• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nathan Homer Knorr

  Przeczytaj także...
  Frederick William Franz (ur. 12 września 1893, zm. 22 grudnia 1992) – czwarty prezes Towarzystwa Strażnica. Urodził się w Convington w amerykańskim stanie Kentucky. W 1899 jego rodzina przeprowadziła się do Cincinnati. Tam w 1911 ukończył szkołę średnią. Później podjął studia na uniwersytecie w Cincinnati na wydziale humanistycznym. Chciał zostać kaznodzieją prezbiteriańskim. Uczył się greki w latach 1911-1913. Pod wpływem m.in. lektury Wykładów Pisma Świętego, pióra Russella postanowił odejść od kościoła prezbiteriańskiego i zostać Badaczem Pisma Świętego. Został ochrzczony 30 listopada 1913. Kilka miesięcy później opuścił uniwersytet i został kolporterem. W czerwcu 1920 został przyjęty do Betel w Brooklynie. Odbył kilka podróży służbowych by wspierać duchowo współwyznawców w różnych częściach świata. W październiku 1945 został wiceprezesem, a 22 czerwca 1977 prezesem Towarzystwa. Był też członkiem Ciała Kierowniczego. Jego bratankiem był również były członek Ciała Kierowniczego Raymond Franz.Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

  Nathan Homer Knorr (ur. 23 kwietnia 1905 w Bethlehem w stanie Pensylwania, zm. 8 czerwca 1977 w Wallkill w stanie Nowy Jork) – trzeci prezes Towarzystwa Strażnica. W latach 1942–1977 kierował ogólnoświatową działalnością Świadków Jehowy.

  Jako prezes Towarzystwa Strażnica wprowadził cykl szkoleń w zborach Świadków Jehowy pod nazwą teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej. Zainicjował przekład Biblii dokonany przez Komitet Przekładu Biblii Świadków Jehowy – „Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata”. Zainicjował utworzenie Biblijnej Szkoła Strażnicy – Gilead, szkoły kształcącej misjonarzy Świadków Jehowy. W pierwszej dekadzie swojego usługiwania założył Biura Oddziałów w wielu krajach świata, tworząc światową strukturę Świadków Jehowy.

  Lansing – miasto w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Tompkins. W roku 2010 liczyło 11 033 mieszkańców. Ma powierzchnię 181,1 km², z czego 157,3 km² to stały ląd, a 23,9 km² stanowią obszary wodne.Świadkowie Jehowy w Chinach – wspólnota co najmniej kilku tysięcy aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Chinach. Od 1958 roku ich działalność w całym kraju jest zdelegalizowana i prowadzona nieoficjalnie, natomiast w Hongkongu i Makau Świadkowie Jehowy korzystają ze swobód religijnych i liczebność członków wyznania jest tam podawana do wiadomości publicznej. Biuro Oddziału koordynujące działalność wyznawców w Chinach, w tym w Hongkongu i Makau, znajduje się w dzielnicy Kwun Tong w Hongkongu.

  Biografia[]

  Urodził się 23 kwietnia 1905 roku w Bethlehem w stanie Pensylwania (USA). W wieku 16 lat nawiązał luźny kontakt z Badaczami Pisma Świętego. W roku 1922 był obecny na zgromadzeniu w Cedar Point w stanie Ohio i wtedy postanowił wystąpić z kościoła reformowanego. 4 lipca 1923 roku został ochrzczony jako Badacz Pisma Świętego.

  Świadkowie Jehowy w Belgii – wspólnota 25 311 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Belgii, należących do 373 zborów. W około 70 z tych zborów używa się języka obcego, a 7 tys. spośród ponad 25 tys. głosicieli to cudzoziemcy. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 44 136 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Kraainem, gdzie znajduje się również siedziba Europejskiego Stowarzyszenie Świadków Jehowy.Świadkowie Jehowy na Filipinach – wspólnota 181 236 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Filipinach, należących do 3121 zborów (2012). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 547 408 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Manili.

