Nekielka
Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Olędrzy – pierwotnie osadnicy z Fryzji i Niderlandów, najczęściej wyznania mennonickiego, którzy w XVI-XVII wieku zakładali wsie w Prusach Królewskich, wzdłuż Wisły i jej dopływów, na Kujawach, Mazowszu i w Wielkopolsce. Posiadali umiejętność melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Byli wówczas najzamożniejszą grupą chłopów. Zachowywali wolność osobistą, własną religię i przekonania. Po I rozbiorze Polski częściowo osiedli na Ukrainie.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Nekielka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Nekla.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Miejscowość powstała w połowie XVIII w. jako osada olęderska w wyniku osiedlenia się tutaj holenderskich mennonitów (przywilej osadniczy z 22 października 1749 - założycielem był Franciszek Odrowąż Wilkoński).
We wsi znajduje się nieczynny kościół poewangelicki, służący obecnie jako okazjonalna sala koncertowa. Na terenie wsi występują także liczne stawy.
Na terenie wsi liczne pola były dzielone na parcele w celu sprzedaży wyżej wymienionych. Teraz jednakże odchodzi się od tego ze względu na nierentowność takiego procederu.
Przez miejscowość przebiega Szlak Osadnictwa Olęderskiego w Gminie Nekla.
We wrześniu 2013 we wsi zbudowano sieć światłowodową, która umożliwia świadczenie usług telewizji kablowej, telefonii stacjonarnej oraz dostępu do internetu.
Przypisy[ | edytuj kod]
- tablica informacyjna na cmentarzu in situ