• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • National League

  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.San Diego Padres – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League (MLB), ma siedzibę w San Diego w stanie Kalifornia.
  New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.

  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

  National League założono 2 lutego 1876 z inicjatywy Williama Hulberta, biznesmena z Chicago i zastąpiła rozwiązaną rok wcześniej ligę National Association of Professional Base Ball Players (NAPBBP). Do National League należało początkowo osiem zespołów:

 • Chicago White Stockings – wcześniej w NAPBBP (dziś Chicago Cubs, niemający nic wspólnego z Chicago White Sox)
 • Philadelphia Athletics – wcześniej w NAPBBP (wydalony z ligi po sezonie 1876)
 • Boston Red Stockings – wcześniej w NAPBBP, po przejściu do National League zmienił nazwę na Boston Red Caps (dziś Atlanta Braves, niemający nic wspólnego z Boston Red Sox z American League)
 • Hartford Dark Blues – wcześniej w NAPBBP (rozwiązany po sezonie 1877)
 • Mutual of New York – wcześniej w NAPBBP (wydalony z ligi po sezonie 1876)
 • St. Louis Brown Stockings – wcześniej w NAPBBP (rozwiązany po sezonie 1877)
 • Cincinnati Red Stockings (wydalony z ligi po sezonie 1880)
 • Louisville Grays (rozwiązany po sezonie 1877).
 • Pierwszy mecz w National League miał miejsce 22 kwietnia 1876 pomiędzy Boston Red Caps i Philadelphia Athletics w obecności 3000 widzów. W 1882 powstała konkurencyjna liga American Association, której, w latach 1884–1890, zwycięzca przystępował do rywalizacji ze zwycięzcą National League w ramach World Series. American Association została rozwiązana po sezonie 1891 po tym, jak kilka zespołów przeszło do National League.

  Montreal Expos – nieistniejący klub baseballowy z Montrealu, który przez 36 sezonów występował w Major League Baseball. W 2004 roku zarząd ligi przeniósł zespół do Waszyngtonu. Nowo utworzony klub otrzymał nazwę Washington Nationals.Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.

  W 1901 roku założono American League i dwa lata później po raz pierwszy rozegrano World Series, do której przystąpił zwycięzca tej ligi i zwycięzca National League. Od 1900 do 1961 roku National League tworzyło osiem zespołów:

 • Boston Beaneaters (w późniejszym okresie jako Boston Braves i Milwaukee Braves, od 1966 roku Atlanta Braves)
 • Brooklyn Superbas (w późniejszym okresie jako Brooklyn Dodgers, od 1958 roku Los Angeles Dodgers)
 • Chicago Orphans (od 1903 roku Chicago Cubs)
 • Cincinnati Reds
 • New York Giants (od 1958 roku San Francisco Giants)
 • Philadelphia Phillies
 • Pittsburgh Pirates
 • St. Louis Cardinals.
 • W 1962 do ligi przystąpiły dwa zespoły New York Mets i Houston Colt .45s (od 1965 jako Houston Astros), a w 1969 kolejne dwa San Diego Padres i Montreal Expos, co spowodowało podział ligi na dwie dywizje, wschodnią (East Division) i zachodnią (West Division), po sześć zespołów. W 1993 dołączyły Colorado Rockies i Florida Marlins (w 1994 utworzono nową, trzecią dywizję – Central Division), zaś pięć lat później Arizona Diamondbacks i Milwaukee Brewers z American League, po czym National League liczyła 16 zespołów, a American League 14. W 1997 w Major League Baseball wprowadzono interleague play, dzięki czemu zespoły z National i American League mogą rozgrywać mecze między sobą w czasie trwania sezonu zasadniczego. W 2012 w celu wyrównania liczby drużyn w każdej z lig, do American League dołączył zespół Houston Astros.

  Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.

  Zespoły[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2011 marks the 135th anniversary of the founding of the National League (ang.). baseballhall.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  2. Difference Between American and National League (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  3. National League of baseball is founded (ang.). history.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  4. Philadelphia Athletics (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 24 grudnia 2012].
  5. Hartford Ball Club Grounds (ang.). projectballpark.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  6. The Louisville Grays' Scandal of 1877 (ang.). la84foundation.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  7. Reds Timeline (ang.). reds.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  8. The World Series – History and 2004 Analysis (ang.). ringsurf.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  9. The American Association of Baseball (ang.). oocities.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  10. Milwaukee Brewers on the Verge of 1,000 National League Wins (ang.). bleacherreport.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  11. Houston Astros Agree to Join American League in 2013 (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  Cincinnati Reds – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Cincinnati w stanie Ohio. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.
  Warto wiedzieć że... beta

  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Arizona Diamondbacks - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona
  Milwaukee Brewers – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Milwaukee w stanie Wisconsin.
  Los Angeles Dodgers – profesjonalna drużyna baseballowa, występująca w zachodniej dywizji National League ligi Major League Baseball. Siedziba drużyny mieści się w Los Angeles w stanie Kalifornia. Sześciokrotny zwycięzca w World Series.
  Miami Marlins – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Miami w stanie Floryda. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  Chicago Cubs – amerykańska drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League. Ma siedzibę w Chicago w stanie Illinois. Dwukrotny zwycięzca w World Series. Cubs są określani przez fanów i media jako The North Siders, ponieważ stadion Wrigley Field mieści się na północy miasta Chicago; inny przydomek zespołu to The Cubbies.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.