  6 września 1923 roku Nathan Knorr został członkiem rodziny Betel (niepłatnym pracownikiem) w głównej siedzibie Towarzystwa Strażnica w Brooklynie w Nowym Jorku. Początkowo pracował w ekspedycji, gdzie zauważono jego zaangażowanie w pracę i talent organizatorski. 8 lutego 1928 roku Joseph F. Rutherford mianował go współwydawcą „Złotego Wieku”, w redakcji pełnił funkcję sekretarza-skarbnika. Od 23 września 1932 roku kierował drukarnią Towarzystwa Strażnica. 11 stycznia 1934 roku wybrano go na członka zarządu Nowojorskiego Towarzystwa Strażnica, a w następnym roku został jego wiceprezesem. Od 10 czerwca 1940 roku pełnił również funkcję wiceprezesa Pensylwańskiego Towarzystwa Strażnica.

  Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead (ang. Watchtower Bible School of Gilead) – szkoła kształcąca misjonarzy Świadków Jehowy, założona przez Towarzystwo Strażnica w 1943 roku w South Lansig, stanie Nowy Jork w USA. Obecnie mieści się ona w Centrum Szkoleniowym Świadków Jehowy w Patterson w stanie Nowy Jork. Program szkolenia oparty jest przede wszystkim na Piśmie Świętym a koncentruje się ono na działalności ewangelizacyjnej. Pieczę nad Szkołą Gilead sprawuje Dział Szkoleń Teokratycznych pod nadzorem Komitetu Nauczania Ciała Kierowniczego. 14 września 2013 roku naukę zakończyła 135 klasa, którą ukończyło 48 studentów skierowanych do 24 krajów świata.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Przywództwo we wspólnocie[]

  13 stycznia 1942 roku, dwa tygodnie po śmierci Josepha F. Rutherforda, 36-letniego Nathana Knorra wybrano prezesem Towarzystwa Strażnica (zarówno korporacji pensylwańskiej, jak i nowojorskiej). W ówczesnej sytuacji oznaczało to kierowanie całą organizacją Świadków Jehowy.

  Świadkowie Jehowy w Finlandii – wspólnota 18 795 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) (w tym ok. 12% szwedzkojęzycznych) w Finlandii, należących do 304 zborów, spotykających się w ponad 235 Salach Królestwa. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 459 osób. Biuro Oddziału nadzorujące działalność miejscowych wyznawców znajduje się w Vantaa. Wyznanie to jest trzecią pod względem liczby wyznawców wspólnotą religijną, zarejestrowaną w tym kraju.Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.

  Pomimo trwania II wojny światowej we wrześniu 1942 roku zorganizowano kongres pod hasłem „Nowy świat”. W kluczowym przemówieniu „Pokój – czy może być trwały?” Nathan Knorr na podstawie proroctwa z Księgi Objawienia 17:8 wyjaśnił, że II wojna światowa nie przeobrazi się w wojnę Armagedonu, ale że się skończy i na jakiś czas zapanuje pokój. Czas ten trzeba będzie wykorzystać na rozwinięcie działalności kaznodziejskiej Świadków Jehowy na całym świecie.

  Nowy świat – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy w roku 1942. Liczba obecnych wyniosła 156 424, a 4992 osoby ochrzczono .II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Zgodnie z tym kierunkiem Nathan Knorr położył nacisk na szkolenie głosicieli, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę od domu do domu. Od lutego 1942 roku w Betel w Nowym Jorku, a od września 1943 roku we wszystkich zborach Świadków Jehowy zaczął funkcjonować Kurs Służby Teokratycznej (późniejsza Teokratyczna Szkoła Służby Kaznodziejskiej; obecnie część zebrania pod nazwą „Chrześcijańskie życie i służba”), który szkoliła mówców wykładów publicznych i głosicieli. Kolejnym krokiem było powołanie funkcjonującej od lutego 1943 Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead początkowo w South Lansing, w której przez pół roku szkoli się misjonarzy wyjeżdżających na tereny zagraniczne (obecnie Szkoła „Gilead” mieści się w Patterson). Te postanowienia przyczyniły się do wzrostu liczby Świadków Jehowy po II wojnie światowej.

