• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neofolk

  Przeczytaj także...
  Rose Rovine E Amanti jest to włoski projekt solowy Damiano Mercuri. Powstał w 2002 roku w Rzymie. Rose Rovine E Amanti prezentuje muzykę, którą usytuować można na przecięciu neofolku, muzyki poważnej i rocka. W muzyce RReA słychać m.in. gitary akustyczne i elektryczne, instrumenty klawiszowe, skrzypce i rozmaite dodatki elektroniczne. Twórczość RReA jest mocno osadzona w europejskiej tradycyji kulturowej i rzymskim katolicyzmie - zespół wziął m.in. udział w składance "VA Credo in unum Deum", wydanej przez Josefa K. (Von Thronstahl) i właśnie Damiano Mercuri.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.

  Neofolk - oznacza dosłownie "nowa muzyka ludowa", darkfolk oznacza zaś "mroczna muzyka ludowa", ale obie nazwy oznaczają ten sam styl muzyczny.

  Muzyka ta wywodzi się z post punku i industrialu, lecz ma także korzenie w muzyce ludowej, w muzyce neoklasycznej oraz "irish folku". Do pierwszych zespołów i projektów neofolkowych należą na przykład Death in June, Current 93 czy też Sol Invictus. Do nowego, "młodego" pokolenia neofolkowego zaliczają się takie grupy i projekty jak Forseti, Of the Wand and the Moon , Orplid, Cawatana, Harvest Rain, Scivias, Tenhi, Belborn, O Paradis, Romowe Rikoito, Neutral, Ritual Front, Spiritual Front, Argine, Rose Rovine E Amanti. Albumy w neofolkowym duchu, pozycje dla tego stylu wręcz klasyczne nagrały też takie identyfikowane z innymi gatunkami zespoły, jak eklektyczny Ulver ("Kveldssanger"), czy nawiązująca do muzyki średniowiecza, ambientu, gotyku i nurtu neoclassical Ataraxia ("Kremasta Nera").

  Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Najwięcej odbiorców, wytwórni oraz czasopism o neofolku istnieje w Niemczech, gdzie odbywa się również największy na świecie festiwal neofolkowy Wave Gotik Treffen (w Lipsku).

  Do kręgów słuchaczy neofolku należą w coraz większym stopniu także odbiorcy black metalu, gotyku i podobnych stylów muzycznych. Sceny black metalu, gotyku oraz neofolku przenikają się nawzajem, co manifestuje się na przykład w kilku fanzinach (przede wszystkim siecowych) i festiwalach, gdzie występują przedstawiciele wszystkich tych scen.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Obok festiwalu Wave Gotik Treffen istnieje też Castle Party w polskim Bolkowie, litewski Mėnuo Juodaragis czy węgierski Unucornis Festival, gdzie również odbywają się występy neofolkowych zespołów oraz istnieje możliwość spotkania się fanów tej muzyki.

  Polskim przykładem muzyki neofolkowej jest np. Fonofobia, a także militarno-neofolkowy Krępulec, którego płyty na ogół dotyczą przełomowych wydarzeń historii Polski i Europy XX wieku.

  Spiritual Front – neo-folkowa formacja muzyczna powstała w Rzymie. Jej członkowie określają swój styl jako "nihilistyczny samobójczy pop" (ang. "nihilist suicide pop"). Zespół jest najbardziej znany ze swojego albumu "Armageddon Gigolo".Sol Invictus (łac. słońce niezwyciężone) – brytyjski zespół grający muzykę neofolkową, neoklasyczną nawiązującą do neopoganizmu, której liderem jest Tony Wakeford. Zespół został założony w 1987 roku. Nazwa zespołu pochodzi od rzymskiego bóstwa Sol Invictus.

  Muzyka ta rozwija się obecnie przede wszystkim w Niemczech i Rosji. Cieszy się ona sporą popularnością także w krajach takich, jak: Wielka Brytania, USA, Włochy, Holandia oraz Francja.

  Linki zewnętrzne[]

 • Neofolk – ostatnia ostoja paneuropejskiej kontrkultury • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".
  Tenhi – fiński zespół grający muzykę darkfolk. Nazwa zespołu w języku starofińskim oznacza mądrego starca lub jasnowidza.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.
  Orplid jest projektem z pogranicza stylów neofolk, martial i post-industrial. Tworzą go niemieccy muzycy Uwe Nolte i Frank Machau. Nazwa została zaczerpnięta z wiersza poety romantycznego Eduarda Mörike pt. "Gesang Weylas" , rozpoczynającego się słowami "Du bist Orplid, mein Land". Utwór ten opisuje zamorską rajską krainę, nietknięty, dziewiczy ląd, na którym wrażliwe dusze odnajdują swój dom. Zamierzeniem muzyków jest stworzenie muzycznego azylu kojącego słuchacza. Początkowo formacja grała akustyczną muzykę neofolkową, wzbogacaną dźwiękami pianina, organów i wiolonczeli. W późniejszym okresie działalności artystyczne poszukiwania powiodły muzyków ku formom bardziej innowacyjnym, minimalistycznym, do - jak sami twórcy napisali na swojej stronie: "królestw dźwięków eksperymentalnych i medytacyjnych". Teksty utworów pisane są w języku niemieckim.
  Death in June – brytyjski projekt muzyczny utworzony w 1981 r. po rozpadzie grupy Crisis. Podstawą i jedynym stałym członkiem jest Douglas Pearce (aka Douglas P.). Muzyka tworzona przez Death in June określana jest najczęściej jako neofolk (inne nazwy tego nurtu to darkfolk oraz apocalyptic folk), przy czym istotną rolę pełnią w niej elementy postindustrialu oraz muzyki wojskowej. Wykorzystywanie nazistowskiej symboliki, teksty nawiązujące do okresu II wojny światowej oraz nieskrywana przez Pearce’a fascynacja historią III Rzeszy sprowadziły na zespół niesłuszne oskarżenia o propagowanie treści nazistowskich.
  Bolków (niem. Bolkenhain) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Bolków, nad Nysą Szaloną (prawym dopływem Kaczawy) w odległości około 6 km od jej źródła. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego. Bolków należy do Euroregionu Nysa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.105 sek.