• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nationale Jeugdstorm

  Przeczytaj także...
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Anton Adriaan Mussert (ur. 11 maja 1894 r. w Werkendam, zm. 7 maja 1946 r. w więzieniu Waalsdorpervlakte w Hadze) – holenderski polityk, współzałożyciel i przywódca faszystowskiego Narodowo-Socjalistycznego Ruchu Holenderskiego (NSB)
  Skauting (ang. scouting) – ruch społeczny i pedagogiczny, sformalizowany później w szeregu organizacji młodzieżowych w wielu krajach, który został zapoczątkowany na przełomie XIX i XX w. w Anglii przez Roberta Baden-Powella i Ernesta Thompson Setona w USA. W Polsce jego prekursorem był Andrzej Małkowski, uważany za twórcę harcerstwa – polskiej odmiany skautingu.

  Flaga Holandii Nationale Jeugdstorm (NJS) – faszystowska ochotnicza organizacja młodzieżowa podporządkowana Narodowo-Socjalistycznemu Ruchowi Holenderskiemu (NSB).

  Nationale Jeugdstorm zostało utworzone 1 maja 1934 r. jako organizacja młodzieżowa podległa NSB Antona A. Musserta. Na jej czele stanął współzałożyciel NSB Cornelis van Geelkerken. 1 lutego 1936 r. została zdelegalizowana przez władze holenderskie. W tej sytuacji zmieniła nazwę na Vereniging Nationale Jeugdstorm, aby działać legalnie. Miesiąc po zajęciu Holandii przez Niemcy w 1940 r. powróciła do pierwotnej nazwy.

  Narodowo-Socjalistyczny Ruch Holenderski (nid. Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, NSB) – holenderskie narodowo socjalistyczne ugrupowanie polityczne działające od 1931 roku.Waffen-SS (niem. Zbrojne SS) – zbrojne oddziały niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel (niem. eskadra ochronna), znane również pod skrótem SS.

  Składała się z odrębnych grup chłopięcych i dziewczęcych: Meeuwen (chłopcy) i Meeuwkes (dziewczęta) dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat oraz Stormers (chłopcy) i Stormsters (dziewczęta) dla młodzieży do 18 lat. Występowały też grupy lotnicza i żeglarska. Przyjmowano do niej jedynie ochotników spełniających różne wymagania, w tym rasowe. Organizacja podlegała regulaminowi quasi-wojskowemu. Jej członkowie nosili jasnoniebieskie koszule i czarne spodnie lub spódnice, a na głowie tzw. karpoets (noszone w dawnych czasach przez niderlandzkich marynarzy i rybaków) z pomarańczowym czybkiem jako symbolem lojalności wobec domu królewskiego Orange-Nassau. W okresie okupacji niemieckiej, kiedy Niemcy zabronili używać kolorów królewskich, czubek czapki był w kolorze jasnoniebieskim. Pozdrawiano się – na wzór hitlerowski – wyciągnięciem do góry prawej ręki. W działalności Nationale Jeugdstorm występowało dużo elementów zapożyczonych ze skautingu. Podczas okupacji jej członkowie przechodzili też podstawowe przeszkolenie wojskowe, aby następnie zasilić szeregi Waffen-SS.

  Cornelis van Geelkerken (ur. 19 marca 1901 r. w Sint-Jans-Molenbeek w Belgii, zm. 29 marca 1979 r. w Ede) - holenderski polityk i kolaborant podczas II wojny światowej.Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie i wł. fascio – wiązka, związek) – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm i postfaszyzm). Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową lub (przez takich politologów jak Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber) hybrydalną, tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe. Sami faszyści uważali tradycyjny podział za przestarzały; twierdzili, że nie są "ani prawicą, ani lewicą".
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.