  Świadkowie Jehowy w Holandii – wspólnota ponad 30 tys. aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Holandii, należących do 368 zborów (stan na 2012 rok). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 51 474 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Emmen. Sale Zgromadzeń znajdują się w Bennekom i Swifterbant.Bethlehem - miasto w USA, w stanie Pensylwania, w zespole miejskim Allentown-Bethlehem. Około 71,3 tys. mieszkańców. Niegdyś siedziba firmy Bethlehem Steel.

  We wrześniu 1945 roku zapowiedział pierwszą akcję niesienia pomocy materialnej zorganizowaną na dużą skalę przez Świadków Jehowy dla potrzebujących współwyznawców z Europy środkowej dotkniętych skutkami II wojny światowej. Począwszy od stycznia 1946 roku pomoc ta docierała do współwyznawców z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch, jak również dla współwyznawców z Chin i Filipin. Trwała ona przez dwa i pół roku – do sierpnia 1948 roku, dzięki czemu w tym czasie wysłano około 300 ton żywności, 450 ton ubrań oraz ponad 124 tysiące par obuwia.

  Świadkowie Jehowy w Polsce – wspólnota około 125 tys. aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Polsce, należących w 2012 roku do ponad 1400 zborów (w tym 12 zborów i 24 grup obcojęzycznych oraz 11 zborów i 26 grup języka migowego).Świadkowie Jehowy w Bułgarii – wspólnota 1993 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Bułgarii, należących do 43 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 5056 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Sofii.

  W latach 1945–1956 Nathan Knorr odbył szereg podróży dookoła świata, podczas których odwiedzał oddziały krajowe Towarzystwa oraz przyglądał się sytuacji współwyznawców na świecie po zakończeniu wojny. W niektórych dziedzinach dokonano reorganizacji. W roku 1946 zmieniono formułę czasopisma „Pociecha” (dawniej „Złoty Wiek”), które odtąd nosi nazwę „Przebudźcie się!”. 31 stycznia 1953 roku poślubił Audrey (po drugim mężu Audrey Hyde).

  Ciało Kierownicze – grupa starszych, czyli nadzorców Świadków Jehowy, sprawujących nadzór nad całą ich organizacją religijną. Nadzoruje ogólnoświatową działalność ewangelizacyjną, prowadzoną przez głosicieli zorganizowanych w zbory oraz redagowanie i wydawanie publikacji religijnych Świadków Jehowy. Członkowie Ciała Kierowniczego mieszkają w domu Betel w nowojorskim Brooklynie w USA.Farmy Strażnicy – ośrodek produkujący żywność na potrzeby Towarzystwa Strażnica oraz jego główne centrum poligraficzne. Znajduje się w Wallkill w stanie Nowy Jork w USA. Kompleks składa się z największej na świecie drukarni należącej do Świadków Jehowy, kompleksu budynków biurowych i mieszkalnych oraz użytków rolno-hodowlanych. Znajdują się tu również niektóre działy Biura Głównego Świadków Jehowy.

  Przekład Nowego Świata[]

  Od początku urzędowania Nathan Knorr żywo interesował się drukowaniem i rozpowszechnianiem Biblii. Już w roku 1942 Towarzystwo Strażnica przygotowało wydanie angielskiej Biblii Króla Jakuba z konkordancją. Drukowano też inne przekłady. Jednak w październiku 1946 roku Knorr zaproponował przygotowanie zupełnie nowego tłumaczenia. W latach 1950–1960 wydano w kilku częściach „Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata”, które następnie stało się podstawą do tłumaczenia go na inne języki. Do grudnia roku 2014 wydrukowano ponad 208 milionów egzemplarzy tego przekładu w 128 językach, w 2015 roku był dostępny w przeszło 130 językach.

