• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nathan Weiss

  Przeczytaj także...
  Talmud (hebr. תלמוד talmud = nauka) – jedna z podstawowych (choć nie jest uznawana za świętą) ksiąg judaizmu. Został napisany językiem judeo-aramejskim. Talmud jest komentarzem do biblijnej Tory, w którym wyjaśniono jak przestrzegać prawa zawartego w Torze w warunkach, jakie zapanowały wśród Żydów wypędzonych z Palestyny w II w. n.e. Można powiedzieć, że Talmud jest czymś w rodzaju katechizmu obowiązującego wyznawców tradycyjnego judaizmu.Sigmund Freud (ur. jako Sigismund Schlomo Freud 6 maja 1856 w Příborze, zm. 23 września 1939 w Londynie) – austriacki lekarz neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy.
  Tężyczka (łac. tetania) – stan patofizjologiczny, objawiający się nadmiernym skurczem mięśni. Występuje przy hipokalcemii.
  Nathan Weiß

  Nathan Weiss (Nathan Weiß, ur. 8 maja 1851 w Gross-Meseritsch, zm. 13 września 1883 w Wiedniu) – austriacki lekarz, neurolog i elektroterapeuta.

  Życiorys[]

  Nathan Weiss urodził się 8 maja 1851 roku w Gross-Meseritsch (dziś Velké Meziříčí) jako syn nauczyciela Talmudu Isaaca Hirscha Weissa (1815–1905). Studiował medycynę w Wiedniu, w 1874 roku otrzymał tytuł doktora medycyny. Specjalizował się później w II Klinice Uniwersyteckiej (II Medizinische Universitätsklinik) od 1874 do 1877, w 1878 został sekundariuszem (Sekundararzt) IV oddziału Szpitala Wiedeńskiego (IV Medizinischen Abrteilung des Allgemeinen Krankenhauses Wien). W 1879 roku habilitował się z medycyny wewnętrznej i został Privatdozentem w 1883 roku. Jako Privatdozent objął kierownictwo samodzielnej poradni chorób nerwowych i gabinetu elektroterapii w Wiener Allgemeines Krankenhaus, jednak zaledwie kilka miesięcy po objęciu tego stanowiska, niedługo po ślubie (dziesięć dni po powrocie z miesiąca miodowego), powiesił się w publicznej łaźni. Przyjacielem Weissa był Sigmund Freud; który 16 września 1883 roku w liście do Marthy Bernays przedstawił swoją analizę czynu Weissa, upatrując w samobójstwie przyjaciela winy jego ojca, traktującego syna surowo i brutalnie. Śmierć Weissa spowodowała wakat w klinice neurologicznej, a stanowisko po nim objął właśnie Freud.

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Objaw Chvostka (ang. Chvostek sign, Chvostek tremor) – gwałtowne skurcze mięśni mimicznych twarzy, unerwionych przez nerw twarzowy po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w brzeg mięśnia żwacza. Jeden z objawów tężyczkowych czyli związanych z funkcją przytarczyc. Nazwa objawu pochodzi od nazwiska austriackiego lekarza Františka Chvostka, który opisał go w 1876 roku.

  Dorobek naukowy[]

  Nie później niż w 1881 roku zaobserwował związek przyczynowy między usunięciem wola a tężyczką; objaw znany dziś jako objaw Chvostka dawniej określany był również jako "objaw Weissa". Prowadził też jako jeden z pierwszych systematyczne badania sekcyjne jąder podstawy, rdzenia kręgowego i rdzenia przedłużonego, wykrywając zmiany w rogach przednich rdzenia i jądrach ruchowych rdzenia przedłużonego.

  Privatdozent – termin oznaczający w krajach niemieckojęzycznych specyficzną pozycję pracownika naukowego, który po uzyskaniu stopnia doktora uzyskał habilitację, a nie został zatrudniony na żadnym uniwersytecie na stanowisku profesora. Instytucja Privatdozentów pojawiła się w Prusach na początku XIX wieku.

  Wybrane prace[]

 • Über Tetanie. [Volkmanns] Sammlung klinischer Vorträge (1881)
 • Przypisy

  1. Moshe Gresser: Dual Allegiance: Freud as a Modern Jew. SUNY Press, 1994 s. 99-100 ISBN 0791418111
  2. Volker Klimpel: Ärzte-Tode: Unnatürliches und gewaltsames Ableben in neun Kapiteln und einem biographischen Anhang.Königshausen & Neumann, 2005, s. 154 ISBN 3826027698
  3. William M. Johnston: The Austrian Mind: An Intellectual and Social History, 1848-1938. University of California Press, 1976, s. 176 ISBN 0520049551
  4. Nathan Weiss w bazie Who Named It (ang.)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.