• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nelly Furtado  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Kaleidoscope – czwarty studyjny album holenderskiego DJ-a Tiësto wydany 6 października 2009 r. Pierwszym singlem z tej płyty był utwór "I Will Be Here", który powstał we współpracy z zespołem Sneaky Sound System.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Nelly Kim Furtado (ur. 2 grudnia 1978 w Victorii, Kolumbia Brytyjska) – kanadyjska piosenkarka, autorka tekstów, producent muzyczny i aktorka.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 1.1 Początki kariery; 2000–2005: Whoa, Nelly! i Folklore
 • 1.2 2006–2010: od Loose do albumu The Best of...
 • 1.2.1 Loose
 • 1.2.2 Mi Plan
 • 1.2.3 The Best of Nelly Furtado
 • 1.2.3.1 T.S.I (The Spirit Indestructible)
 • 1.3 Życie prywatne
 • 1.4 Działalność charytatywna
 • 2 Dyskografia
 • 2.1 Albumy
 • 2.2 Utwory z czasów Nelstar
 • 3 Nagrody i nominacje
 • 4 Kariera aktorska
 • 5 Muzyka wykorzystana w filmach i serialach
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Tiësto, właśc. Tijs Michiel Verwest (ur. 17 stycznia 1969 w Bredzie) – holenderski Dj i producent muzyczny. Wielokrotnie wyróżniony tytułem najlepszego DJ-a w plebiscycie czasopisma DJ Magazine.Try (pol. Sądzić) - drugi singel kanadyjskiej piosenkarki Nelly Furtado, promujący jej drugi album studyjny "Folklore". Piosenka została napisana przez Nelly Furtado i Briana Westa, a wydana została 15 marca 2004. Teledysk do piosenki, wyreżyserowała Sophie Muller.

  Biografia[]

  Nelly Furtado urodziła się w Victorii (Kolumbia Brytyjska), w Kanadzie. Jest potomkinią portugalskich imigrantów, Marii Manueli i José António Furtado, którzy wyemigrowali z wyspy São Miguel (Azory) do Kanady we wczesnych latach 60. Otrzymała imię na cześć olimpijskiej gimnastyczki, Nellie Kim. Posługuje się angielskim, portugalskim oraz hiszpańskim. W języku hindi potrafi powiedzieć kilka słów, jednak nie posługuje się nim płynnie. Potrafi grać na ukulele, puzonie, keyboardzie oraz gitarze. Pierwsze teksty pisała w wieku 7 lat.

  R.O.O.T.S. – drugi album studyjny amerykańskiego rapera Flo Ridy. Tytuł jest akronimem od "Route Of Overcoming The Struggle". Krążek został wydany 31 marca 2009 roku przez wytwórnię Atlantic Records.Isle of MTV (pol. Wyspa MTV) - coroczny festiwal muzyczny odbywający się na Malcie od 2007 roku. Jest jednym z największych muzycznych festiwali w Europie. Organizatorem festiwalu jest MTV, będący częścią koncernu Viacom Media Networks. Co roku w festiwalu uczestniczy około 50 000 osób.

  Wychowywała się w wierze katolickiej. Ukończyła Mount Douglas Secondary School w Victorii, a następnie przeniosła się do Toronto, gdzie dostała się na uniwersytet i studiowała literaturę. Wówczas stworzyła swój pierwszy poważny projekt muzyczny Nelstar (1997). Odeszła niedługo później, ponieważ uważała, że nie jest w stanie rozwijać swoich umiejętności wokalnych. 20 września 2003 urodziła córkę Nevis. Ojcem jest jej były narzeczony – Jasper Gahunia (a.k.a. Lil' Jaz). W rodzinnym mieście Nelly Furtado, Victorii, burmistrz ustanowił święto na cześć piosenkarki: 21 marca 2007 jest Dniem Nelly Furtado.

  Mi Plan (pol. "Mój Plan") - pierwszy hiszpańskojęzyczny album Nelly Furtado. Jest czwartym albumem nagranym przez wokalistkę w całej dyskografii. Wydany został 15 września 2009."Who Wants to Be Alone" − czwarty singel promujący czwarty studyjny album holenderskiego DJ-a Tiësto zatytułowany Kaleidoscope (2009). Utwór, zawierający wokale kanadyjskiej piosenkarki Nelly Furtado, został wydany na początku 2010 roku w Holandii, Niemczech i Finlandii.

  Początki kariery; 2000–2005: ]

  Podczas występu w klubie Lee's Palace w Toronto została zauważona przez Geralda Eatona, który stał się jednym z najważniejszych „pomocników” przy tworzeniu jej debiutanckiej płyty Whoa, Nelly!, którą nagrała na zlecenie DreamWorks Records. Pierwszy singiel – „Party's Just Begun (Again)” został wydany na ścieżce dźwiękowej do filmu W matni. Jej styl to mieszanka gatunków i kultur, dzięki temu, że w młodości Furtado mieszkała w dzielnicy, w której mieszkali emigranci z Afryki, Europy i Azji. Album stał się światowym sukcesem po wydaniu trzech kolejnych singli: „I'm Like a Bird” (za który Furtado otrzymała Nagrodę Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance), „Turn Off the Light” i „...on the Radio (Remember the Days)”.

