• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nathaniel Lyon

  Przeczytaj także...
  Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.Secesja (łac. secessio = oddzielenie się) – odłączenie się, zerwanie z czymś, wyodrębnienie się nowego państwa bez upadku dotychczasowego. W znaczeniu historycznym, w starożytnym Rzymie (w V–III w. p.n.e.) – wielokrotne opuszczanie Rzymu przez plebejuszy jako demonstracja przeciwko patrycjuszom. W dziejach Stanów Zjednoczonych – w latach 1860–1861 – wystąpienie 11 stanów południowych, które utworzyły Skonfederowane Stany Ameryki, co spowodowało tzw. wojnę secesyjną 1861–1865. W historii Polski w 1920 Litwa Środkowa dokonała secesji z Litwy, by w 1922 Sejm Wileński włączył Wileńszczyznę do II Rzeczypospolitej. W 2006 secesji od Serbii po referendum niepodległościowym dokonała Czarnogóra. W roku 2008 secesję ogłosiło Kosowo.
  Hrabstwo Lyon (ang. Lyon County) – hrabstwo w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 721,67 mil (1 869,12 km). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 25 857 mieszkańców. Hrabstwo powstało w 6 marca 1868 roku i nosi imię Nathaniela Lyona – amerykańskiego generała, uczestnika Wojny amerykańsko-meksykańskiej oraz Wojny secesyjnej.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Nathaniel Lyon (ur. 14 lipca 1818, zm. 10 sierpnia 1861) - generał amerykański.

  Bitwa nad Wilson’s Creek (niekiedy określana jako bitwa pod Oak Hills) – starcie zbrojne, które miało miejsce 10 sierpnia 1861 roku na terenie obecnych hrabstw Greene i Christian w stanie Missouri. Zwycięstwo Konfederacji nad siłami Unii pozwoliło jej uzyskać kontrolę nad południowo-zachodnią częścią stanu. Była to najważniejsza bitwa wojny secesyjnej w Missouri w 1861 roku i z tego powodu niekiedy określana jest przez historyków jako „Bull Run zachodu” w nawiązaniu do I bitwy nad Bull Run na wschodnim froncie wojny secesyjnej.Hrabstwo Lyon znajduje się w środkowo-zachodniej części stanu Nevada. W roku 2005 liczba ludności wynosiła 48 865. Stolicą jest Yerington.

  W 1841 ukończył akademię wojskową West Point. Brał udział między innymi w wojnie amerykańsko-meksykańskiej, gdzie został ranny i uzyskał awans za udział w bitwie pod Chapultepec.

  Podczas wojny secesyjnej walczył w Missouri starając się zapobiec secesji tego stanu. Udało mu się zdobyć stolicę stanu, Jefferson City, i odniósł zwycięstwo w bitwie pod Boonville. Dowodzona przez niego armia doznała jednak porażki w bitwie nad Wilson’s Creek, a on sam poniósł tam śmierć na skutek odniesionych ran. Był pierwszym generałem Unii, który poniósł śmierć na skutek działań zbrojnych podczas wojny secesyjnej.

  Hrabstwo Lyon – hrabstwo położone w USA w stanie Kansas z siedzibą w mieście Emporia. Założone 5 lutego 1862 roku.Unia − określenie używane dla amerykańskich stanów, które pozostały w składzie Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) podczas domowej wojny secesyjnej z lat 1861-1865, w przeciwieństwie do Konfederacji. Stany Unii określane są też jako Północ lub pejoratywnie – Jankesi. Drugą stronę konfliktu było – Południe (Konfederaci).

  Od jego nazwiska pochodzą nazwy hrabstwa Lyon w Kansas, hrabstwa Lyon w Minnesocie i hrabstwa Lyon w Nevadzie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa pod Chapultepec – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 12–13 września 1847 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej pod murami twierdzy Chapultepec broniącej od zachodu dostępu do Meksyku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. "Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point" – amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bitwa pod Boonville, niekiedy określana jako pierwsza bitwa pod Boonville, miała miejsce 17 czerwca 1861 roku na początku wojny secesyjnej na terenie obecnego hrabstwa Cooper w stanie Missouri. Chociaż z wojskowego punktu widzenie starcie było tylko niewielką potyczką, miało ono duże znaczenie strategiczne, gdyż zwycięstwo Unii zapewniło jej kontrolę nad rzeką Missouri i zapobiegło przyłączeniu się stanu Missouri do Skonfederowanych Stanów Ameryki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.