• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nero Express

  Przeczytaj także...
  Nero AG – niemiecka firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania głównie do nagrywania płyt CD oraz DVD (Nero Burning ROM oraz jego uproszczona wersja Nero Express).DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Nagrywarka, (ang.) optical disc drive (ODD) – urządzenie służące do zapisywania informacji na przeznaczonych do tego celu dyskach optycznych, inaczej płytach. Można spotkać nagrywarki CD, nagrywarki DVD, nagrywarki BD oraz stacjonarne nagrywarki DVD.

  Nero Express, program komputerowy służący tak jak Nero Burning ROM do wypalania płyt kompaktowych, ale ma inny interfejs. Jest programem płatnym, dostarczanym często z nagrywarkami płyt CD, DVD oraz BR. Nagrywanie odbywa się za pomocą graficznego kreatora, lecz wraz z nim dostarczana jest też wersja pracująca w trybie tekstowym. Program w wersji GUI jest dostępny również po polsku.

  Plik (ang. file) – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest częścią tego pliku, lecz jest przechowywana w systemie plików.Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.

  Program Nero Express pozwala nagrywać wiele rodzajów danych na płytach CD/DVD. Potrafi też zapisywać dane w trybie wielosesyjnym (choć jedynie na nośnikach nagranych programem firmy Nero AG, w przeciwnym wypadku wcześniejsze dane nie będą dostępne, co jest oznaczane na liście znakiem "x" obok takiego pliku).

  Kodek jest skrótem od "koder/dekoder", co oznacza urządzenie lub program zdolny do przekształcania strumienia danych lub sygnału. Kodeki mogą zmienić strumień danych w formę zakodowaną (często w celu transmisji, składowania lub zaszyfrowania) lub odzyskać (odkodować) strumień danych z formy zakodowanej, by umożliwić ich odtwarzanie bądź obróbkę. Kodeki są często używane w wideokonferencjach oraz strumieniowaniu obrazu lub dźwięku.Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).

  Wraz z programem dostępnych jest szereg dodatkowych aplikacji narzędziowych np. Nero CD-DVD Speed, umożliwia między innymi: testowanie szybkości odczytu napędu, testowanie jakości zapisu płytki CD/DVD (test powierzchni i plików) itp. Dostępny jest też program Nero InfoTool, który szczegółowo testuje: sprzęt, system oraz płytki, co uwieńczone jest kilkoma zakładkami informującymi o np. możliwościach i parametrach nagrywarki, parametrach płyki (np. data masteringu np. DVD, zastosowane kodeki, zajęty obszar nośnika i wiele innych) itp.

  Obraz – dokładna kopia nośnika (płyty kompaktowej, dysku twardego, dyskietki) lub partycji, najczęściej zapisana w pojedynczym pliku. Z obrazu można wykonać dowolną liczbę kopii oryginalnego nośnika lub partycji. Często określa się obrazem tzw. projekt płyty CD bądź plikopartycję.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  NeroCmd[]

  Dodatkowo dostępna jest wersja programu uruchamiana z wiersza poleceń (NeroCmd.exe), która umożliwia wykonywanie wszystkich typowych czynności co ta właściwa z graficznym interfejsem.

  Przykłady wykorzystania "NeroCmd.exe":

 • Symulowany zapis obrazu FalconDemoManiaVolume2.iso na nagrywarkę (napęd K:\) z prędkością *4:
 • NeroCmd.exe --write --drivename k --image E:\FalconDemoManiaVolume2.iso --speed 4
  
 • Nagrywanie obrazu FalconDemoManiaVolume2.iso (napęd K:\) z prędkością *4:
 • NeroCmd.exe --write --drivename k --image E:\FalconDemoManiaVolume2.iso --speed 4 --real
  
  Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielosesyjność (nagrywanie wielosesyjne, multisesja) – sposób nagrywania danych na płycie kompaktowej przez nagrywanie płyty CD-R lub CD-RW w kilku etapach – sesjach.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  Tryb tekstowy – tryb pracy karty graficznej, w którym wyświetla ona tylko znaki. Liczba kolumn i wierszy zależna jest od platformy – w komputerze osobistym IBM-PC standardowo jest to 25 wierszy i 80 kolumn. Obecnie większość komputerów po przeprowadzeniu testu POST przełącza się w tryb graficzny. Jeżeli system operacyjny pracuje w trybie tekstowym (np. MS-DOS), to pozostaje w tym trybie.
  Nero Burning ROM to jeden z najpopularniejszych programów służących do nagrywania płyt CD/DVD pod kontrolą systemu Windows. Współpracuje z wieloma nagrywarkami – do wielu z nich do niedawna był dołączany standardowo, obecnie jego miejsce zajął uproszczony Nero Express. Nero Burning ROM jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów w swojej klasie, pozwalającym nagrywać wiele rodzajów danych na płytach CD/DVD. Potrafi zapisywać dane w trybie wielosesyjnym. Wchodzi on w skład pakietu Nero składającego się z większej liczby programów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.