National Library of Medicine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo United States National Library of Medicine.

United States National Library of Medicine (NLM) – największa na świecie biblioteka medyczna prowadzona przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Zbiór biblioteki obejmuje ponad siedem milionów książek, czasopism, raportów, rękopisów, mikrofilmów, fotografii i grafik związanych z medycyną i pokrewnymi naukami, w tym także niektóre najstarsze i najrzadsze prace.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Historia[ | edytuj kod]

Biblioteka powstała w 1836 roku przy biurze generalnego chirurga armii Stanów Zjednoczonych. Z wydanego w 1840 roku katalogu dowiadujemy się, że mieściła się ona na niewielkim regale z czterema półkami. W 1866 roku biblioteka został przeniesiona do budynku banku Riggs przy 15th Street i Pennsylvania Avenue. Z drukowanego katalog dowiadujemy się, że w 1864 roku zbiory liczyły około 2100 tomów. W 1865 roku w związku z decyzją zamknięcia tymczasowych szpitali po zakończeniu wojny secesyjnej i konsolidacją ich bibliotek do gabinetu naczelnego lekarza przekazano znajdujące się w nich zbiory książek medycznych i czasopism. Opiekunem kolekcji w tym samym roku został porucznik John Shaw Billings. Jego praca przyczyniła się do rozwoju biblioteki i zwiększenia ilości książek z 13 000 woluminów do 25 000 książek i 15 000 broszur w 1873 roku. W 1880 roku zbiory książek wynosiły 50 000, a broszur było 60 000.

Biblioteka narodowa – biblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często, zawierają one, cenne, albo znaczące dzieła.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1866 roku rząd przejął teatr Teatr Forda i przeniósł do niego dokumentację medyczną Armii, muzeum i bibliotekę. W 1871 roku naczelny chirurg Joseph K. Barnes przy współpracy Billingsa zaczęli planować przekształcenie kolekcji w narodową bibliotekę medyczną. Oznaczało to, że w bibliotece będą gromadzone wszystkie opublikowane w kraju książki medyczne i publikacje związane ze zdrowiem i medycyną. Od 1879 roku Billings zaczął tworzyć Index Medicus, czyli spis artykułów związanych z medycyną i publikowanych w czasopismach. Elektroniczną wersja tej publikacji jest baza MEDLINE.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1887 roku biblioteka została przeniesiona do trzypiętrowego budynku z czerwonej cegły, którego projekt przygotował Billings. W 1922 roku jej nazwę zmieniono na Army Medical, a muzeum na Army Medical Museum. W 1956 roku Kongres udostępnił bibliotekę publicznej służbie zdrowia i zmienił jej nazwę na National Library of Medicine. W 1962 roku zbiory przeniesiono do kampusu Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health) w Bethesda w stanie Maryland.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. DeBakey ME. The National Library of Medicine. Evolution of a premier information center. „JAMA”. 266, s. 1252–1258, 1991. ISSN 0098-7484. OCLC 121362732. 
 2. A Brief History of NLM, www.nlm.nih.gov [dostęp 2021-01-13].
 3. National Library of Medicine (NLM), National Institutes of Health (NIH), 9 lipca 2015 [dostęp 2021-01-13] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • MEDLINE/PubMed (ang.)
 • MedlinePlus.gov (ang.)
 • ClinicalTrials.gov (ang.) zawiera informacje dotyczące badań klinicznych
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Narodowe Instytuty Zdrowia, NIH (od ang. National Institutes of Health) – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem, część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (United States Department of Health and Human Services).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.

  Reklama