• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nelsan Ellis

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Nelsan Ellis (ur. 30 listopada 1977 w Harvey, Illinois) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, dramaturg. Najbardziej znany z roli Lafayette’a Reynoldsa w serialu Czysta krew.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Nagroda Ewwy (The Ewwy Award; także jako EWwy) – nagroda telewizyjnych producji nadawane przez Entertainment Weekly (EW) aby uhonorować aktorów i seriale, które nie zostały nominowane do Primetime Emmys. Logo i slogan („We turn the Emmys upside down” – „Odwracamy Emmy nogami do góry”) nawiązują do fizycznego podobieństwa „Ewwy” do „Emmy”. Statuetka Ewwy przedstawia owcę.

  Życiorys[]

  Urodził się w Harvey w stanie Illinois. Po rozwodzie jego rodziców razem z matką przeprowadził się do Bessemer w Alabamie. Przez rok uczęszczał do Jess Lanier High School, następnie do McAdory High School. W wieku 15 lat powrócił do Illinois. W Dolton ukończył Thornridge High School, a także Juilliard School w Nowym Jorku.

  Bessemer – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Alabama, w hrabstwie Jefferson. W 2008 liczyło 28 142 mieszkańców.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Za rolę Lafayette’a Reynoldsa w serialu Czysta krew zdobył wiele nagród (Nagroda Satelita za najlepszą drugoplanową rolę w serialu telewizyjnym (2008), nagroda NewNowNext Awards dla najlepszego aktora (2009), nagroda Ewwy Award dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu dramatycznym (2009)) i nominację do Scream Awards dla najlepszego drugoplanowego aktora w serialu (2009).

  Juilliard School – nowojorska renomowana wyższa uczelnia muzyczna i artystyczna powstała w 1905, część Lincoln Center for the Performing Arts. W 1999 została odznaczona Narodowym Medalem Sztuki. Obecnie studiuje w niej ok. 800 studentów. Znajduje się przy 60 Lincoln Center Plaza.Bez śladu (tytuł oryginalny: Without a Trace) to amerykański serial sensacyjny o specjalnej jednostce FBI zajmującej się zaginięciami. Serial emitowany był w telewizji CBS od 26 września 2002 roku do 19 maja 2009 roku; w Polsce emitowany przez TVN, a powtórki TVN7. Produkcję zakończono na 7 sezonie.

  Filmografia[]

 • 2010: Niezwyciężony Secretariat (Secretariat)
 • 2009: Talent jako Titus
 • 2009: The Soloist jako David Carter
 • 2008: The Express jako Will Davis Jr
 • 2008-2014: Czysta krew (True Blood) jako Lafayette Reynolds
 • 2007: Bez śladu (Without a Trace) jako Deng Nimieri
 • 2007: Weronika Mars (Veronica Mars) jako Apollo Bukenya
 • 2005: Trespass jako Trespass
 • 2005: Warm Springs jako Roy Collier
 • 2005: The Inside jako Carter Howard
 • 2002: Lost jako Hoffa
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Nelsan Ellis w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Nelsan Ellis w bazie filmweb.pl
 • Nelsan Ellis w bazie Notable Names Database (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Niezwyciężony Secretariat (ang. Secretariat, 2010) – amerykański film biograficzny w reżyserii Randalla Wallace wyprodukowany przez Walt Disney Pictures i Mayhem Pictures. Film opowiada o życiu konia Secretariata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Veronica Mars to amerykański serial telewizyjny stworzony przez Roba Thomasa. Jest to kryminał młodzieżowy. Premiera pierwszego sezonu nastąpiła 22 września 2004 roku w stacji UPN a ostatni odcinek został wyemitowany 22 maja 2007 roku, już przez stację The CW. Akcja dzieje się w nieistniejącym miasteczku Neptune, w południowej Kalifornii. Tytułowa bohaterka grana przez Kristen Bell to młoda dziewczyna, studentka, która skończyła liceum i trafiła na studia, już z licencją detektywa - tak jak jej ojciec.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Czysta krew (oryg. True Blood) – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez Alana Balla, nakręcony na podstawie serii powieści Charlaine Harris, The Southern Vampire Mysteries, opowiadających o koegzystencji wampirów i ludzi w Bon Temps, fikcyjnym miasteczku w stanie Luizjana. Serial skupia się wokół Sookie Stackhouse (Anna Paquin), telepatycznej kelnerce, która zakochuje się w wampirze Billu Comptonie (Stephen Moyer).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.