• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NeXT  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.
  NeXTStep – system operacyjny[ | edytuj kod]

  Jednym z kluczowych pracowników stał się Avie Tevanian, wcześniej członek zespołu, który na uniwersytecie Carnegie Mellon stworzył mikrojądro Mach oraz przeniósł na nie jądro Uniksa BSD jako serwer mikrojądra. Podstawą programistyczną obiektowego środowiska stał się język Objective-C. We współpracy z Adobe powstała technologia Display Postscript, dzięki której osiągnięto perfekcyjne odwzorowanie widoku z ekranu na wydruku. Dane na ekranie opisywał bowiem PostScript. Większość prac nad systemem operacyjnym, który otrzymał nazwę NeXTStep, była zakończona w 1987.

  RISC (Reduced Instruction Set Computer) – nazwa architektury mikroprocesorów, która została przedstawiona pod koniec lat 70. w teoretycznych pracach na uniwersytecie Berkeley oraz w wynikach badań Johna Cocke z Thomas J. Watson Research Center.Stacja dyskietek (FDD; Floppy Disk Drive) – element komputera przeznaczony do obsługi jednego z rodzajów zewnętrznej pamięci komputerowej, jakim jest dyskietka. Stacje dyskietek zwane są stacjami dysków miękkich.

  Stacje robocze[ | edytuj kod]

  NeXTCube 12-calowy sześcian
  NeXTCube służący jako serwer WWW w centrum komputerowym CERN.

  NeXTCube – pierwszy komputer[ | edytuj kod]

  Większe problemy przysporzyło NeXT znalezienie odpowiedniej platformy sprzętowej. Początkowo chciano oprzeć ją na przygotowywanym procesorze Motoroli M88000, który miał być oparty na architekturze RISC. Jednak prace nad nim przedłużały się i ostatecznie wybrano istniejącą linię procesorów 680x0. Te same jednostki napędzały wówczas komputery Amiga (wówczas firmy Commodore), Macintosh Apple, Atari oraz stacje Sun Microsystems.

  MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages) jest to architektura komputerowa (w szczególności procesor typu RISC) rozwijana przez firmę MIPS Technologies. Istnieje zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej.MC68040 – mikroprocesor firmy Motorola należący do rodziny M68000. Wprowadzony do produkcji w 1990, jest produkowany do tej pory przez Freescale Semiconductor. Kompatybilny w dół. Do głównych innowacji należy zintegrowanie z procesorem koprocesora matematycznego.

  Pierwsze komputery z systemem operacyjnym NeXTStep w wersji beta 0.9 firma zaprezentowała w październiku 1988 w Nowym Jorku. NeXTcube – jak nazwano nową stację roboczą – został zaprojektowany od strony estetycznej przez tę samą firmę, która przygotowała projekty Apple IIc i Mac II. Cube miał niespotykany wygląd. Był 12-calowym sześcianem. Montowany był w kompletnie zautomatyzowanej fabryce. W 1989 Cube w ograniczonej liczbie zaczęły trafiać do uniwersytetów i wydawnictw.

  GNUStep – projekt open source, którego celem jest stworzenie otwartej implementacji specyfikacji OpenStep emulującej środowisko graficzne systemu operacyjnego NeXTStep dla systemu Linux.World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników.

  Każda stacja robocza z procesorem MC68040 o zegarze 25 MHz dostarczana była z 17-calowym czarno-białym monitorem pracującym w trybie 1120 na 832 pikseli z 4 odcieniami szarości, laserową drukarką o rozdzielczości 400 dpi oraz wbudowaną kartą Ethernet. Posiadała aż 8 MB pamięci RAM.

  Ze względu na wysokie koszty dysków twardych i znaczną objętość systemu operacyjnego (ponad 200 MB) firma zdecydowała się montować w ich miejsce 256 MB napędy magnetooptyczne. Były to pierwsze komputery dostępne oryginalnie z tego typu napędami. Na dysku poza systemem dostarczano sporo oprogramowania i dodatków, m.in. komplet dzieł Szekspira oraz pełny słownik Oxford English Dictionary.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

  Użytkownicy skarżyli się jednak na powolność systemu, ze względu na o wiele mniejszą szybkość pracy napędu magnetooptycznego niż przeciętnego dysku twardego. Problemem była także wymiana danych między stacjami. Ponieważ nośnika nie można było wyjąć ze stacji – znajdował się na nim system – jedynym sposobem było łączenie ich w sieć, bowiem Cube pozbawiony był stacji dyskietek.

  Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Właśnie na NeXTCube Tim Berners-Lee zaprojektował WWW i stworzył pierwsze programy do jego obsługi.

  Sprzedawany w większych ilościach od 1990 Cube kosztował 9999 USD.

  NeXTStation

  NeXTStation – ostatni komputer[ | edytuj kod]

  Na początku 1991 porzucono napędy magnetooptyczne na rzecz dysków twardych. Wprowadzono także nowo zaprojektowaną, płaską obudowę, tworząc NeXTStation. Usunięto w niej wiele niedoskonałości NeXTCube. Oprócz dysku twardego posiadała ona stację dyskietek oraz wsparcie dla kolorowych monitorów. Instalowana była nowa wersja NeXTStep.

  Henry Ross Perot (ur. 27 czerwca 1930 w Texarkana, zm. 9 lipca 2019 w Dallas) – amerykański przedsiębiorca, polityk. Miliarder, dorobił się majątku na przedsiębiorstwach Electronic Data Systems i Perot Systems. Zasłynął zorganizowaniem misji specjalnej, która miała na celu uratowanie uwięzionych 28 grudnia 1978 w ogarniętym rewolucją Iranie dwóch pracowników przedsiębiorstwa EDS. Dysk magnetooptyczny (z ang. magneto-optical disk, skrót M.O.). Rodzaj dysku wymiennego w postaci krążka z tworzywa sztucznego pokrytego warstwą materiału magnetycznego, zabezpieczony ochronną powłoką z plastiku lub szkła umieszczony w kasecie chroniącej nośnik przed uszkodzeniem mechanicznym. Wymiary dysków magnetooptycznych są typowymi wymiarami nośników (i napędów) stosowanych w urządzeniach komputerowych. Dyski magnetooptyczne 3,5 cala mają pojemności od 128 MB do 2,3 GB, dyski magnetooptyczne 5,25 cala maja pojemność od 650 MB do 9,1 GB. Wykonywane są w dwóch wersjach. Dyski magnetooptyczne "write-once" przeznaczone są wyłącznie do jednokrotnego zapisu danych na dysku. Raz zapisanych danych nie można potem skasować, na takim dysku nie można nic ponownie zapisać. Dyski "rewritable" są dyskami do wielokrotnego zapisu. Technologia zapisu magnetooptycznego to najbezpieczniejszy sposób przechowywania danych. Największą jego zaleta jest odporność na działanie sił pola elektromagnetycznego, a gwarancja dostępu do danych określana jest na kilkadziesiąt lat.

  Oparte na procesorze 68040 komputery te dzięki świetnemu połączeniu systemu operacyjnego i sprzętu cieszyły się sporym powodzeniem w środowiskach akademickich i badawczych. Wciąż mimo swego wieku cieszą się one zainteresowaniem hobbystów i zbieraczy komputerowych.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Sir Timothy Berners-Lee (ur. 8 czerwca 1955 w Londynie) – fizyk, programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW, obecnie jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Od roku 1994 jest Przewodniczącym Konsorcjum W3C.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.