Nathaniel Wyeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nathaniel C. Wyeth (ur. 24 października 1911 w Chadds Ford, zm. 4 lipca 1990 w Glen Cove) – amerykański inżynier i wynalazca, twórca tworzywa PET.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.N.C. Wyeth (ur. jako Newell Convers Wyeth 22 października 1882 w Needham, zm. 19 października 1945 w Chadds Ford) – amerykański ilustrator i malarz. Jeden z najbardziej wziętych ilustratorów wszech czasów. W czasie swojej kariery wykonał prawie 4000 ilustracji do licznych czasopism i książek. Wszystkie jego dzieci (oprócz jednego) wybrały karierę artystyczną; najbardziej znanym spośród nich był Andrew Wyeth.

Życiorys[ | edytuj kod]

Nathaniel C. Wyeth urodził się 24 października 1911 roku w Chadds Ford w stanie Pensylwania pod imieniem Newell Convers Wyeth jr jako syn ilustratora N.C. Wyetha i Carolyn Bockius oraz brat malarza Andrew Wyetha i malarki Henriette Wyeth. W odróżnieniu od ojca i rodzeństwa interesował się mechaniką, z tego też powodu ojciec zdecydował o zmianie imienia syna i nazwał go na cześć swojego krewnego, który był inżynierem.

Poli(tereftalan etylenu), (C10H8O4)n (PET) – polimer z grupy poliestrów, otrzymywany na drodze polikondensacji z tereftalanu dimetylowego (DMT) i glikolu etylenowego (GE). Numer CAS: 25038-59-9, gęstość 1,370 g/cm.E. I. du Pont de Nemours and Company (NYSE: DDPRA, NYSE: DDPRB, NYSE: DD), szerzej znany jako DuPont – jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w czerwcu 1802 roku i zajmowała się prowadzeniem młyna produkującego proch czarny.

Edukację techniczną Wyeth odebrał na Uniwersytecie Pensylwanii, który ukończył w 1936 roku. Po ukończeniu studiów zatrudnił się początkowo w firmie Delco z Ohio, ale wkrótce potem przeniósł się do DuPont, w którym pracował do przejścia na emeryturę w 1976 r. Po zakończeniu pracy zawodowej był konsultantem w DuPont's College Relations Section.

Inżynieria – działalność polegająca na projektowaniu, konstrukcji, modyfikacji i utrzymaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów, z wykorzystaniem wiedzy naukowej oraz technicznej. Działalność ta wymaga rozwiązywania problemów różnej natury oraz skali. Bardziej ogólnie, inżynieria zajmuje się też rozwojem technologii.Howard Pyle (ur. 5 marca 1853 w Wilmington w stanie Delaware, zm. 9 listopada 1911 we Florencji) – amerykański ilustrator, malarz i pisarz. Ostatnie kilka lat życia spędził we Florencji.

Wśród posiadanych przez Wyetha 25 patentów, najbardziej znanym wynalazkiem jest poli(tereftalan etylenu), surowiec do produkcji m.in. plastikowych butelek.

Żonaty z Caroline Pyle, bratanicą jednego z nauczycieli jego ojca, Howarda Pyle’a. Jednym z jego synów jest muzyk Howard Wyeth.

Zmarł 4 lipca 1990 roku w Glen Cove w stanie Maine na skutek komplikacji po udarze i został pochowany na Birmingham-Lafayette Cemetery w West Chester w Pensylwanii.

24 października jest 297. (w latach przestępnych 298.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 68 dni.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama