• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neo Geo - konsola

  Przeczytaj także...
  Automat do gry – konstrukcja służąca rozrywce, umieszczana najczęściej w salonach gier bądź też pubach lub klubach. Uruchomienie automatu następuje w momencie wrzucenia monety bądź żetonu w otwór wrzutowy, zabawa ograniczona jest zwykle pewnym wyznacznikiem narzuconym przez producenta lub właściciela automatu (np. liczba prób, przejście na wyższy poziom, zdobycie określonego celu w zadanym czasie, ukończenie gry).Neo Geo Pocket Color – przenośna konsola gier wideo firmy SNK, jest następczynią Neo Geo Pocket. Konsola kosztowała $69.95, i była dostępna w sześciu kolorach: Camouflage Blue, Carbon Black, Crystal White, Platinum Blue, Platinum Silver i Stone Blue. Została wycofana ze sklepów w Europie w 2000 roku, ze względu na niskie wyniki sprzedaży.
  Grafika 2D - grafika dwuwymiarowa. Termin ten może się odnosić zarówno do działu informatyki zajmującego się grafiką dwuwymiarową i technikami dotyczącymi jej obróbki, jak i do samych obrazów cyfrowych mogących składać się z tekstu, grafiki oraz obiektów 2D.

  Neo Geokonsola gier wideo stworzona przez firmę SNK w 1990 roku. Była dostępna w dwóch wersjach: AES (Advanced Entertainment System) jako konsola domowa i MVS (Multi Video System) jako automat do gier. Konsola oferowała kolorową grafikę 2D oraz dźwięk wysokiej jakości. Zostały na nią wydane 154 gry. Jako nośnika danych używała kartridży. W następnej generacji konsol, w 1994 roku pojawiło się Neo Geo CD - z specyfikacją techniczną taką jak w zwykłym Neo Geo, wykorzystujące jako nośnik płyty CD.

  GamePro – amerykański miesięcznik o grach komputerowych, który wydawany jest od kwietnia 1989. Jego strona internetowa powstała w 1998 roku. Od 5 grudnia 2011 roku magazyn stał się częścią strony internetowej PC World.Oto lista konsoli gier wideo z podziałem na generacje, w których się pojawiały. Na liście znajdują się również przenośne konsole, które zazwyczaj dysponują mniejszą mocą obliczeniową niż ich "stacjonarne" odpowiedniki w danej erze. Urządzenia sprzedawane jako komputery lub takie, w których nie można uruchomić niczego poza wbudowanymi grami nie są tutaj wymienione. Nazwy poszczególnych er biorą się od typu dominujących konsoli w danej generacji.

  W 2009 roku Neo Geo zostało umieszczone na 19 miejscu na liście najlepszych konsol w historii, stworzonej przez IGN

  Najrzadszą grą na ten system (a także jedną z najrzadszych na świecie) jest Kizuna Encounter w wersji PAL - wyprodukowano tylko 12 kopii z czego 7 jest zaginionych (prawdopodobnie zniszczone).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista konsoli gier wideo
 • Neo Geo Pocket
 • Neo Geo Pocket Color
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. https://www.funstockretro.co.uk/news/a-brief-history-of-snk-neo-geo/
  2. https://hiscoga.wordpress.com/neo-geo-cd-1994-1997/
  3. „Gambler”. 2/1996, s. 78. Lupus. ,
  4. Neo-Geo CD Delayed. „GamePro”. 88, s. 22, January 1996. IDG. 
  5. NEO-GEO AES PRICE GUIDE (ang.)
  6. Top 25 Video Game Consoles - IGN.com, uk.ign.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  7. By Rob Lammle, Mental Floss, 8 very rare (and very expensive) video games [dostęp 2017-12-17] (ang.).
  SNK Playmore – założona w 1978 roku pod nazwą SNK japońska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją gier arcade i gier wideo. Nazwa SNK pochodzi od japońskich słów Shin Nihon Kikaku co znaczy Nowy Japoński Projekt. W 2002 roku firma połączyła się z firmą Playmore a w sierpniu 2003 roku nazwa firmy została zmieniona na SNK Playmore.International Data Group, Inc. (IDG) – prywatne, amerykańskie wydawnictwo komputerowe z siedzibą w Bostonie, założone w 1964 r. przez Patricka McGoverna, który był do śmierci (2014) prezesem przedsiębiorstwa i jednym z amerykańskich miliarderów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Neo Geo Pocket – pierwsza konsola firmy SNK. Pojawiła się w 1998 roku i była dostępna jedynie w Japonii i Hongkongu. Nie zdobyła wielkiej popularności. Jej następcą jest Neo Geo Pocket Color.
  Kartridż (kartrydż, ang. ROM cartridge) – nośnik danych składający się z pamięci ROM umieszczonej w obudowie z tworzywa sztucznego, zawierający program komputerowy (najczęściej grę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.