• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • National Soccer League - 1991-92

  Przeczytaj także...
  APIA Leichhardt Tigers Football Club, znany również jako APIA Tigers i Sydney Tigers australijski klub piłkarski z siedzibą w Sydney w stanie Nowa Południowa Walia.Parramatta FC (założony jako Melita Eagles) – australijski, półprofesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Chester Hill. Założony w 1956 roku jako Melita Eagles; w latach 1984 i 1989–1995 uczestniczył w rozgrywkach National Soccer League (NSL). Obecnie występuje w lidze National Premier Leagues NSW 2.
  National Soccer League (w skrócie NSL, pol. Krajowa Liga Piłkarska) – najwyższa klasa rozgrywkowa w piłce nożnej w Australii w latach 1977 – 2004, organizowana i zarządzana przez Australian Soccer Association (ASA, Soccer Australia). Łącznie rozegrano 28 sezonów w których to uczestniczyło 41 zespołów z Australii i 1 z Nowej Zelandii. Najwięcej razy po tytuł mistrzowski (aż czterokrotnie) sięgały drużyny: Marconi Stallions, South Melbourne FC i Sydney City. Od 1984 roku o tytule mistrzowskim decydowały rozgrywki Grand Final (w 1987 się nie odbyły). W 2005 roku NSL została zastąpiona przez A-League.

  National Soccer League 1991–92 – szesnasta edycja piłkarskiej ligi National Soccer League (NSL). W szesnastym sezonie wystąpiło 14 drużyn. Tytuł mistrzowski zdobyła drużyna Adelaide City, która w finałowym meczu Grand Final pokonała drużynę Melbourne Croatia.

  Grand Final – finał rozgrywek australijskiej piłki nożnej w których wyłaniany jest mistrz kraju. Grand Final po raz pierwszy został rozegrany w 1984 wówczas jeszcze w lidze National Soccer League. Początkowo miał formę dwumeczu, a od 1988 o mistrzostwie kraju decyduje jeden mecz. W roku 1987, Grand Final się nie odbył.West Adelaide SC - australijski klub piłkarski z siedzibą w Adelaide. W latach 1977 - 1986 oraz w sezonach 1989–90 i 1991-92 - 1998–99 klub występował w krajowej lidze National Soccer League (NSL), zdobywając mistrzostwo kraju w roku 1978. Obecnie klub występuje w lidze FFSA State League.

  Uczestnicy sezonu 1991–92[]

 • Adelaide City
 • APIA Leichhardt Tigers
 • Brisbane United
 • Heidelberg United
 • Marconi Fairfield
 • Melbourne Croatia
 • Newcastle Breakers
 • Parramatta Eagles
 • Preston Lions FC
 • South Melbourne FC
 • Sydney Croatia
 • Sydney Olympic
 • West Adelaide
 • Wollongong City
 • Rozgrywki[]

  Tabela[]

  a) Oznaczenia: M - mistrz kraju z sezonu 1990–91, Z - zwycięzca sezonu zasadniczego 1990–91, B - beniaminek.
  b) Pięć najlepszych drużyn awansowało do serii finałowej.
  c) Uwagi: Za wygrany mecz przyznawano 2 punkty.
  APIA Leichhardt Tigers w wyniku kłopotów finansowych wycofała się z rozgrywek, od kolejnego sezonu zespół występował w lidze Super League New South Wales.

  Adelaide City - australijski klub piłkarski z siedzibą w Adelaide. Od roku 1977 klub występował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Australii, tj. w lidze National Soccer League (NSL), aż do roku 2003. Obecnie klub występuje w lidze South Australia Super League (SA Super League).National Soccer League 1990–91 - piętnasta edycja piłkarskiej ligi National Soccer League (NSL). W piętnastym sezonie wystąpiło 14 drużyn. Tytuł mistrzowski zdobyła drużyna South Melbourne FC, która w finałowym meczu Grand Final pokonała drużynę Melbourne Croatia.

