• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • National Hockey League  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Ed Olczyk, właśc. Edward Walter Olczyk (ur. 16 sierpnia 1966 w Chicago) – amerykański były hokeista zawodowy polskiego pochodzenia. Reprezentant USA.
  Zespół Montreal Canadiens w 1942 roku

  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz czterech dywizji.

  Guy Lafleur - (ur. 20 września 1951 w Thurso) – były kanadyjski hokeista występujący na pozycji prawoskrzydłowego.National Hockey Association (1909 – 1917) organizacja, zreszająca profesjonalne kluby hokeja na lodzie w Ontario i Quebecu.

  Spis treści

 • 1 Historia NHL
 • 2 Struktura
 • 2.1 Konferencja Wschodnia
 • 2.2 Konferencja Zachodnia
 • 2.3 Rozszerzenia ligi
 • 3 Zasady
 • 4 System rozgrywek i punktacji
 • 5 Władze ligi
 • 6 Puchary i trofea
 • 6.1 Trofea drużynowe
 • 6.2 Nagrody idywidualne
 • 7 Zwycięzcy
 • 8 Klasyfikacja medalowa
 • 8.1 Kluby obecnie występujące w NHL
 • 8.2 Kluby zlikwidowane
 • 9 Najskuteczniejsi zawodnicy
 • 10 Polacy w NHL
 • 11 Maskotki drużyn
 • 12 Przypisy
 • 13 Bibliografia
 • 14 Zobacz też
 • 15 Linki zewnętrzne
 • Gordon „Gordie” Howe (ur. 31 marca 1928 roku w Floral w Kanadzie) – były kanadyjski zawodowy hokeista, który grał na pozycji prawoskrzydłowego. Grał w ligach: NHL, WHA i IHL. Jest uznawany za jednego z najlepszych hokeistów wszech czasów. Do tej pory jest to zawodnik, który zaliczył najwięcej meczów i najwięcej sezonów w NHL. Od 1972 członek Hockey Hall of Fame.Zenon Konopka (ur. 2 stycznia 1981 w Niagara-on-the-Lake, Ontario w Kanadzie) – kanadyjski hokeista pochodzenia polskiego.

  Historia NHL[edytuj kod]

  Po serii dyskusji w kanadyjskiej Narodowej Federacji Hokeja między właścicielem Toronto Blueshirts a właścicielami zespołów: Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators, i Quebec Bulldogs ich przedstawiciele zebrali się w Montrealu, gdzie debatowali nad przyszłością National Hockey Association. Powodem dyskusji były zarzuty wobec właściciela Toronto Blueshirts, który był wpływową postacią w National Hockey Association, a którego oskarżano o oszustwa i faworyzowanie jego zespołu przez ligę NHA. Efektem tych rozmów było stworzenie w 1917 roku National Hockey League. W pierwszym sezonie w rozgrywkach wzięły udział tylko cztery zespoły: Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Ottawa Senators oraz Montreal Wanderers. Przez pierwsze siedem sezonów w rozgrywkach brały udział jedynie zespoły z Kanady, dopiero w latach 1924-1925 do rozgrywek przystąpił zespół ze Stanów Zjednoczonych – był nim Boston Bruins. W sezonie 1926-1927 postanowiono po raz pierwszy podzielić ligę na dwie dywizje: amerykańską i kanadyjską. Liga NHL przez 25 sezonów, poczynając od 1942-1943 do 1966-1967 składała się wyłącznie z oryginalnej szóstki. Spowodowane to było wielkim kryzysem i rozpoczęciem II wojny światowej. W sezonie 1974-1975 ligę podzielono na dwie konferencje:

