• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nelson - rzeka

  Przeczytaj także...
  Norway House – miejscowość oraz rezerwat Indian w Kanadzie, w środkowej części prowincji Manitoba, położone nad rzeką Nelson, ok. 30 km na północ od jeziora Winnipeg. W 2006 roku rezerwat liczył 4071, natomiast miejscowość – 521 mieszkańców.Port Nelson - miejscowość na Bahamach, na wyspie Rum Cay. Według danych szacunkowych na rok 2013 liczy 100 mieszkańców . Ośrodek turystyczny. Dwudziesta czwarta co do wielkości miejscowość kraju.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Nelsonrzeka w południowej Kanadzie. Jej długość wynosi 643 km, a powierzchnia dorzecza 1,1 mln km². Rzeka bierze swój początek w jeziorze Winnipeg. Przepływa przez wiele jezior i wodospadów (m.in. Stephens Lake, Split Lake, Sipiwesk Lake). Uchodzi do Zatoki Hudsona koło Port Nelson. Głównym dopływem jest rzeka Burntwood.

  Winnipeg (ang. Lake Winnipeg, fr. Lac Winnipeg) – jezioro słodkowodne w środkowej części Ameryki Północnej. Leży w Kanadzie, w prowincji Manitoba, około 55 km na północ od miasta Winnipeg. Z powierzchnią 24 400 km² jest szóstym co do wielkości jeziorem w Kanadzie, wyprzedzając Ontario, jedno z Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Długość jeziora wynosi 416 km, głębokość maksymalna 18 m, a położenie nad poziomem morza 217 m.Burntwood - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Staffordshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 26 035 osób.

  Większe miasta nad rzeką Nelson: Kelsey, Cross Lake, Gillam, York Factory, Norway House.

  Rzeka została odkryta w 1612 przez angielskiego podróżnika Sir Thomasa Buttona. Wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej (elektrownie w Kettle Rapids i Kelsey). Doliną biegnie szlak kolejowy.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.