• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nerd

  Przeczytaj także...
  Geek (z ang. dziwak/świr), gik – człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby.Technicy-magicy (ang. The IT Crowd) – brytyjski sitcom, wyprodukowany i nadawany przez telewizję Channel 4 3 lutego 2006 - 30 lipca 2010. Powstały cztery serie po 6 odcinków każda. W planach była również piąta seria, ale z czasem podjęto decyzję o jej anulowaniu i zastąpieniu odcinkiem specjalnym. Dominuje w nim typowo angielski humor.
  Alfred Matthew "Weird Al" Yankovic (ur. 23 października 1959 w Lynwood w Kalifornii) – amerykański muzyk, satyryk, parodysta, akordeonista i producent telewizyjny.

  Nerd – pochodzące z języka angielskiego negatywne określenie osoby nieprzystosowanej do życia w grupie młodzieżowej. Nie utrzymują stosunków towarzyskich i nie dbają o formę fizyczną. Są obiektem przemocy szkolnej, gdyż nie potrafią odpowiednio reagować na zaczepki. Jego bardziej uspołecznioną wersją jest geek.

  Superinteligencja lub nadludzka inteligencja - osoba przewyższająca intelektualnie każdego istniejącego człowieka, praktycznie we wszystkich aspektach, w tym również kreatywnością, mądrością i umiejętnościami społecznymi. Hipotetycznymi przykładami superinteligencji mogą być postludzie, sztuczne inteligencje lub przedstawiciele cywilizacji pozaziemskich. "Superinteligencja" to również określenie poziomu inteligencji takiej osoby.Kultura popularna (popkultura, kultura masowa) – charakterystyczny typ kultury powszechnie dostępny i praktykowany (faworyzowany, lubiany) przez "masy", "lud", czyli liczne i szerokie rzesze ludzi, przy tym zasadniczo jest to pojęcie zawężone do obszaru kultury symbolicznej, szczególnie tej związanej z działalnością intelektualną, artystyczną (estetyczną), zabawowo-rozrywkową (ludyczno-rekreacyjną). Kultura popularna oznacza więc zasadniczo tyle co egalitarnie zorientowana sztuka.

  Słowo nie ma ścisłego polskiego odpowiednika. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „spec”, jednakże po angielsku jest to rozumiane negatywnie, podczas gdy w języku polskim brzmi jednoznacznie pozytywnie. Dlatego w polskim tłumaczeniu filmu Revenge of the Nerds użyto słowa „frajer” (Zemsta frajerów). W kreskówkach zwykle mówi się „kujon”.

  Haker – polski film fabularny (komedia sensacyjna) z 2002 roku w reżyserii Janusza Zaorskiego. Film kręcono w okresie 16 marca—25 kwietnia 2001 w plenerowych miejscach w Warszawie, Walewicach, Konstancinie-Jeziornej i Nowym Jorku.Bully – gra komputerowa wyprodukowana przez Rockstar Games, w Europie wydana jako Canis Canem Edit. Akcja gry rozgrywa się w szkole z internatem w Nowej Anglii i przyległych do niej miasteczkach, zaś jej bohaterem jest uczeń, który musi radzić sobie z atakami ze strony rówieśników. Słowo bully w kontekście tytułu gry oznacza osobę, która znęca się nad słabszymi od siebie.

  Przeważnie używa się tego słowa w żargonie internetowym.

  Użycie słowa[]

  W powszechnej angielszczyźnie słowa geek i nerd są przez większość osób uważane za synonimy, chociaż geek często jest używane jako neutralny termin określający osoby, które niekoniecznie pozbawione są zdolności społecznych.

  Nerdzi w popkulturze[]

  Stereotypową postać nerda często wykorzystuje się w popkulturze. W produkcjach komediowych mają następujące cechy: zwykle niemłodzieżowy styl ubierania, zbyt „grzeczny”, kojarzący się z małym eleganckim dzieckiem lub starszym człowiekiem. Czasem muszka, szelki, często kamizelka. Mocne okulary, fryzura w nieładzie lub zbyt bujna, czasem wada zgryzu. Próbując zaimponować dziewczynie opowiadają o wybranej kwestii z nauk ścisłych lub innej typowej dla nerda pasji. Przykładami produkcji są:

  Pure Pwnage - to internetowy paradokumentalny show o życiu pewnego nerda, maniaka gier komputerowych. Obecnie ukończona została pierwsza seria, składająca się z dwunastu odcinków (od 11 do 46 minut długości) oraz rozpoczął się drugi sezon. Show tworzy pięć osób. Całość opowiada o przygodach miłośnika gier komputerowych mieszkającego w Toronto, w Kanadzie, który chce rządzić (own) we wszystkich rodzajach gier.Otaku (jap. おたく lub オタク, Otaku) – środ. miłośnik japońskiej popkultury, głównie anime, mangi i gier komputerowych. Termin stosowany głównie przez środowiska miłośników japońskiej popkultury jako określenie miłośnika takowej, aczkolwiek spotkać można się również ze znaczeniem rodzimie japońskim, określającym osobę izolującą się od życia w społeczeństwie, która nie opuszcza swojego pokoju bojąc się kontaktu z innymi ludźmi.
 • McFly z filmu Haker,
 • Jeremy z Pure Pwnage,
 • bohaterowie cyklu amerykańskich komedii Zemsta frajerów,
 • Dexter Fillmore w serialu MacGyver – tytułowy bohater używał tego nazwiska, gdy chciał wyglądać na profesjonalnego hakera, zakładał wtedy również grube okulary, miał inną fryzurę, inaczej chodził po ulicy,
 • informatycy Roy i Moss z serialu Technicy-magicy,
 • klika nerdów w grze Bully,
 • bohaterowie serialu Teoria wielkiego podrywu,
 • agent Timothy McGee (Agenci NCIS),
 • Chuck Bartowski w serialu Chuck,
 • JJ Powell z serialu Zwykła/niezwykła rodzinka, po wypadku lotniczym uzyskał superinteligencję, dzięki czemu stał się najinteligentniejszym uczniem w szkole,
 • Weird Al Yankovic parodiujący nerda w teledysku White & Nerdy, "Weird Al" Yankovica z albumu Straight Outta Lynwood.
 • Zobacz też[]

 • otaku
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  MacGyver – amerykański serial telewizyjny, przedstawiający przygody bardzo uzdolnionego eks-agenta służb specjalnych. Serial został wymyślony przez Lee Davida Zlotoffa, a wyprodukowany przez Henry’ego Winklera. MacGyver był wyświetlany w telewizji ABC od 29 września 1985 do 21 maja 1992.Synonim (gr. synōnymos = równoimienny) – wyraz lub dłuższe określenie równoważne znaczeniowo innemu, lub na tyle zbliżone, że można nim zastąpić to drugie w odpowiednim kontekście (auto – samochód). Synonimia może dotyczyć konstrukcji składniowych (mówić wiersz – mówić wierszem), form morfologicznych (profesorowie – profesorzy) i leksemów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Haker (ang. hacker) – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).
  Agenci NCIS (ang. NCIS) – amerykański serial kryminalny produkowany od 2003 roku. Obraz opowiada o losach agentów rządowej agencji Naval Criminal Investigative Service. Agencja prowadzi dochodzenia związane z przestępstwami związanymi z Marynarką lub Piechotą Morską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.