• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nederland - Kolorado  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Boulder (ang. Boulder County) to hrabstwo w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1 946,04 km². Według szacunków United States Census Bureau w roku 2006 liczyło 282 304 mieszkańców. Siedzibą administracyjną hrabstwa jest Boulder.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Nederland (Town of Nederland) – miasto w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych, w górach hrabstwa Boulder. Według danych z 2006 liczy 1337 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Historia miasta wiąże się z wydobyciem srebra w kopalniach w Caribou (obecnie niezamieszkanym mieście oddalonym o pięć mil), zaś w czasie pierwszej wojny światowej wydobyciem wolframu z otaczających miasto kopalń. Swoją nazwę miasto zawdzięcza holenderskiej firmie będącej właścicielem kilku kopalń, a jednocześnie prawdopodobnie swojemu położeniu: w języku niderlandzkim słowo Nederland oznacza Holandię, ale również nizinę, obszar nisko położony. W czasach powstania miejscowości dominującą rolę odgrywało położone wyżej miasto Caribou, zaś do niżej leżącego Nederland przyjeżdżano po zaopatrzenie. Obecnie jest bazą wypadową do sąsiednich rejonów rekreacyjnych Indian Peaks oraz James Peak Wilderness. W odległości 15 mil na zachód położone jest miasto Boulder.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Victor Lemonte Wooten (ur. 11 września 1964 w Hampton) – amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, znany głównie jako basista.

  W Nederland odbywają się dwa doroczne festiwale: NedFest (The Nederland Music & Arts Festival) oraz Frozen Dead Guy Days.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).
  Boulder – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych, około 50 km na północny zachód od Denver. Miasto liczy 91,7 tys. mieszkańców, a jego bezpośredni obszar metropolitalny (hrabstwo Boulder) 280,4 tys. mieszkańców. Miasto jest częścią zespołu miejskiego miasta Denver, liczącego 2,6 mln mieszkańców (dane z 2005).
  Muzyka bluegrass (lub bluegrass) to amerykański styl muzyki rozrywkowej z lat 50. XX wieku, wywodzący się z muzyki country, wzbogaconej wirtuozowską improwizacją (banjo, mandolina, fiddle – ludowe skrzypce, gitara, kontrabas).
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Wolfram (W, łac. wolframium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od wolframitu, minerału, z którego wolfram został wyodrębniony po raz pierwszy. Dawna nazwa polska tungsten pochodzi od szwedzkich słów tung („ciężki”) i sten („kamień”); nazwa o takiej etymologii używana jest współcześnie w języku angielskim, francuskim i niektórych innych.
  Frozen Dead Guy Days (ang. "Dni Zamrożonego Zmarłego") – doroczne święto odbywające się w mieście Nederland w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.