• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • National Academy of Design  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jasper Johns, Jr. (ur. 15 maja 1930 w Auguście) – amerykański malarz, prekursor pop-artu i minimal art. Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności i Narodowym Medalem Sztuki.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  Budynek National Academy Museum

  The National Academy of Design (obecnie The National Academy) – honorowe stowarzyszenie amerykańskich artystów z siedzibą w Nowym Jorku. Przy Akademii działają również muzeum (National Academy Museum) i szkoła sztuk pięknych (National Academy School of Fine Arts). Celem stowarzyszenia jest promocja sztuk pięknych w Ameryce poprzez naukę i działalność wystawienniczą. Akademia zrzesza profesjonalnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy sami wybierają kolejnych członków.

  Thomas Cole (ur. 1 lutego 1801 w Bolton, zm. 11 lutego 1848 w Catskill w stanie Nowy Jork) - amerykański malarz i poeta romantyczny pochodzenia angielskiego, założyciel Hudson River School, pejzażysta.John Singer Sargent (wym. ˈsɑrdʒənt; ur. 12 stycznia 1856 we Florencji, zm. 15 kwietnia 1925 w Londynie) – amerykański malarz.

  Historia[ | edytuj kod]

  National Academy of Design powstała w 1825 r., a wśród jej założycieli znajdowali się m.in. Samuel Morse, Asher Brown Durand i Thomas Cole.

  Przyszli założyciele National Academy byli studentami American Academy of Fine Arts. Brak właściwego, ich zdaniem, wsparcia pedagogicznego ze strony uczelni, której zarząd składał się z kupców, prawników i lekarzy pod przewodnictwem nierozumiejącego potrzeb studentów pułkownika Johna Trumbulla, znanego artysty z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość, doprowadził w 1825 roku do utworzenia przez Samuela Morse’a oraz innych studentów towarzystwa rysowniczego. Jego członkowie spotykali się kilka razy w tygodniu, aby doskonalić swe umiejętności artystyczne. Towarzystwo to wciąż było postrzegane jako organizacja zależna od macierzystej Academy of Fine Arts, przez którą jego członkowie czuli się zaniedbywani. Miała miejsce próba załagodzenia różnic i utrzymania jedności uczelni – chciano do grona dyrektorów Academy of Fine Arts powołać sześciu artystów należących do stowarzyszenia. Jednakże czterech spośród kandydatów nie zostało wybranych i nastąpił ostateczny rozłam. Powstała niezależna National Academy of Design.

  Albert Bierstadt (ur. 7 stycznia 1830 w Solingen w Niemczech, zm. w 18 lutego 1902 w Nowym Jorku) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich malarzy-pejzażystów doby neoromantyzmu, reprezentant Hudson River School.Andrew Wyeth (ur. 12 lipca 1917 w Chadds Ford Township, Pensylwania, Stany Zjednoczone, zm. 16 stycznia 2009 tamże) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel nurtów american scene painting i social realism. Członek American Academy of Arts and Sciences, American Institute of Arts and Letters, American Philosophical Society, American Watercolor Society, Académie des Beaux-Arts, National Academy of Design, Royal Watercolour Society i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.
  National Academy of Design (1863-65), budynek towarzystwa wzorowany na Pałacu Dożów w Wenecji

  Stowarzyszenie kilkakrotnie zmieniało siedzibę. Jedną z nich była powstała w latach 1863-1865 budowla będąca mieszanką neogotyku i neorenesansu, wzorowana na weneckim Pałacu Dożów. Od 1942 roku Akademia mieści się (stan w 2008) w budynku przy Piątej Alei między Osiemdziesiątą Dziewiątą i Dziewięćdziesiątą Ulicą, w którym mieszkali wcześniej rzeźbiarka Anna Hyatt Huntington oraz Archer Milton Huntington.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.I.M. Pei, właśc. Ieoh Ming Pei (ur. 26 kwietnia 1917 w Kantonie, zm. 16 maja 2019 w Nowym Jorku) – amerykański architekt modernistyczny i postmodernistyczny chińskiego pochodzenia, laureat Nagrody Pritzkera.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Aaron Draper Shattuck (ur. 1832, zm. 1928) – amerykański malarz związany z White Mountain School, grupą artystyczną stanowiącą odłam drugiego pokolenia Hudson River School.
  Thomas Eakins (ur. 25 lipca 1844 w Filadelfii, zm. 25 czerwca 1916 tamże) – amerykański malarz, rzeźbiarz, fotograf i nauczyciel, uważany za jednego z największych malarzy realistów XIX wieku. Malował zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe, szczególnie związane z zawodami sportowymi, rozrywkami na świeżym powietrzu, polowaniem itp. Jego obrazy wprowadziły do sztuki amerykańskiej elementy ruchu. Próbował uzyskać doskonałość techniczną nie tracąc przy tym elementu ludzkiego i humanizmu.
  Piąta Aleja (ang. Fifth Avenue) – główna ulica centrum nowojorskiego Manhattanu, jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ulic handlowych świata.
  Winslow Homer (ur. 24 lutego 1836 w Bostonie, zm. 29 września 1910 w Prouts Neck, Maine) – amerykański malarz, grafik i ilustrator. Jeden z najwybitniejszych artystów działających w drugiej połowie XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Członek National Academy of Design od 1865.
  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.
  Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.
  Frederic Edwin Church (ur. 4 maja 1826 w Hartford, zm. 7 kwietnia 1900 w Nowym Jorku) – amerykański malarz pejzażysta, czołowy przedstawiciel drugiego pokolenia Hudson River School.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.634 sek.