• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neil Peart  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Geddy Lee (ur. 29 lipca 1953 w Toronto jako Gary Weinrib) – kanadyjski wokalista i basista. Gra także na instrumentach klawiszowych i gitarze akustycznej. Znany jest z występów w rockowej grupie Rush. Gra na sygnowanej swoim nazwiskiem gitarze basowej Fender Jazz Bass.

  Neil Ellwood Peart (ur. 12 września 1952 w Hamilton, zm. 7 stycznia 2020 w Santa Monica) – kanadyjski perkusista rockowy. Muzyk zespołu Rush, autor większości tekstów do muzyki grupy.

  Jest także autorem pięciu książek, w tym osobistych reportaży z jego motocyklowych wypraw przez Afrykę The Masked Rider (1996) i Amerykę Północną Ghost Rider (2002) oraz podręczników gry na perkusji Drum Techniques of Rush i More Drum Techniques of Rush.

  W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 22. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według „Stylus”. W 2009 roku w plebiscycie magazynu branżowego „Drum!” po raz trzeci został wyróżniony tytułem „najlepszego perkusisty progrockowego”.

  Vapor Trails – siedemnasty studyjny album kanadyjskiej grupy rockowej Rush, wydany w maju 2002 roku. Jest to pierwszy album po sześcioletniej przerwie w działalności zespołu spowodowanej kłopotami rodzinnymi perkusisty grupy, Neila Pearta.Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.

  Zmarł na nowotwór mózgu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodość[ | edytuj kod]

  Spędził wczesne dzieciństwo na rodzinnej farmie w Hagersville, przedmieściach Hamilton. Miał trójkę rodzeństwa – brata Danny’ego oraz siostry Judy i Nancy. Kiedy Neil miał dwa lata, cała rodzina przeprowadziła się do St. Catharines. W tym czasie jego ojciec zaczął pracę w fabryce Dalziel Equipment. W 1956 nastąpiła kolejna przeprowadzka, do innej dzielnicy, Port Dalhousie. Peart chodził do szkoły Gracefield a następnie naukę kontynuował w Lakeport Secondary School. Swoje dzieciństwo opisywał jako szczęśliwe, „zwykłe radości i zwykłe smutki”, podkreślał ciepłą atmosferę panującą w domu. Większość czasu spędzał w rodzinnym mieście, jeżdżąc na rowerze, pływając w jeziorze. W wieku 10 lat, podczas zabawy, omal nie utonął w wodach Ontario. Jego pierwszą pracą było plewienie pola ziemniaków – po trzech dniach otrzymał wynagrodzenie w wysokości trzech dolarów. Jako nastolatek zaczął interesować się muzyką. Dostał w prezencie radio tranzystorowe, dzięki któremu mógł słuchać audycji muzycznych nadawanych przez stacje w Toronto, Hamilton czy Buffalo ze Stanów Zjednoczonych.

  Stary, kocham cię (tytuł oryg. I Love You, Man) − amerykański film komediowy z 2009 roku w reżyserii Johna Hamburga.Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są grupą nowotworów rozwijających się w tkankach mózgowia i rdzenia kręgowego. Mogą to być nowotwory pierwotne i przerzutowe, nowotwory pierwotne dzielą się na łagodne i złośliwe. Inaczej niż w innych lokalizacjach, nowotwory łagodne ośrodkowego układu nerwowego również nierzadko wiążą się z poważnym rokowaniem, ponieważ mogą wywierać objawy uciskowe.

  Jego pierwszym doświadczeniem jako muzyka, były lekcje na pianinie, które – jak sam przyznawał w filmie „A Work in Progress” – nie miały na niego zbyt wielkiego wpływu. Miał inne upodobanie, wystukiwanie rytmu na wszystkim co było dookoła, za pomocą pałeczek do jedzenia ryżu. Ostatecznie więc, na swoje trzynaste urodziny, rodzice kupili mu pierwsze prawdziwe pałeczki perkusyjne, zabawkową perkusję oraz zamówili chłopcu lekcje u Dona George’a w Peninsula Conservatory of Music. Obiecali mu także, że jeśli wytrwa w nauce grania przez co najmniej rok, to dostanie prawdziwy zestaw. Dotrzymali słowa. W swoje czternaste urodziny, Peart mógł cieszyć się obiecanym prezentem. Wkrótce odbył się jego sceniczny debiut, z okazji Wigilii wystąpił w St. Johns Anglican Church Hall w rodzinnym mieście. Niedługo potem dołączył do swojej pierwszej grupy o nazwie The Eternal Triangle. Zespół wystąpił w Lakeport High School, wykonując m.in. piosenkę pod tytułem „LSD Forever”. Wtedy też Neil wykonał przed publicznością swoje pierwsze solo. Przez swoje zamiłowanie do bębnienia na wszystkim co było możliwe, przez nieustanne myślenie o grze na perkusji, miewał kłopoty w szkole – jeden z nauczycieli określił go jako „opóźnionego w rozwoju”. Nie miał też zbyt wielu przyjaciół. Mieszkańców St. Catharinas określił jako „miłych i przyjaznych ale pod warunkiem że jesteś tacy jak oni sami”.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.St. Catharines – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Centrum gospodarcze i kulturalne regionu.

