Nel Noddings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nel Noddings.jpg

Nel Laura Noddings (ur. w 1929) – amerykańska filozofka i feministka, znana z osiągnięć w dziedzinie teorii wychowania, filozofii edukacji i filozofii feministycznej. Obok Carol Gilligan jest twórczynią normatywnej etyki troski.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.

Życiorys[ | edytuj kod]

Nel Noddings studiowała w Montclair State College oraz na Uniwersytecie Rutgersa w stanie New Jersey, gdzie uzyskała dyplom magistra matematyki. Doktorat z filozofii edukacji obroniła w 1975 roku na Uniwersytecie Stanforda. W latach 1949-1972 pracowała jako nauczycielka matematyki i administratorka w szkołach publicznych w New Jersey. W tym czasie prowadziła badania dotyczące teorii i praktyki nauczania matematyki. Później jej zainteresowania i prace badawcze objęły szerszą dziedzinę teorii wychowania i filozofii. W latach 70. pracowała na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii i na Uniwersytecie Chicagowskim, gdzie pełniła funkcję dyrektorki Laboratory School. W 1977 roku rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Stanforda, gdzie dała się poznać jako wybitna wykładowczyni i nauczycielka. Pełniła tam rozmaite funkcje, między innymi dziekana School of Education. W 1992 roku objęła stanowisko Lee L. Jacks Professor of Child Education. Do 2000 roku wykładała filozofię i teorię wychowania w Teachers College na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, pełniła również funkcje A.Lindsay O'Connor Professor of American Institutions na Uniwersytecie Colgate oraz Libra Professor na Uniwersytecie Southern Maine. Była przewodniczącą Philosophy of Education Society oraz przewodniczącą Towarzystwa Johna Deweya (ang. John Dewey Society). Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Carol Gilligan (ur. 28 listopada 1936 w Nowym Jorku) – amerykańska feministka, psycholożka rozwojowa, filozofka, pisarka, badaczka zajmująca się teorią feminizmu różnicy. Jej najbardziej znana książka – In A Different Voice (1982) – w której rozwija koncepcję etyki troski, uważana jest za pionierską pracę w zakresie gender studies.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Poglądy na edukację i filozofia Nel Noddings ukształtowały się w dużej mierze pod wpływem jej własnych pozytywnych doświadczeń szkolnych. Zwłaszcza troskliwi nauczyciele przyczynili się, jak sama twierdzi, do trwającego przez całe życie zainteresowania relacjami uczeń-nauczyciel. Jej pasje akademickie też zrodziły się z podziwu dla tych, którzy uczyli ją najpierw matematyki, a potem filozofii. Twierdzi, że najważniejsze w jej życiu zawsze były trzy rzeczy: dom, możliwość uczenia się i pisania oraz poszukiwanie tego, co etyczne. Przeżyła ponad pół wieku z jednym mężczyzną i wychowała dziesięcioro dzieci. Opisuje siebie jako "nieuleczalną domatorkę".

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Etyka troski - rozwinięte w ramach feminizmu stanowisko etyki relacyjnej, które - w przeciwieństwie do wielu klasycznych etyk - za podstawę ludzkiej egzystencji i punkt wyjścia dla rozważań etycznych przyjmuje opartą na trosce relację między dwiema istotami ludzkimi, a nie indywidualną świadomość podmiotu moralnego.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Reklama