• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nathan Lane  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Producenci (ang. The Producers) – amerykański komediowy musical filmowy z 2005 w reżyserii Susan Stroman. Remake filmu Mela Brooksa z 1968 pod tym samym tytułem. Klatka dla ptaków (ang. The Birdcage) – amerykańska komedia w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1996 r. Remake francusko-włoskiego filmu Klatka szaleńców z 1978 roku w reżyserii Jeana Poiret i Francisa Vebera z Michelem Serraultem i Ugo Tognazzim w rolach głównych.

  Nathan Lane (właściwie Joseph Lane, ur. 3 lutego 1956 w Jersey City w USA) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Nathan Lane pochodzi z katolickiej rodziny irlandzkiej. Jego ojciec, Daniel, był kierowcą ciężarówki, który zmarł w wyniku choroby alkoholowej. Matka, Nora, cierpiała na stany maniakalno-depresyjne. Posiada dwóch braci – Daniela Jr. i Roberta.

  Frankie i Johnny to film muzyczny z 1966 roku. Główną rolę gra w nim Elvis Presley, który wciela się w rolę hazardzisty. Rolę Frankie zagrała Donna Douglasa, gwiazda telewizyjnego serialu The Beverly Hillbillies.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Karierę aktorską rozpoczął w roku 1981 udziałem w filmie telewizyjnym pt. Valley of the Dolls opartym na powieści Jacqueline Susann. Później otrzymywał szereg drobnych ról głównie w filmach telewizyjnych. W 1991 otrzymywał pierwszą rolę teatralną na Broadwayu, w sztuce Terrencea McNally’ego pt. Lips Together. Od tego momentu zaliczany jest do najbardziej znanych aktorów musicalowych w USA. Nie przeszkadzało to mu grać w filmach fabularnych.

  Jersey City – miasto w USA, w stanie New Jersey (siedziba hrabstwa Hudson), na półwyspie między ujściami rzek Hudson i Hackensack do Oceanu Atlantyckiego. Według spisu ludności z roku 2010, w Jersey City mieszka 247 597 mieszkańców.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Publiczność światowa poznała aktora w roli homoseksualnego partnera Robina Williamsa w filmie Klatka dla ptaków (The Birdcage, 1996) i dla odmiany jako odtwórcę głównej roli heteroseksualnego maniaka-seksoholika w komediowym serialu telewizyjnym Brawo, bis! (Encore! Encore!, 1998-1999). Przyjęcie tej roli powszechnie komentowano ze zdziwieniem i rozbawieniem, ponieważ aktor jest ujawnionym gejem. Aktor sam rozpowszechnia anegdotę z tym związaną: gdy miał dwadzieścia jeden lat, powiedział swej matce, że jest gejem. Ta odparła, że lepiej by było, by umarł. On odpowiedział jej: „Wiedziałem, że mnie zrozumiesz”.

  Polowanie na mysz (tytuł oryg. MouseHunt) – amerykański slapstickowy film komediowy z roku 1997, wyreżyserowany przez Gore’a Verbinskiego.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Ze względu na przyjęcie imienia Nathan, aktorowi często przypisuje się pochodzenie żydowskie, czego Lane zazwyczaj nie prostuje. W jednym wywiadzie odparł nawet, że to katolicyzm pchnął go do bycia Żydem, natomiast granie wielu ról Żydów uczyniło ich kulturę wielką częścią jego życia.

  Max Bialystock - fikcyjna postać z filmu Producenci (The Producers) Mela Brooksa z 1968 roku zagrana przez amerykańskiego aktora zwanego Zero Mostel.Heteroseksualizm – trwały erotyczny pociąg do osób odmiennej płci. Najczęściej występująca orientacja seksualna. Termin ten bywa też używany w badaniach gender studies. Może być również stosowany jako określenie zachowań seksualnych pomiędzy ludźmi lub zwierzętami o odmiennej płci.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jacqueline Susann (ur. 20 sierpnia 1918, zm. 21 września 1974) – amerykańska pisarka i aktorka teatralna. Jej powieści skierowane były do kobiet i cieszyły się dużą popularnością.
  Konkubinat, kohabitacja – nieformalny związek dwóch osób, pozostających w pożyciu, bez usankcjonowania w świetle prawa jako małżeństwa.
  Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.