  Będąc nastolatkiem, znalazł pracę w Lakeside Park, znajdującym się nad brzegiem jeziora Ontario. Przeżycia i wspomnienia z tego okresu stały się później inspiracją do tekstu piosenki „Lakeside Park” z trzeciej płyty Rush Caress of Steel. Generalnie jednak, nie przykładał się do pracy, co ostatecznie sprawiło że został zwolniony. W następnych latach grał w lokalnych grupach, takich jak Mumblin’ Sumpthin’, the Majority, czy JR Flood. Zespoły te koncertowały w okolicznych miejscowościach południowego Ontario – Mitchell, Seaforth czy Elmira. Dotarły także nieco na północ, do Timmins. Każdy wtorek, Peart spędzał na niekończących się jam sessions w Niagara Theatre Centre.

  Ontario (ang. Lake Ontario, fr. Lac Ontario) – jezioro słodkowodne, najmniejsze co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Dostęp ma tylko stan Nowy Jork i prowincja Ontario. Rzeka Niagara wpływa do jeziora blisko jego zachodniego końca i łączy je z jeziorem Erie. Z północno-wschodniego krańca jeziora wypływa Rzeka Świętego Wawrzyńca. Ontario stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  Wyjazd do Europy[ | edytuj kod]

  W wieku osiemnastu lat, Peart zdecydował się aby spróbować szczęścia za oceanem, w Londynie. Mimo że znalazł posadę w kilku różnych zespołach oraz udało mu się dorywczo pracować, zmuszony był ostatecznie zostać sprzedawcą w sklepie The Great Frog, z pamiątkami dla turystów. Podczas pobytu w stolicy Anglii, zetknął się po raz pierwszy z literaturą Ayn Rand, która wywarła na niego duży wpływ, co było szczególnie widoczne na niektórych, późniejszych płytach Rush, takich jak Fly by Night czy 2112. Po osiemnastu miesiącach spędzonych na Wyspach, stwierdził ostatecznie że to droga prowadząca donikąd, był tak rozczarowany że w ogóle porzucił myśl aby zostać profesjonalnym muzykiem. Podjął więc decyzję o powrocie do St. Catharines, po czym rozpoczął pracę w Dalziel Equipment, gdzie był zatrudniony również jego ojciec.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Manfred Mann – brytyjski zespół rhythmandbluesowy działający w latach 60. XX wieku, którego twórcą był Manfred Lubowitz.

  Dołączenie do Rush[ | edytuj kod]

  Neil Peart, 2004

  Mimo objęcia regularnej posady, świat muzyki upomniał się o niego i został zwerbowany do miejscowego zespołu o nazwie Hush. Grupa koncertowała głównie w klubach i okolicznych restauracjach. Wkrótce, jego koledzy i znajomi zdołali go przekonać aby udał się na przesłuchania organizowane przez, pochodzącą z Toronto, grupę Rush. Zespół ten miał na swoim koncie pierwszą płytę a na skutek kłopotów zdrowotnych ówczesnego perkusisty, Johna Rutseya, szukał kogoś na jego miejsce. Geddy Lee i Alex Lifeson opisywali potem pojawienie się Pearta w sposób humorystyczny. Przyjechał on bowiem, ubrany w krótkie spodenki, w starym, zdezelowanym samochodzie, z perkusją upchnięta z tyłu, walającą wśród puszek po napojach. Peart wspominał przesłuchanie jako „kompletną katastrofę”, ale Lee był innego zdania. Geddy jednak musiał przekonać Alexa, gdyż na początku gitarzysta miał mieszane uczucia. Po dyskusji przyjęli go jednak do zespołu, podobał im się bowiem jego styl, który kojarzył im się ze sposobem grania Keitha Moona z The Who. Oficjalnie, Neil dołączył do grupy 29 lipca 1974, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem pierwszego tournée zespołu po USA. Na tę okoliczność perkusista nabył srebrny zestaw Slingerland, na którym zagrał podczas pierwszego wspólnego występu 14 sierpnia 1974 roku, jako suport Uriah Heep i Manfred Mann, przed 11 tysięczną publicznością w Civic Arena w Pittsburghu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Keith John Moon (ur. 23 sierpnia 1946 w Londynie, zm. 7 września 1978, tamże) – brytyjski muzyk, perkusista zespołu The Who. Dołączył do zespołu w 1964 roku, kiedy to zastąpił Douga Sandoma. Zagrał na wszystkich albumach zespołu od wydanego w 1965 roku My Generation, do Who Are You z roku 1978. Dwa tygodnie po wydaniu tej płyty Keith zmarł.

