• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nazariusz

  Przeczytaj także...
  Nazariusz (cs. Muczenik Miediołanskij Nazarij) i Celsus (cs. Muczenik Kielsij Miediołanskij) – mediolańscy męczennicy i święci chrześcijańscy z I (zm. 54-68) lub III wieku.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Nazaria — imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "pochodząca z Nazaretu". Patronką tego imienia jest bł. Nazaria Ignacja March Mesa.

  Nazariusz, Nazaryimię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "pochodzący z Nazaretu". Wśród patronów tego imienia, św. Nazariusz, męczennik z I lub III wieku.

  Nazariusz i Nazary imieniny obchodzą 10 maja, 12 czerwca i 28 lipca.

  Żeńskim odpowiednikiem jest Nazaria.

  Znane osoby o imieniu Nazariusz:

  Saint-Nazaire-de-Pézan – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault.Nazariusz, imię świeckie: Josif lub Nikołaj Leżawa (ur. 1869 lub 1871 w Didi Dżichaiszi, zm. 28 sierpnia 1924 w Simoneti) – gruziński biskup i święty prawosławny.
 • Nazariusz (Kiriłłow) - rosyjski biskup prawosławny
 • Nazariusz (Leżawa) - gruziński biskup i święty prawosławny
 • Nazariusz (Ławrinienko) - rosyjski biskup prawosławny
 • Zapoznaj się również z:

 • Saint-Nazaire-de-Pézan
 • San Nazzaro Sesia
 • Warto wiedzieć że... beta

  Nazariusz, imię świeckie: Nikołaj Kiriłłow (ur. 1851 w Nowoczerkasku – zm. 2 lipca 1928) – rosyjski biskup prawosławny.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Nazaret (hebr. נצרת, Naceret; arab. الناصرة, En-Nasira; ang. Nazareth) – największe miasto i stolica administracyjna Dystryktu Północnego w Izraelu. Jest to największe arabskie miasto w kraju, i dlatego często jest nazywane "arabską stolicą Izraela". Jest to gospodarcza, polityczna, kulturalna i medialna stolica izraelskich Arabów. Nastroje panujące w mieście są ważnym wskaźnikiem nastrojów panujących w arabskiej społeczności Izraela.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.592 sek.