• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nawiedzony dom - Animatrix

  Przeczytaj także...
  Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.
  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  Nawiedzony dom (ang. Beyond) – jeden z dziewięciu filmów krótkometrażowych składających się na serię Animatrix. Reżyserem i autorem scenariusza jest Kōji Morimoto.

  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  | edytuj kod]

  Część ta opisuje nawiedzony dom, który jest w rzeczywistości błędem systemowym Matrixa. Akcja rozpoczyna się w domu, w którym mieszka nastoletnia Yoko. Szuka ona swego kota, który wabi się Yuki. W celu poszukiwań swej pociechy Yoko przeszukuje okolicę, pytając sąsiadów. Dopiero napotkani chłopcy mówią jej, że kot jest we wskazanym przez nich budynku. Postanawiają się tam udać wspólnie. Opuszczony dom intryguje Yoko. Dzieci w czasie, gdy ona szuka kota, bawią się. Yoko odnajduje kota i zauważa, że na terenie domu i wokół niego panują nieco inne zasady grawitacji. Wcześniej zauważa, że pomimo słonecznej pogody na zewnątrz wewnątrz domu pada deszcz. Nagle na teren wokół domu wjeżdża potężny pojazd i wybiegają z niego mężczyźni w kombinezonach, którzy zatrzymują wyrywającą się Yoko. Dom okazuje się być błędem systemowym Matrixa. Stąd wszystkie nienaturalne zjawiska, które zachodziły na jego terenie. Błąd zostaje zlikwidowany. Ostatnia scena epizodu przedstawia Yoko przyglądającą się jednemu z chłopców, który bezskutecznie próbuje wprowadzić puszkę w ruch, taki jak zaobserwował w nawiedzonym domu. Yuki również podejmuje próbę, lecz niczego nie zauważa – jedynie się skaleczyła.

  Animatrix – seria dziewięciu krótkometrażowych filmów animowanych stworzonych w różnych formach animacji, w tym w japońskiej technice anime, nawiązujących do fikcyjnej rzeczywistości filmu Matrix. Światowa premiera serii odbyła się 17 kwietnia 2003, natomiast polska premiera DVD z serią 6 czerwca tego samego roku. Całość trwa 102 minuty i jest dozwolona od 15 lat.Fabuła – układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także filmów i gier komputerowych.

  | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.746 sek.