  Ukulele − odmiana gitary o niewielkich rozmiarach i czterech strunach. Gra się palcami lub z użyciem kostki (piórka), zwykle używana jako instrument akompaniujący.Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

  25 listopada 2003 roku wydany został drugi album Folklore, który był promowany na trasie Come as You Are Tour. Na płycie znalazła się m.in. piosenka „Força”, hymn Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2004, które odbyły się w Portugalii. Nelly wykonała go również po finale na Estádio da Luz w Lizbonie 4 lipca 2004. Ostatnia piosenka na płycie „Childhood Dreams” jest dedykowana córeczce Furtado, Nevis. Głównym singlem promującym album jest „Powerless (Say What You Want)”. Drugim singlem jest „Try”. Kolejny singiel to „Força”. Dwa ostatnie to „Explode” i „The Grass Is Green”.

  Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach."Manos al Aire" to piosenka latin pop stworzona przez Nelly Furtado, Jamesa Bryana i Alexa Cubę na czwarty album studyjny Furtado, Mi Plan (2009). Wyprodukowany przez Furtado i Bryana, utwór wydany został jako pierwszy singel promujący krążek dnia 29 czerwca 2009.

  2006–2010: od Loose do albumu The Best of...[]

  ]

  23 maja 2006 ukazał się trzeci album Furtado zatytułowany Loose. Promuje go singelManeater”. Na jej trzecim już albumie spotkać można m.in. Pharella, Timbalanda oraz Ms. Jade. Album stał się numerem jeden nie tylko w Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie, ale też w wielu innych krajach. 16 lutego 2007, Furtado rozpoczęła Get Loose Tour. Wróciła w marcu do swojego rodzinnego miasta by wykonać koncert na rzecz Save On-Foods Memorial Centre. Na część tej wizyty, lokalne władze ustanowiły 21 marca 2007 Dniem Nelly Furtado.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Po zakończeniu trasy wydała pierwsze koncertowe DVD/CD Loose: The Concert. 1 kwietnia 2007, Furtado była wykonawcą i gospodarzem na Juno Awards 2007 w Saskatoon, Saskatchewan. Otrzymała wszystkie pięć nagród, do których była nominowana, w tym w kategoriach Album Roku i Singel Roku. Wystąpiła również na Concert for Diana na stadionie Wembley w Londynie, 1 lipca 2007, gdzie wykonała „Say It Right”, „Maneater” i „I'm Like a Bird”. W 2007 Furtado i Justin Timberlake wzięli udział w nagraniu singla Timbalanda „Give It to Me”. 11 lipca 2008 Nelly Furtado wystąpiła w Poznaniu w ramach obchodzonego tam Roku Klimatu i Środowiska, koncert przerwano jednak po wykonaniu przez wokalistkę 3 piosenek z powodu nawałnicy. Koncert odbył się następnego dnia.

  Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.DreamWorks Records – amerykańska wytwórnia muzyczna założona w 1996 roku przez Davida Geffena, Stevena Spielberga oraz Jeffreya Katzenberga jako pododdział koncernu DreamWorks. W 2003 roku wytwórnię nabył koncern Universal Music Group (UMG). Rok później wytwórnia została włączona w skład Geffen Records, firmy należącej do UMG.

  ]

  30 marca 2009, ukazała się płyta amerykańskiego rapera Flo Ridy o nazwie R.O.O.T.S., na której znajduje się utwór pt. „Jump”, wykonywany z Nelly Furtado.14 września 2009 roku, została wydana czwarta płyta wokalistki pt. Mi Plan. Album zawiera dwanaście nowych utworów w języku hiszpańskim. Do współpracy przy płycie zaproszono m.in. Julietę Venegas i La Malę Rodriguez (utwór „Bajo Otra Luz”), Alexa Cuba („Mi plan”) i Alejandro Fernandez („Sueños”). Singlem promującym album jest utwór „Manos al Aire”. Klip został przedstawiony 29 lipca w programie Alexa Chung Show. 15 września Nelly wydała utwór „Más”.

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Nelly Furtado została zaproszona do współpracy z DJ Tiësto. Nagrała z nim utwór „Who Wants to Be Alone”, który znalazł się na jego albumie Kaleidoscope. Kolejną kolaborację z Timbalandem można usłyszeć w piosence „Morning After Dark” napisanej na jego album Timbaland Presents Shock Value 2.