  Pierwsze lata z Rush[ | edytuj kod]

  Peart, oprócz grania na perkusji, zaczął pełnić rolę głównego autora tekstów w zespole, zresztą pisał już przed dołączeniem do Rush. Poza tym Lee i Lifeson byli zainteresowani raczej tworzeniem muzyki, dlatego chętnie pozbyli się tego obowiązku. Pierwsza wspólnie nagrana płyta – Fly by Night – okazała się sukcesem, grupa zdobyła nagrodę Juno Award, w kategorii obiecujący zespół. Jednakże kolejne dzieło, Caress of Steel, okazało się rozczarowaniem i spotkało się z niezbyt dobrym przyjęciem ze strony zarówno fanów, jak i krytyków muzycznych. Ze szczególną niechęcią odbiorcy odnieśli się do długiego i rozbudowanego utworu „The Fountain of Lamneth”. Swoistą odpowiedzią Pearta był tekst do „2112”, pochodzącego z tak samo zatytułowanej płyty, wydanej rok później. Dzieło to okazało się przełomowe dla Rush i zespół zaczął grać koncerty w większych obiektach, czego kulminacją był występ, zorganizowany trzy wieczory z rzędu, w Massey Hall, w Toronto. O czymś takim Peart marzył, grając po klubach Ontario, na dodatek Lee zaczął przedstawiać go jako „profesora perkusji”.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Razem z Rush, Peart wyjechał ponownie do Anglii na Northern European Tour, po zakończeniu którego zespół został w Wielkiej Brytanii i nagrał dwa albumy – w 1977 A Farewell to Kings, w roku następnym Hemispheres. W tym czasie Rush dawał około 300 koncertów rocznie, dodatkowo nagranie pięciu albumów w ciągu czterech lat, spowodowało że grupa podjęła decyzję o zmianie stylu pracy w przyszłości. Peart wspominał czas w zespole do tego momentu jako „ciemny tunel”.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Dalsza kariera perkusisty była prawie w całości związana z historią zespołu Rush.

  Buddy Rich Tribute[ | edytuj kod]

  W 1992 roku Peart został zaproszony przez córkę Buddy’ego Richa, Cathy Rich, do wzięcia udziału w koncercie Buddy Rich Memorial Scholarship Concert, który miał się odbyć w Nowym Jorku. Peart, początkowo wręcz przestraszony propozycją, ostatecznie się zgodził i zagrał wraz z Buddy Rich Big Band. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem i Peart nagrał dwa albumy Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich, wydane w 1994 i 1997 roku. Sam przyznawał jednak: „Wciąż miałem męczące przeświadczenie, że jedynie imitowałem styl (Buddy’ego Richa) a tak naprawdę wcale go nie czułem”. Na początku 2007 roku, Cathy Rich ponownie zaczęła go namawiać aby zorganizować koncert poświęcony pamięci swojego ojca. Tym razem Peart postanowił przygotować się formalnie i zaczął ćwiczyć pod kierunkiem Petera Erskine’a, który miał mu pomóc w lepszym opanowaniu techniki swingu. Koncert, pod nazwą Buddy Rich Memorial Concert, ostatecznie odbył się 18 października 2008 roku, w Nowym Jorku w York's Hammerstein Ballroom.

  Caress of Steel – trzeci album studyjny kanadyjskiej grupy Rush. Wydawnictwo ukazało się 1 września 1975 roku nakładem wytwórni muzycznych Anthem Records i Mercury Records. Płyta dotarła do 148. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Rodzinna tragedia[ | edytuj kod]

  Lata 1997 i 1998 okazały się tragiczne dla Neila Parta. 10 sierpnia 1997, na autostradzie 401 niedaleko Brighton, w wypadku samochodowym zginęła dziewiętnastoletnia córka Selena Taylor. Dziesięć miesięcy potem, 20 czerwca 1998, zmarła na raka jego żona, Jacqueline Taylor. Peart opisywał jej śmierć jako „powolne samobójstwo, apatia. Po prostu nic ją nie obchodziło”. W swojej książce “Ghost Rider: Travels on the Healing Road” opisał jak po pogrzebie żony oświadczył kolegom z zespołu aby uznali że przechodzi na emeryturę. Perkusista udał się następnie w podróż swoim motocyklem. Przebył wówczas dystans około 88 000 kilometrów, przemierzając Północną i Centralną Amerykę. Po powrocie zdecydował się na wznowienie współpracy z Rush, wydał także wspomnianą już książkę „Ghost Rider: Travels on the Healing Road”, w której opisał swoją emocjonalną podróż po stracie rodziny.