  Seria finałowa[]

  W nawiasach podano wynik rzutów karnych.

  ]


  MISTRZ AUSTRALII 1992

  Flag of Australia.svg Adelaide City
   DRUGI TYTUŁ

  Nagrody[]

 • Zawodnik roku: Josip Biskic (Melbourne Croatia)
 • Trener roku: David Ratcliffe (Wollongong City)
 • Bibliografia[]

 • The National Soccer League, [dostęp 21 sierpnia 2010]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marconi Stallions- australijski klub piłkarski z siedzibą w zachodnich przedmieściach Sydney (Fairfield). Początkowo klub został założony jako Marconi Fairfield. Ówczesna nazwa kluby pochodziła od nazwiska włoskiego fizyka i konstruktora Guglielmo Marconi i od przedmieść Sydney Fairfield. Klub został założony w 1956 roku przez włoski klub o nazwie Club Marconi i został poparty przez włoskich imigrantów mieszkających w Sydney. Od początku założenia National Soccer League (NSL) tj. od 1977 roku, klub występował bez przerwy w najwyższej klasie rozgrywkowej, aż do 2004 roku, kiedy to NSL została zastąpiona przez A-League. W trakcie występów w NSL, Marconi Stallions, aż czterokrotnie zdobywała tytuł mistrza Australii. Obecnie Marconi Stallions występują w New South Wales Premier League.
  South Melbourne FC- australijski klub piłkarski z siedzibą w Melbourne. Jest najbardziej utytułowanym zespołem piłkarskim z tego miasta w rozgrywkach krajowych. Klub powstał w 1959 roku z połączenia trzech innych zespołów piłkarskich: South Melbourne United (najstarszy klub założony w 1900 roku), Yarra Park Aiantas i Hellenic. W latach 1977- 2004 klub uczestniczył w rozgrywkach NSL, wówczas to zespół wywalczy, aż czterokrotnie tytuł mistrza kraju. Obecnie występuje w Victorian Premier League (VPL). Drużyna South Melbourne FC została uznana przez IFFHS najlepsza drużyną Oceanii w XX wieku.
  South Coast Wolves FC (wcześniej Wollongong Community Football Club i Wollongong Wolves) - australijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Wollongong w stanie Nowa Południowa Walia, występujący w NSW Premier League.
  Brisbane Strikers FC - australijski klub piłkarski z siedzibą w Brisbane. W latach 1991 - 2004 zespół występował w krajowej lidze National Soccer League (NSL), zdobywający tytuł mistrzowski w sezonie 1996–97. Po rozwiązani NSL Brisbane Strikers złożyło wniosek o grę w A-League, jednak Football Federation Australia odrzuciło ofertę klubu z Brisbane. Obecnie Brisbane Strikers występuje w Queensland State League.
  Melbourne Knights Football Club- australijski klub piłkarski z siedzibą w Melbourne. W latach 1984- 2004 klub występował w NSL. Klub został założony w 1953 roku przez niewielką grupę Chorwackich imigrantów na przedmieściach Melbourne (Footscray) i początkowo nazywał się SC Croatia. Złota era klubu przypadła na lata 90, XX wieku. Wówczas to zespół, aż pięciokrotnie występował w finale rozgrywek NSL i dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza kraju. Obecnie drużyna występuję w rozgrywkach Victorian Premier League.
  Newcastle Breakers – nieistniejący już australijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Newcastle. Klub w latach 1991 – 2000 (bez sezonu 1994–95) występował w krajowej lidze National Soccer League (NSL). W roku 2000 Newcastle Breakers nie otrzymał licencji na występowanie w NSL w kolejnym sezonie od Soccer Australia i klub został rozwiązany. Wówczas licencja została wykupiona przez biznesmena Con Constantine, który założył zespół Newcastle United Jets FC.

  Reklama