  NHL Challenge – mecze towarzyskie pomiędzy drużynami z północnoamerykańskiej ligi NHL a zespołami z fińskiej SM-liiga oraz szwedzkiej Elitserien.NHLPA (ang.National Hockey League Players Association) - jest to związek zawodowy, który zajmuje się sprawami graczy National Hockey League. Związek ten został założony w czerwcu 1967 roku. Pierwszym prezydentem był Bob Pulford. Obecnie jest nim Ted Saskin. To właśnie on stoi na czele rady w której skład wchodzą gracze NHL reprezentujących swoje zespoły. Lockout w NHL był spowodowany przez brak porozumienia między władzami NHL a NHLPA. Siedziba związku znajduje się w Toronto w Kanadzie.
 • Księcia Walii, podzieloną na dywizje: Adams oraz Norris;
 • Clarence'a Campbella , która dzieliła się na dywizje: Patrick oraz Smythe. Podział na konferencje i dywizje stosowany w 2008 r. istnieje od sezonu 1998-1999, gdy obecny komisarz ligi postanowił wzorem z ligi NBA nazwać konferencje i dywizje geograficznie. W całej historii NHL tylko dwa razy nie przyznano Pucharu Stanleya. Pierwszy raz w sezonie 1918-1919, kiedy mimo, iż rozegrano pięć meczów finałowych rozgrywki przerwano z powodu epidemii hiszpanki. Natomiast drugi raz nie przyznano go w sezonie 2004-2005 z powodu lokautu w NHL.
 • W historii ligi do 2008 były trzy przerwy w rozgrywkach. Pierwsza miała miejsce w kwietniu 1992 roku, która była spowodowana strajkiem NHLPA. Jednak trwał on 10 dni i szybko wznowiono rozgrywki. Druga przerwa miała miejsce w sezonie 1994/1995. Powodem przerwy był spór wynagrodzenia dla pierwszoroczniaków. Przerwa w rozgrywkach trwała 104 dni. Spowodowało to zmniejszenie liczby meczów w tym sezonie do 48 sezonu zasadniczego, a playoffs odbyły się na normalnych zasadach. Natomiast trzecia przerwa była spowodowana lokautem w sezonie 2004/2005. Ta przerwa trwała 310 dni co uniemożliwiło rozegranie sezonu.

  Hockey Hall of Fame (pl. Galeria Sławy Hokeja – znajdująca się w Toronto w Kanadzie galeria sławy, a zarazem muzeum poświęcone historii hokeja na lodzie. Są w niej wystawiane trofea National Hockey League.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Frank Calder (ur. 17 listopada 1877, zm. 4 lutego 1943), kanadyjski działacz sportowy pochodzenia szkockiego, pierwszy prezes ligi NHL od 1917 do 1943.
  Mariusz Czerkawski (ur. 13 kwietnia 1972 w Radomsku) – były polski hokeista, reprezentant Polski, olimpijczyk z Albertville 1992, menedżer hokejowy i komentator sportowy.
  National Basketball Association (skrót ang. NBA) – amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym. Tworzą ją 30 zespołów, w tym: 29 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady. Liga jest aktywnym członkiem USA Basketball, oddziału Fédération Internationale de Basketball na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej komisarzem od 1984 roku jest David Stern, który swój urząd zda w 2014 roku. NBA jest jedną z czterech największych północnoamerykańskich zawodowych lig sportowych (oprócz niej NFL, NHL i MLB). Gracze NBA są najlepiej opłacanymi sportowcami świata (w średniej rocznych zarobków).
  Brian Rafalski (ur. 28 września 1973 w Dearborn, Michigan, USA) – były hokeista polskiego pochodzenia, grający na pozycji obrońcy. Reprezentant USA. Do 2011 był związany z klubem NHL Detroit Red Wings. Wcześniej bronił barw New Jersey Devils, z którymi zdobył dwa Puchary Stanleya. Nie był draftowany.
  Quebec Bulldogs − była zawodowa drużyna hokejowa z miasta Québec w Kanadzie założona w 1888 roku. Była jednym z założycieli ligi NHL. Jednak nie mieli funduszy, aby wystartować w dwóch pierwszych sezonach, wystartowali dopiero w trzecim. Jednak ten jedyny sezon nie był dla nich dobry. Zajęli oni ostatnie miejsce i to spowodowało, że przeprowadzili się do miasta Hamilton i nazwali się Hamilton Tigers. Drużyna Quebec Bulldogs przez 32 lata istnienia grała w aż sześciu różnych ligach. Dwa razy sięgała po Puchar Stanleya: w 1912 i 1913 roku.
  Joseph "Joe" Pavelski (ur. 11 lipca 1984 w Plover, Wisconsin) – amerykański hokeista polskiego pochodzenia. Reprezentant USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.