• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nefertari

  Przeczytaj także...
  Amonherchopszef, również Amun-her-khepeshef lub Amun-her-wenemef. Pierworodny syn Ramzesa II i królowej Nefertari. Urodzony gdy Ramzes II sprawował władzę wspólnie ze swym ojcem - Setim I. Jego pierwotne imię Amun-her-wenemef, oznaczające - Amon-jestwłada-jego-prawym-ramieniem, zmieniono na Amun-her-khepeshef, oznaczające Amon-jestwłada-jego-potężnym-ramieniem. Amonherchopszef był następcą tronu przez wiele lat. Zmarł jednak przedwcześnie (podobnie jak jego 12 braci), nie osiągając sukcesji (m.in. z powodu długoletniego panowania swego ojca). Następcą Ramzesa II został jego 13 syn Merenptah.Dolina Królowych obecnie Biban al-Harim (Biban El-Malikat lub Biban El-Sultanat – Bramy Królowych, Bramy Kobiet) - część nekropolii tebańskiej, dolina położona w Tebach Zachodnich, na lewym brzegu Nilu, południe od Doliny Królów. Pochowano tam żony królów Egiptu i niektórych książąt z czasów końca XVIII - XX dynastii.
  Ramzes II zwany też Ramzesem Wielkim (w źródłach greckich Ozymandias) – trzeci faraon z XIX dynastii, syn i następca Seti I, jeden z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa.

  Nefertari (1292-1255 p.n.e.) - żona faraona Ramzesa II z XIX dynastii, posiadająca wielką niezależność i władzę. Była pierwszą, najwyższą żoną Ramzesa II z jego czterech "Wielkich Małżonek Królewskich", na co niewątpliwym dowodem jest jej wspaniały grobowiec (QV66) w Dolinie Królowych oraz świątynia na jej cześć w Abu Simbel.

  Termin ten pojawił się w XVI wieku p.n.e., gdy Egipt wkroczył w okres silnej ekspansji terytorialnej pod rządami XVIII dynastii. Po zjednoczeniu kraju przez Narmera egipski władca nosił tytuł nesut-biti – Ten-który-należy-do-pszczoły-i-trzciny, bowiem w tym okresie godłem Górnego Egiptu była pszczoła, a Dolnego – trzcina. Z biegiem czasu zaczęto używać tytułu Król Górnego i Dolnego Egiptu oraz Król Południa i Król Północy.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Nefertari grająca w senet.

  Pochodzenie i status[]

  Pochodzenie Nefertari jest nieznane, prócz tego, iż pochodziła z rodziny szlacheckiej. Według niektórych hipotez mogła być córką lub wnuczką księcia Nakthmina, syna farona Aja lub królowej Mutnedżmet. Wysoki status Nefertari potwierdzają malowidła, na których zawsze przedstawiana jest w orszaku faraona (w podróży do Nubii z okazji inauguracji budowy świątyni Abu Simbel, poświęconej Hathor i samej Nefertari). Na malowidłach przedstawiana jest na równi z Ramzesem, podczas gdy inne jego żony, uwidaczniane są w okolicy kolan faraona, a ich postacie są namalowane w mniejszych rozmiarach, co wyraża ich niższy status.

  Abu Simbel (rzadziej Abu Sunbul, arab. ‏أبو سمبل‎, z greckiego Syene) – miejscowość w okręgu Muhafazah w Egipcie.Nubia – kraina historyczna znajdująca się w północno-wschodniej Afryce, w południowym Egipcie i północnym Sudanie. Zajmuje środkowy bieg Nilu pomiędzy Asuanem a Chartumem (między VI a I kataraktą). W starożytności zwana Kusz, zamieszkana była przez lud spokrewniony z Egipcjanami, który w połowie II tysiąclecia p.n.e. uległ wymieszaniu z napływającymi od południa plemionami.

  W Górnym Egipcie była najwyższą z czterech "głównych żon" oraz sześciu żon drugorzędnych Ramzesa II. W Dolnym Egipcie była nią Isetnofret.

  Jak wynika z inskrypcji oraz malowideł z grobowca Nefertari, jej związek z Ramzesem był nie tylko związkiem opartym o korzyści polityczne oraz mającym na celu umocnienie sojuszów, lecz przede wszystkim oparty był na związku emocjonalnym. Poetyckie strofy Ramzesa na ścianach jej komory grobowej mówią: ...moja miłość jest wyjątkowa, nikt nie może z nią rywalizować, bo jest najpiękniejsza spośród żyjących, wprost skradła moje serce...

  Merenptah – faraon, władca starożytnego Egiptu z XIX dynastii. Panował w latach 1213-1203 p.n.e.; trzynasty syn Ramzesa II i królowej Isetnofret.Heliopolis (z gr. Ἡλιούπολις lub Ἡλίουπόλις – "miasto słońca"; egip. Iunu lub Junu – "słupy", "miasto słupów"; hebr. On; arab. مصر الجديدة = Misr al-Dżadida) – prastare miasto w starożytnym Egipcie, stolica XIII nomu Dolnego Egiptu, ważny ośrodek religijny, centrum kultu Re, później Atuma-Re-Chepri i Re-Horachte, oraz miejsce ukształtowania się tzw. kosmogonii heliopolitańskiej, będącej podstawą wiary starożytnych Egipcjan.

