• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nederland - Kolorado  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Boulder (ang. Boulder County) to hrabstwo w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1 946,04 km². Według szacunków United States Census Bureau w roku 2006 liczyło 282 304 mieszkańców. Siedzibą administracyjną hrabstwa jest Boulder.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Festiwale[ | edytuj kod]

  NedFest (The Nederland Music & Arts Festival) to doroczny trzydniowy festiwal muzyczny na wolnym powietrzu. Odbywa się na brzegach zbiornika wodnego Barker Meadow Reservoir w górach Nederland, 17 mil na zachód (i 3000 stóp w górę) od Boulder. Gatunki muzyczne to bluegrass, jazz, jamband i inne. Pierwszy NedFest odbył się w 1996 w Chipeta Park. Po krótkiej przerwie został wznowiony w sierpniu 1999 w swojej obecnej lokalizacji, The Jeff Guercio Memorial Baseball Park. Każdego dnia grają cztery do sześciu zespołów. Wystąpili tam m.in.:

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Victor Lemonte Wooten (ur. 11 września 1964 w Hampton) – amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, znany głównie jako basista.
 • Dr. John (bluesman z New Orleans)
 • Steve Kimock (gitarzysta zespołu Ratdog i innych)
 • Sam Bush (mandolinista z Newgrass Revival)
 • Charlie Hunter (grający na 8-strunowej gitarze/gitarze basowej)
 • Victor Wooten (grający na gitarze basowej w Bela Fleck & the Flecktones)
 • Stanley Jordan (legenda gitary jazzowej)
 • Yonder Mountain String Band (zespół muzyki bluegrass powstały w Nederland pod koniec lat 90.)
 • Keller Williams (jednoosobowy zespół stosujący technikę Stanleya Jordana touch-and-tap)
 • David Grisman (legendarny mandolinista, grał z Jerrym Garcia w Old & In The Way)
 • Robert Walter's 20th Congress; większość składu Leftover Salmon i String Cheese Incident i wielu innych.
 • Sprzedaż biletów jest ograniczona do 2000 na dzień. Jako uzupełnienie muzyki NedFest gości też stoiska z rękodziełem i sztuką, napojami i jedzeniem oraz informacyjne.

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).Boulder – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych, około 50 km na północny zachód od Denver. Miasto liczy 91,7 tys. mieszkańców, a jego bezpośredni obszar metropolitalny (hrabstwo Boulder) 280,4 tys. mieszkańców. Miasto jest częścią zespołu miejskiego miasta Denver, liczącego 2,6 mln mieszkańców (dane z 2005).

  Nederland to także miejsce Frozen Dead Guy Days (Dni Zamrożonego Zmarłego), obchodzonych co roku w pierwszy weekend marca. Festiwal upamiętnia nietypowego mieszkańca miasta: zamrożonego w suchym lodzie zmarłego Bredo Morstøla, obywatela Norwegii, którego ciało przywiózł tu jego wnuk w 1993. Festiwal odbywa się od 2002 roku. W ciągu dwóch dni festiwalu organizowane są wyścigi z trumną, parada orszaków pogrzebowych, wyścigi w rakietach śnieżnych, konkurs postaci podobnych do zamrożonego zmarłego, kąpiel w przeręblu, konkurs rzeźbienia w śniegu. Lodziarnia z Boulder przygotowuje na tę okazję specjalny smak lodów nazwanych Frozen Dead Guy.

  Muzyka bluegrass (lub bluegrass) to amerykański styl muzyki rozrywkowej z lat 50. XX wieku, wywodzący się z muzyki country, wzbogaconej wirtuozowską improwizacją (banjo, mandolina, fiddle – ludowe skrzypce, gitara, kontrabas).Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Frozen Dead Guy Days
 • Kolorado
 • Hrabstwo Boulder


 • Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Wolfram (W, łac. wolframium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od wolframitu, minerału, z którego wolfram został wyodrębniony po raz pierwszy. Dawna nazwa polska tungsten pochodzi od szwedzkich słów tung („ciężki”) i sten („kamień”); nazwa o takiej etymologii używana jest współcześnie w języku angielskim, francuskim i niektórych innych.
  Frozen Dead Guy Days (ang. "Dni Zamrożonego Zmarłego") – doroczne święto odbywające się w mieście Nederland w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych.
  Dr. John, właśc. Malcolm John Rebennack Jr., również Mac Rebennack, Dr. John Creaux lub Dr. John the Night Tripper (ur. 20 listopada 1941 w Nowym Orleanie, zm. 6 czerwca 2019 tamże) – amerykański wokalista, pianista, gitarzysta, tworzący w takich stylach jak pop, rock, blues. Laureat kilku nagród Grammy (1989, 1992, 1996, 2000, 2008, 2013). W 2011 wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
  Rakiety śnieżne (tzw. karple) – obuwie przeznaczone do chodzenia po śniegu. Poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię pozwalają poruszać się po śniegu bez zapadania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.