• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neogea

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Antyle (hiszp. Antillas, ang. i franc. Antilles, niderl. Antillen) – grupa wysp położona w basenie Morza Karaibskiego, rozciągająca się łukowato na długości 4,5 tys. km od Cieśniny Jukatańskiej aż do wybrzeży Wenezueli. Większość wysp górzysta, klimat wilgotny, równikowy i podrównikowy. Plantacje trzciny cukrowej, kakao, kawy, bawełny.
  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.

  Neogea to jedno z państw zwierzęcych, obok Notogei i Arktogei, obejmująca Amerykę Południową, Środkową oraz Antyle. Dzieli się na 4 dzielnice.

  Arktogea to jedno z państw zwierzęcych obok Notogei, Neogei i Antarktis. Obejmuje Amerykę Północną, Europę, Azję, północną Afrykę i Półwysep Arabski powyżej zwrotnika Raka.Państwo zwierzęce czasem określane także jako królestwo zwierzęce to stosowany w zoogeografii podział na obszary kuli ziemskiej, wyróżnione pod względem występowania określonych zespołów gatunków zwierząt.
  Notogea – to jedno z państw zwierzęcych obok Arktogei, Neogei i Antarktis. Notogea jest jednocześnie regionem australijskim, w skład którego wchodzi: Australia wraz z Tasmanią, Nowa Zelandia i wyspy Polinezji. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie wielu endemicznych rodzin ptaków i ssaków (stekowce i torbacze), przy prawie całkowitym braku ssaków łożyskowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.