  Imiona i tytuły[]

  Nefertari w języku egipskim oznacza Piękna-dla-której-wstaje-Słońce. Jej pełne imię brzmiało Nefertari-Mery-en-Mut (Mut była boginą poślubioną Amonowi), co oznacza Nefertari-ukochana-przez-Mut.

  Dzieci[]

  Nefertari urodziła Ramzesowi czterech synów i dwie córki (oraz prawdopodobnie jeszcze trzy córki):

 • Książę Amonherchopszef (1. syn Ramzesa), dowódca wojsk Faraona,
 • Książę Pareherwenemef (3. syn Ramzesa),
 • Książę Merire (11. syn Ramzesa),
 • Książę Meriatum (16. syn Ramzesa), Wielki kapłan Heliopolis,
 • Księżniczka Meritamon (4. córka Ramzesa), kapłanka Hathor,
 • Księżniczka Henuttawy,
 • Księżniczka Beketmut (?)
 • Księżniczka Nefertari (?)
 • Księżniczka Nebettawy (?)
 • Żaden z jej synów nie odziedziczył władzy po ojcu - ponieważ żaden z nich go nie przeżył. Następcą Ramzesa II został syn Isetnofret, Merenptah.

  Starożytny Egipt (egip. Kemet, Czarna Ziemia) – wysoko rozwinięta cywilizacja starożytnego Bliskiego Wschodu położona w północno-wschodniej Afryce w dolinie i delcie Nilu (z oazami Pustyni Libijskiej włącznie). W okresie największego rozkwitu (Nowe Państwo) obejmująca swoim zasięgiem także Nubię (Kusz) oraz Punt na południu, Syropalestynę (Retenu) na północnych rubieżach azjatyckich, oraz tereny libijskie na północnym zachodzie.Hathor (Het-heret, Het-Heru – egip. Pałac/Dom Horusa) – egipska bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy, a także patronka nekropolii tebańskiej. Pierwotnie stanowiła personifikację pałacu faraona (stąd jej imię; podobnie Izyda była personifikacją tronu) Z czasem stała się bóstwem miłości, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Nosiła przydomki "Oka Horusa", "Złotej Bogini", "Bogini Niebios", "Pani Czerwonej Góry" i "Turkusowej Pani". Grecy identyfikowali ją z Afrodytą, a Rzymianie z Wenus.

  Zobacz też[]

 • Ramzes II
 • Abu Simbel • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Izis-Nefert (egip. Piękna Izis) – druga spośród Wielkich Królewskich Małżonek Ramzesa II (razem z Nefertari, Maat-hor-NeferuRe, Bint-Anath i Nebettaui), matka jego następcy, Merenptaha.
  Wielka Małżonka Królewska (egip. ḥmt nswt wrt) – określenie odnoszące się do głównej żony faraona starożytnego Egiptu. Choć większość Egipcjan żyła w związkach monogamicznych, faraon oprócz głównej małżonki miał także pomniejsze żony i konkubiny. Umożliwiało to zawieranie sojuszy poprzez dyplomatyczne małżeństwa. Wydaje się, iż władcy z czasów Starego i Średniego Państwa zadowalali się jedną oficjalną małżonką oraz nierzucającym się w oczy haremem. Tytuł Wielkiej Małżonki Królewskiej spotykamy dopiero za XIII dynastii. Najwyraźniej zaistniała wtedy konieczność odróżnienia królowej od żon o niższej randze. Gdy nastało Nowe Państwo, liczba królewskich małżonek nagle znacznie się zwiększyła. Prawdopodobnie miało to na celu zapewnienie jak największej ilości potomstwa. Faraon Ramzes II z XIX dynastii chwalił się, że spłodził siedemdziesięciu dziewięciu synów i pięćdziesiąt dziewięć córek z różnymi małżonkami.
  Meritamon (także jako Merytamon, Meritamen, Meryt - Amen, Merytamen, Merytetamen, Merietamun, egip. Ukochana [przez] Amona) (ok. 1280-1220 p.n.e.) – córka i jednocześnie żona Ramzesa Wielkiego. Matką księżniczki była Nefertari lub Isetnofret I; była kapłanką Amona, Hathor, Mut i Horusa. Zdołała uzyskać znaczne wpływy na dworze. Jej pozycja była niemal tak silna jak przedtem Nefertari. O przyczynach tej sytuacji pisze Jan Niżnikiewicz w powieści "Krzyż Nilu":
  Komora grobowa – w starożytnym Egipcie sala sarkofagowa, komora „odrodzenia”, miejsce wiecznego pobytu zmarłego, zwane „Dżeser-dżeseru” – „Święte Świętych”.
  Język egipski – wymarły język z grupy języków afroazjatyckich używany przez starożytnych Egipcjan. Najstarsze przykłady pisanego języka egipskiego pochodzą z 3250 r. p.n.e. Język ten skończył swój żywot wraz z cywilizacją egipską i został zastąpiony w Egipcie językiem arabskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Mut – w mitologii egipskiej bogini nieba, opiekuńcze bóstwo Górnego Egiptu (identyfikowana z boginią Amaunet), żona Amona, matka Chonsu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.