• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nederlandse Omroep Stitching

  Przeczytaj także...
  Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. 25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg.
  Zwarcie krtaniowe - w fonetyce określenie bezdźwięcznej zwartej spółgłoski krtaniowej. Dźwięk powstaje poprzez zwarcie i rozwarcie strun głosowych (więzadła głosowe) w krtani. Zwarcie utworzone przez struny głosowe zatrzymuje przepływ strumienia wydychanego powietrza. Powietrze jest jednak dalej "tłoczone" przez płuca, więc jego ciśnienie poniżej strun głosowych wzrasta. Po rozwarciu strun głosowych, sprężone powietrze uwalnia się gwałtownie, czemu towarzyszy charakterystyczny "wybuchowy" dźwięk, plozja. W trakcie zwarcia struny głosowe nie mogą drgać, dlatego spółgłoska ta nie ma dźwięcznego odpowiednika.
  Zarząd NOS (1969)

  Nederlandse Omroep Stichting (wym. [ˈneːdərˌlɑntsə ˈʔɔmrup ˌstɪxtɪŋ]; pol. Holenderska Firma Nadawcza), skrótowo NOSholenderski nadawca publiczny. Jest jedną z organizacji nadawczych tworzących Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Ma szczególny obowiązek tworzenia wiadomości i programów sportowych dla trzech holenderskich publicznych kanałów telewizyjnych i holenderskich publicznych stacji radiowych.

  15. Konkurs Piosenki Eurowizji 1970 odbył się 21 marca 1970 roku, w Amsterdamie (Holandia). W konkursie brało udział tylko 12 państw. Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja zbojkotowały konkurs przez nierozstrzygnięty remis w 1969 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Zadania fundacji wynikają z Ustawy o mediach z 2008 roku, która ogłasza, iż NOS ma opracowywać regularne i częste programy o charakterze usług publicznych, w tym w szczególności pełny i bezstronny serwis informacyjny oraz relacje z procedur i debat parlamentarnych, a także sprawozdania z wydarzenia sportowe i inne imprezy krajowe. NOS pełni również funkcję koordynatora technicznego dla Nederlandse Publieke Omroep (NPO).

  Nederlandse Publieke Omroep - sieć publicznych towarzystw radiowych i telewizyjnych w Holandii. W przeciwieństwie do większości publicznych nadawców w Europie jest silnie zdecentralizowana. Pierwszy nadawca publiczny w Holandii zaczął nadawanie w 1930. Do końca lat osiemdziesiątych jej kanały telewizyjne nie miały konkurencji, gdyż zakazana była telewizja prywatna.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  NOS jest częścią Europejskiej Unii Nadawców. Był nadawcą Konkursu Piosenki Eurowizji w 1970, 1976, 1980, oraz będzie nadawcą konkursu w 2021.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1947 roku powstał Holenderski Związek Radiowy (NRU). Po kilku nieudanych próbach stworzenia publicznego systemu nadawczego i połączenia ze stacją krajową, NRU został utworzony jako związek stowarzyszeń nadawczych, które zapewniły wsparcie operacyjne. Stowarzyszenia były odpowiedzialne za własne osiągnięcia, ale studiami, orkiestrami i zewnętrznymi obiektami nadawczymi zarządzała NRU. Cotygodniowe słuchowiska radiowe były również domeną NRU i działały do 1986 roku. NRU stała się holenderskim członkiem-założycielem Europejskiej Unii Nadawców w 1950 roku. Tymczasem Holenderska Służba Telewizyjna (NTS) została utworzona w 1951 r., dwa lata po powrocie telewizji publicznej do fal radiowych.

  TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  Programy telewizyjne[ | edytuj kod]

  NOS jest odpowiedzialny za programy informacyjne, sportowe, polityczne i wydarzenia w publicznych sieciach telewizyjnych. Produkuje programy takie jak:

 • NOS Journaal – jeden z najważniejszych programów informacyjnych w Holandii, nadawany w NPO 1, NPO 2 oraz czasami NPO 3. Często jest on nazywany achtuurjournaal.
 • NOS Jeugdjournaal – program informacyjny skierowany dla dzieci w wieku 8–12 lat, nadawany na kanale NPO Zapp (holenderskim odpowiedniku polskiego kanału TVP ABC). Nadawany jest o godzinie 19:00 i trwa ok. 20 minut.
 • Nieuwsuur – program zapewniająxh wiadomości i relacje polityczne na temat nocnego godzinnego programu magazynu informacyjnego NPO 2. Jest produkowany razem z NTR.
 • Kanały tematyczne[ | edytuj kod]

  Oprócz nadawania w trzech głównych kanałach telewizji publicznej, NOS jest również odpowiedzialny za dwa kanały cyfrowe:

  NOS Journaal – program informacyjny holenderskiego publicznego nadawcy NOS. Jest emitowany codziennie na NPO 1 i NPO 2, oraz czasami na NPO 3. TVP ABC – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze dziecięcym, którego uruchomienie zaplanowane jest na 15 lutego 2014.
 • NPO Nieuws – kanał informacyjny, odpowiednik polskiego TVP Info.
 • NPO Politiek – kanał emitujący treści polityczne, oraz obrady parlamentarne Holandii.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nederlandse Publieke Omroep
 • AVROTROS
 • Nadawca publiczny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About the NOS - Over de NOS, over.nos.nl [dostęp 2020-03-11].
  2. About the NOS - Over de NOS, over.nos.nl [dostęp 2020-03-11].
  Nadawca publiczny (także potocznie media publiczne) – radio, telewizja i inne media stanowiące własność skarbu państwa. Regulowane w Polsce przez ustawę o radiofonii i telewizji.AVROTROS – holenderski nadawca radiowy i telewizyjny, który powstał w 2014 roku połączeniem kanałów AVRO i TROS.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).
  65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021 w Rotterdamie w Holandii. Będzie to piąty konkurs, który odbędzie się w tym kraju.
  Samogłoska półprzymknięta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to e (zwykłe e).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.833 sek.