  ]

  15 grudnia 2009 , Furtado ogłosiła, że 25 maja 2010 roku zostanie wydany jej kolejny, piąty album. 8 lutego 2010 potwierdziła, że wydawnictwo będzie zatytułowane Lifestyle. Dodała, że album będzie zawierał niewielkie wpływy funku, ze współpracy z Ryanem Tedderem. Wydanie płyty przełożono na jesień tłumacząc, iż Nelly wciąż czerpie inspiracje i chce dopracować album. Ostatecznie 12 listopada 2010 została wydana kompilacja The Best of Nelly Furtado podsumowująca największe osiągnięcia artystki na przestrzeni 10 lat od momentu rozpoczęcia kariery. Dodatkowo na albumie znajdują się trzy nowe piosenki.

  Szkwał – nagły wzrost prędkości wiatru o co najmniej 8 m/s od prędkości początkowej powyżej 10 m/s. Może osiągać do 9 stopni w skali Beauforta. Szkwał trwa krótko, do kilku minut i może nieść ze sobą śnieg lub deszcz. Powstaje zazwyczaj tam, gdzie stykają się dwie masy powietrza o dużej różnicy temperatur. Bardzo często to zjawisko związane jest z chmurą cumulonimbus. Ostrzeżeniem przed możliwym szkwałem jest obecność na przedzie chmury burzowej tak zwanego wału szkwałowego. Szkwały mogą być związane z nawałnicą (ang. downburst)Dolly Rebecca Parton (ur. 19 stycznia 1946 w Sevierville) – amerykańska piosenkarka muzyki country, autorka tekstów piosenek, a także aktorka filmowa i producentka filmowa. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

  Na potrzeby filmu Gnomeo i Julia Nelly Furtado i Elton John nagrali wspólnie cover piosenki „Crocodile Rock”.

  Na potrzeby filmu Score: A Hockey Musical nagrała cover piosenki zespołu Rush pt. „Time Stand Still”.

  Nagrała cover piosenki „The Seeker” w oryginalnym wykonaniu Dolly Parton na potrzeby filmu The Year Dolly Parton was My Mum.

  ]
  Nelly Furtado podczas występu na festiwalu Isle of MTV na Malcie.

  Album T.S.I został wydany 14 września 2012 roku. Piosenkarka zrezygnowała z wcześniejszej propozycji nazwania go "Lifestyle" . Promowały go single Big Hoops (Bigger the Better), The Spirit Indestructible, Waiting For The Night oraz Parking Lot, do których także zrealizowano klipy. Wydawnictwo było promowane trasą T.S.I Tour. Artystka współpracowała z producentem Rodneyem Jenkinsem, Salaamem Remi oraz DJ Tiësto .

  Timbaland, właściwie Timothy Mosley (ur. 10 marca 1971 w Norfolk, Wirginia) – amerykański producent hip-hopowy i R&B.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.

  Życie prywatne[]

  W 2003 roku w Toronto Furtado urodziła córeczkę Nevis Chetan, której ojcem jest były chłopak Nelly, Jasper Gahunia. Furtado i Gahunia byli razem przez 4 lata, do 2005 roku. Furtado powiedziała magazynowi Blender, że pozostaną przyjaciółmi i wspólnie będą wychowywać Nevis. W czerwcu 2006 roku zapytana przez reportera magazynu Genre, czy „kiedykolwiek czuła coś do kobiety”, odpowiedziała „Oczywiście. Kobiety są piękne i seksowne”. Niektórzy uważają to za przyznanie się do biseksualności, ale w sierpniu 2006 roku Furtado twierdziła, że „ma po prostu otwarty umysł”. W listopadzie 2006 wyjawiła, że odrzuciła ofertę sesji w Playboyu za $500000. W lipcu 2008 Furtado wyszła za mąż za inżyniera dźwięku Demacio Castellona.

  Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.Maneater - piosenka i singel autorstwa Nelly Furtado, Timbalanda, Jima Beanza i Nate Hillsa z trzeciego studyjnego albumu Furtado, Loose.

  Działalność charytatywna[]

  Furtado poprowadziła program na MTV o AIDS, w którym pojawili się Alicia Keys i Justin Timberlake. We wrześniu 2011 roku, Furtado oznajmiła podczas Free The Children „We Day” w Toronto, że daje $1000000 organizacji Free The Children na budowę szkół dla dziewcząt w Maasai, w Kenii.

  Big Hoops (Bigger the Better) – singel Nelly Furtado. Piosenka, wyprodukowana przez Rodneya "Darkchilda" Jerkinsa, pochodzi z albumu The Spirit Indestructible. Piosenka wydana została 17 kwietnia 2012 roku.The Spirit Indestructible – piąty album studyjny kanadyjskiej piosenkarki Nelly Furtado wydany 14 września 2012 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Tylko jedno życie (ang. One Life to Live, w skrócie OLTL) – amerykańska opera mydlana emitowana przez stację ABC od 15 lipca 1968 do 13 stycznia 2012 oraz w internecie od 29 kwietnia do 19 sierpnia 2013.
  Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.