NaviExpert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NaviExpertaplikacja nawigacyjna wykorzystująca satelitarne systemy nawigacyjne dostępna na telefony komórkowe i tablety.

Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.

NaviExpert zadebiutował na rynku w 2005 roku. Aplikacja poza funkcją nawigacji pozwala kierowcom omijać korki dzięki technologii Community Traffic online, posiada ostrzeżenia CB o fotoradarach, kontrolach drogowych czy niebezpiecznych miejscach oraz bogatą bazę punktów POI. Aplikacja działa w trybie online, dzięki czemu uwzględnia na mapie bieżące informacje o średnich prędkościach z jakimi poruszają się kierowcy na danych odcinkach dróg, trwające remonty, zablokowane odcinki oraz nowe inwestycje drogowe.

Fotoradar – urządzenie służące do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów. Jest montowane na statywie i może być zasilane z akumulatora albo umieszczone w obudowie na specjalnym słupie i wówczas zasilane z sieci miejskiej lub akumulatora. Fotoradar fotografuje pojazdy, które przekraczają określoną w danym miejscu prędkość. W zależności od sposobu umieszczenia może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego od obiektywu. Wtedy jednak nie może zarejestrować twarzy kierowcy, co może być ważne jeśli pojazd został pożyczony. W starszych urządzeniach zdjęcia są zapisywane na kliszy fotograficznej, w nowszych na elektronicznym nośniku danych lub przesyłane na bieżąco do centrali systemu.Nawigacja satelitarna – rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi.

Mapy Polski pochodzą z łódzkiej firmy Emapa, natomiast mapa Europy dostarczana jest przez holenderską firmę TomTom. Mapa Polski wykorzystana w NaviExpert dostępna jest także w serwisie korkosfera.pl, skąd ułożoną trasę można eksportować do aplikacji (funkcja dostępna od wersji 8.3 na system Android).

TomTom – holenderski producent samochodowych systemów nawigacyjnych, w tym zarówno urządzeń indywidualnych jak i dla telefonów komórkowych. Jest wiodącym producentem systemów nawigacyjnych w Europie. System obsługi klienta znajduje się w Amsterdamie, w Holandii.Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się "Windows Phone 7 Series", jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo "Series" zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę "Windows Phone 7".

Aplikacja kompatybilna jest z ponad 300 urządzeniami działającymi pod systemami operacyjnymi:

 • Android
 • iOS
 • Windows Phone
 • BlackBerry
 • Bada
 • Symbian
 • Java
 • Windows Mobile
 • NaviExpert współpracuje z czterema operatorami sieci komórkowych: Orange, Play, Plus, i T-Mobile oferując swoją aplikację w wersji dedykowanej dla danego operatora GSM i preinstalowanej na wybranych urządzeniach dostępnych w ofercie operatorów.

  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.GSM (ang. Global System for Mobile Communications, pierwotnie Groupe Spécial Mobile) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej (w drugim kwartale 2010 78% połączeń w sieciach komórkowych na całym świecie wykonano dzięki tej technologii). Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.

  Na rynku pozaoperatorskim aplikację NaviExpert można pobrać z Google Play, App Store, Windows Phone Store oraz ze strony getne.pl. Przed wykupieniem abonamentu użytkownik może przetestować aplikację za darmo przez 14 dni lub 30 dni w przypadku Windows Phone Store.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NaviExpert | MCI Capital S.A. mci.pl. [dostęp 2017-11-19].
  2. NaviExpert 8.3 z opcją wyznaczania trasy na komputerze – TELEPOLIS.PL. www.telepolis.pl. [dostęp 2017-11-19].
  3. Rozmowa z Adamem Bąkowskim, prezesem zarządu NaviExpert. proseedmag.pl. [dostęp 2017-11-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna producenta
 • BlackBerry – smartfon wprowadzony w roku 1999, obsługujący wiadomości e-mail, rozmowy głosowe, wiadomości tekstowe (SMS), faksowanie przez internet, przeglądanie stron WWW oraz inne usługi informacyjne.iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
  Warto wiedzieć że... beta

  bada OS – system operacyjny dla telefonów komórkowych. Został stworzony przez firmę Samsung, a zaprezentowany w listopadzie 2009. Nazwa bada w tłumaczeniu z języka koreańskiego oznacza ocean lub morze.
  Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.
  Windows Mobile – system operacyjny przeznaczony dla palmtopów PocketPC, palmofonów oraz smartfonów. Microsoft powrócił do nazwy Windows mobile wraz z zaprezentowaniem systemu Windows 10.
  T-Mobile – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, właścicielem T-Mobile jest Telekom Deutschland. Grupa działa w ramach wielu sieci GSM w Europie, a także Stanach Zjednoczonych, gdzie planowana jest sprzedaż spółki firmie AT&T. Przejęcie T-Mobile USA przez AT&T nie zostało zatwierdzone przez amerykański departament sprawiedliwości .
  Aplikacja mobilna (ang. mobile software / mobile application) – ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania.
  Orange – międzynarodowa marka usług telekomunikacyjnych należąca do France Télécom, zarządzana przez Orange Brand Services Ltd. Pod marką Orange świadczone są usługi w 35 krajach dla 147 mln klientów. 19 września 2005 marka Orange została wprowadzona do Polski przez operatora PTK Centertel, zastępując markę Idea. W Polsce zajmuje 2 miejsce pod względem liczby użytkowników telefonii komórkowej (prawie 14,9 mln).

  Reklama