• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty

  Przeczytaj także...
  Stourhead – XVIII-wieczna rezydencja w Anglii, położona w zachodniej części hrabstwa Wiltshire, ok. 4 km na zachód od miasta Mere. W jej skład wchodzą dom wzniesiony w stylu palladiańskim, ogród angielski z jeziorem, wieś Stourton, ziemie uprawne oraz fragment lasu. Od 1946 roku licząca 1072 hektarów rezydencja jest własnością fundacji National Trust.Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec).
  Octavia Hill (ur. 3 grudnia 1838 w Wisbech, Cambridgeshire, zm. 13 sierpnia 1912 w Marylebone) – brytyjska nauczycielka, malarka, pionier nowoczesnego budownictwa społecznego, współzałożycielka National Trust.
  Stourhead, jedno z miejsc pod opieką National Trust

  National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty – brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. National Trust został założony przez Roberta Huntera, Hardwicke'a Rawnsley'a i Octavię Hill w 1895 roku jako organizacja użyteczności publicznej. Na terenie Szkocji działa odrębna organizacja National Trust for Scotland. Działalność National Trust opiera się w dużej mierze na pracy wolontariuszy.

  English Heritage (pełna nazwa: Historic Building and Monuments Commission for England) – agenda rządu brytyjskiego opiekująca się zabytkami budownictwa w Anglii. Powołana na mocy ustawy z r. 1983, która jednocześnie rozwiązała dotychczasowe ciała opiekujące się zabytkami z ramienia rządu. Organizacja finansowana jest przez Departament Kultury, Mediów i Sportu. W latach 2007/2008 zabytki będące własnością English Heritage odwiedziło 5,3 mln osób. Organizacja prowadzi również archiwum internetowe, które zawiera ok. 400 000 zdjęć.Ochrona przyrody – ogół działań zmierzających do zachowania w niezmienionym lub optymalnym stanie przyrody ożywionej i nieożywionej, a także krajobrazu. Głównym celem ochrony przyrody jest utrzymanie stabilności ekosystemów i procesów ekologicznych oraz zachowanie różnorodności biologicznej.

  Cele organizacji[]

  National Trust ma za zadanie utrzymywać i chronić wybrzeże, budynki i krajobraz podległych sobie krajów. Zadanie wykonuje zarówno przez działania fizyczne, jak również przez edukację.

  Zakres działania National Trust[]

  W obszarze zainteresowania organizacji jest 1141 km wybrzeża, 215 domów i ogrodów, 40 zamków, 76 rezerwatów naturalnych, 6 miejsc światowego dziedzictwa kulturalnego, 12 latarni morskich i 43 pubów i gospód. W roku 2008 obiekty dozorowane przez National Trust zwiedziło 50 mln osób. Organizacja liczy 3.6 mln członków.

  National Trust for Scotland (NTS; szkocki gaelicki: Urras Nàiseanta na h-Alba) – organizacja, zajmująca się ochroną i promocją przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Szkocji.Ochrona zabytków w rozumieniu przyjętym w obowiązującej obecnie w Polsce ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. oznacza działania organów administracji publicznych podejmowane w celu:

  Przypisy

  1. Tristram Hunt: Octavia Hill - her life & legacy (ang.). W: The National Trust [on-line]. www.nationaltrust.org.uk. [dostęp 2013-11-29].
  2. Who was Octavia Hill > Co-Founder of the National Trust (ang.). W: Strona internetowa Octavia Hill's Birthplace House [on-line]. [dostęp 2013-12-05].
  3. Charity register (ang.). [dostęp 1 grudnia 2009].
  4. What we do (ang.). [dostęp 1 grudnia 2009].
  5. Facts about the Trust (ang.). [dostęp 1 grudnia 2009].

  Zobacz też[]

 • English Heritage
 • Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.