle na kartach Intel z rodziny GMA. Najnowsze modele posiadają również nVidia ION. Mają też niewielki, najwyżej 12,1-calowy ekran, dysk typu SSD lub tradycyjny dysk twardy oraz zmniejszoną klawiaturę. Zazwyczaj nie posiadają napędów optycznych, posiadają za to porty USB, czytniki kart pamięci, Wi-Fi oraz Bluetooth.

  Komputer przenośny (ang. portable computer) - jest to rodzaj komputera przeznaczony do przenoszenia z jednego miejsca w drugie, łącznie z klawiaturą i wyświetlaczem.Psion PLC - to brytyjska korporacja znana z tworzenia Psion Organiser, jak również z serii bardziej zaawansowanych urządzeń PDA:

  Pierwsze użycie terminu netbook[ | edytuj kod]

  Pierwszy raz termin „netbook” został użyty w 1999 r. przez firmę Psion dla małych notebooków, posiadających wystarczającą moc do przeglądania internetu oraz do prac biurowych. Pierwszym netbookiem był Psion Netbook, który na początku miał system Psion Epoc Operating System, a później Windows CE. Ze względu na wąski rynek docelowy, wysoką cenę (1299 dolarów) i brak standardowego systemu operacyjnego, Psion Netbook nigdy nie zyskał znacznego udziału w rynku, a jego produkcja została wstrzymana.

  VIA Nano (nazwa kodowa: Isaiah) to procesor x86 firmy VIA Technologies, który wspiera też architekturę 64-bitową. Przeznaczony jest głównie dla komputerów klasy Ultra-Mobile PC. Mimo niskiego zapotrzebowania na energię, procesor potrafi wykonywać instrukcje w zmienionej kolejności (ang. out-of-order), co w połączeniu z superskalarnością pozwoliło na znaczne zwiększenie wydajności w porównaniu do wcześniejszych procesorów VIA (C3 i C7).Celeron – rodzina procesorów firmy Intel przeznaczona na rynek niskobudżetowy. Nazwa pochodzi z łac. celer, czyli szybki. Cechą charakterystyczną tych procesorów (w porównaniu do procesorów Pentium) jest mniejsza ilość pamięci podręcznej. Przekłada się to na znaczne zmniejszenie ceny takich układów, ponieważ produkcja pamięci SRAM (stanowiącej pamięć podręczną) jest stosunkowo droga.

  Pierwsze netbooki[ | edytuj kod]

  Mimo że pierwszym netbookiem był Psion Netbook, zostały one jednak spopularyzowane przez ASUS Eee PC, pierwszy bardzo tani netbook. Odpowiedzią na Eee PC był Everex Cloudbook, który został wyposażony w procesor VIA C7-M taktowany z częstotliwością 1,2 GHz, 512 MB RAM, oraz system operacyjny Linux gOS. Jednak Cloudbook nie odniósł zbyt wielkiego sukcesu.

  SSD (ang. solid-state drive, czasem też solid state disk) – urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash.Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nettop
 • Chromebook
 • Przypisy[ | edytuj kod]


  Warto wiedzieć że... beta

  Bluetooth /ˈblu:tu:θ/ – standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.
  ASUS Eee PC 701 (Eee to akronim - z ang. Easy to learn, work, and play; Excellent Internet experience and Excellent mobile computing experience - łatwy do nauki, pracy i rozrywki; wspaniałe doznania podczas surfowania po Internecie; wspaniałe doznania z pracy przenośnej, oficjalne polskie tłumaczenie to: Edukacja, (R)Ewolucja, Emocje) - laptop firmy Asus.
  Windows CE – system operacyjny opracowany przez Microsoft jako system dla urządzeń przenośnych typu PDA (np.: Pocket PC lub Palm) lub jako system wbudowany.
  NVIDIA ION – nazwa platformy firmy NVIDIA w skład której wchodzi chipset NVIDIA MCP79 lub MCP75 i karta graficzna GeForce 9400M lub GeForce G 102M.
  Nettop - typ komputera mini desktop lub Small Form Factor przeznaczony do wykonywania podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, dostęp do aplikacji sieciowych i bogatych aplikacji internetowych, dokumentów, audio/wideo itp.
  Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.
  Intel Atom - rodzina 32-bitowych mikroprocesorów firmy Intel (wcześniejsza nazwa kodowa Silverthorne i Diamondville) o architekturze x86 (Socket 479). Jego premiera miała miejsce 2 kwietnia 2008 roku. Niektóre wersje wspierają ponadto instrukcje Intel 64. Procesory wytwarzane są w technologii CMOS 45 nm, są używane w komputerach klasy Ultra-Mobile PC (w płytach głównych mini-ITX) oraz innych przenośnych urządzeniach jak smartfony czy konsole gier wideo. Procesory pracują z zegarem od około 500 do 1800MHz, obsługują zestaw instrukcji SSE3 i co ważne pobierają zaledwie od 0.65W do 13W energii, co przekłada się na małe wytwarzanie ciepła.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.