  Bernard "Buddy" Rich (ur. 30 września 1917 w Nowym Jorku, zm. 2 kwietnia 1987 w Los Angeles) – amerykański perkusista jazzowy, lider zespołu Buddy Rich Big Band, znany z doskonałej techniki, niesamowitej prędkości oraz improwizacji.Swing (z ang. kołysać się) - kierunek muzyki jazzowej popularny na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Swing to muzyka synkopowana, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi.

  Nowy rozdział w życiu[ | edytuj kod]

  Podczas wizyty u Andrew MacNaughtana, długoletniego nadwornego fotografa Rush, w Los Angeles, Peart został przedstawiony Carrie Nuttall, z którą wziął ślub 9 września 2000 roku. Na początku 2001 oświadczył swoim kolegom że jest gotowy wrócić do zespołu. Płytą nagraną po reaktywacji był Vapor Trails z 2002 roku. Rush udał się na tournée promujące nowe dzieło. Jeszcze przed jego rozpoczęciem postanowiono, że Peart nie będzie brał udziału w żadnych konferencjach prasowych ani innych spotkaniach z dziennikarzami. Perkusiście, który nigdy nie przepadał za tego typu wydarzeniami, chciano oszczędzić niekończących się pytań dotyczących jego rodzinnej tragedii. Od wydania Vapor Trails, Peart kontynuował pracę w Rush do momentu zakończenia swojej kariery muzycznej w grudniu 2015. W lipcu 2009 Neil ogłosił że wraz z żoną spodziewają się narodzin ich pierwszego dziecka – 12 sierpnia 2009 roku na świat przyszła córka, Olivia Louse Peart.

  John Rutsey (ur. 1953, zm. 11 maja 2008), kanadyjski perkusista, założyciel i członek grupy Rush w latach 1969-1974. Grał na debiutanckim albumie formacji Rush (1974). Jego następcą w zespole został Neil Peart.Uriah Heep – brytyjska grupa progresywno/hard rockowa utworzona w 1969 roku, jeden z prekursorów heavy metalu; w początkach działalności związana z ruchem hippisowskim. Do jej największych przebojów należą fantazyjne ballady: July Morning, Lady in Black oraz Come Away Melinda, osadzone w baśniowym, surrealistyczno-metafizycznym świecie. Najczęstszym tematem piosenek Uriah Heep były problemy egzystencjalne oraz perypetie miłosne przeżywane w odmiennych stanach świadomości: powracające w tekstach motywy to są wróżki, duchy, magiczne zwierciadła. Utwór July Morning uznany został przez krytyków za jedną z największych ballad w historii rocka.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Peart chorował na nowotwór mózgu. Zmarł na tę chorobę 7 stycznia 2020.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hamilton – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, położone około 70 km na południowy zachód od Toronto. Leży na zachodnim końcu jeziora Ontario i jest ważnym portem morskim i śródlądowym, połączonym z innymi Wielkimi Jeziorami i z Atlantykiem Drogą Wodną Świętego Wawrzyńca.
  2112 – czwarty album studyjny kanadyjskiego tria progresywnego Rush wydany przez Mercury Records 1 kwietnia 1976 roku.
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Rush – kanadyjskie trio rockowe grające hard rock i rock progresywny. Grupa została założona w roku 1968, a swój debiutancki album wydała w 1974. Początkowo grupa starała się imitować inne zespoły rockowe, przede wszystkim Led Zeppelin, lecz z czasem wykształciła swe własne brzmienie. Oparte jest na śpiewie wysokim głosem (śpiew Geddy’ego Lee często porównuje się do śpiewu innego basisty, Burke’a Shelleya), a także ostrej i melodyjnej grze gitary elektrycznej, wspomaganej przez gitarę basową, rozbudowany zestaw perkusyjny i elektroniczne instrumenty klawiszowe. Muzyka Rush miała wpływ na twórczość zespołów, jak m.in.: Metallica, Anthrax, Primus, Dream Theater, Tool, Iron Maiden, czy Symphony X. Zespół zdobył w sumie 22 złote i platynowe płyty, sprzedaż w USA wyniosła 25 milionów, co dało 79. pozycję według RIAA. 18 kwietnia 2013 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Z początkiem 2018 grupa zakończyła działalność.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  (23469) Neilpeart – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 131 dni w średniej odległości 2,67 j.a. Została odkryta 22 września 1990 roku w Palomar Observatory przez Briana Romana. Planetoida została nazwana imieniem Neila Pearta (ur. 1952), perkusisty i tekściarza kanadyjskiego zespołu Rush. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (23469) 1990 SY3.
  Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.