  Joseph Franklin Rutherford, (ur. 8 listopada 1869 w Morgan stanu Missouri, zm. 8 stycznia 1942 w San Diego), znany jako sędzia Rutherford – prawnik, kaznodzieja religijny, drugi prezes Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica. Od roku 1917 kierował ruchem religijnym Badaczy Pisma Świętego (Świadków Jehowy – nazwa od 1931).Betel, inaczej Biuro Oddziału – ośrodek, koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym oddziale Towarzystwa Strażnica na terenie jednego lub kilku krajów/państw. Pracują w nim jako wolontariusze ochrzczeni Świadkowie Jehowy przez zadeklarowany czas. Wykonują prace administracyjne, biurowe i porządkowe potrzebne do działalności domu Betel a tym samym swojego wyznania.

  Zmiany organizacyjne[]

  Działalność Knorra wiązała się również z dużymi międzynarodowymi zgromadzeniami Świadków Jehowy. Największe z nich odbyło się w roku 1958 pod hasłem „Wola Boża” na stadionach Yankee i Polo Grounds w Nowym Jorku. Głównego przemówienia wysłuchało wtedy 253 922 osoby.

  Świadkowie Jehowy w Danii – wspólnota 14 411 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Danii, należących do 190 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 21 807 osób. Skandynawskie Biuro Oddziału, koordynujące działalność Świadków Jehowy w Danii, Szwecji, Norwegii, na Grenlandii, Wyspach Owczych i na Islandii, znajduje się w Holbæk.Świadkowie Jehowy we Francji – wspólnota 124 029 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) we Francji, należących do 1578 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 213 245 osób. Działalność miejscowych Świadków Jehowy koordynuje Biuro Oddziału w Louviers. Wspólnota ta jest trzecią pod względem wielkości wspólnotą chrześcijańską we Francji oraz siódmą wspólnotą Świadków Jehowy w Europie. Od 1993 roku Świadkowie Jehowy we Francji korzystają z 5 Sal Zgromadzeń.

  W latach 1950–1976 dokonano zmian organizacyjnych w zborach Świadków Jehowy i w funkcjonowaniu Towarzystwa Strażnica. W ich wyniku działalnością Świadków Jehowy nie kieruje prezes Towarzystwa Strażnica, ale Ciało Kierownicze.

  Nathan H. Knorr zmarł 8 czerwca 1977 roku na Farmach Strażnicy w Wallkill w stanie Nowy Jork. Kolejnym prezesem Towarzystwa został bliski współpracownik Knorra Frederick W. Franz.

  Przypisy

  1. Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Nadarzyn: Towarzystwo Strażnica.
  2. Świadkowie Jehowy — historia żywej wiary, część 2: Niech zajaśnieje światło. jw.org, 2011. [dostęp 2015-01-12].
  3. Watchtower: Królestwo Boże panuje!. Selters/Taunus: Towarzystwo Strażnica, 2014, s. 207-291.
  4. Watchtower. „Niech się weselą mnogie wyspy”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 3-8, 15 sierpnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
  5. Watchtower: Biblia w Internecie. jw.org, 2014-07-27. [dostęp 2014-09-21].
  6. Watchtower. Jehowa — Bóg, który przekazuje informacje. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 4-8, 15 grudnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
  Świadkowie Jehowy w Austrii – wspólnota 20 934 aktywnych Świadków Jehowy w Austrii, należących do 293 zborów (stan w 2012 roku). W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 34 076 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje obecnie Biuro Oddziału w Niemczech. Sala Zgromadzeń znajduje się Sankt Pölten. Są piątą pod względem liczby członków wspólnotą religijną w Austrii.Świadkowie Jehowy w Norwegii – wspólnota 11 141 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Norwegii, należących do 164 zborów w dwóch okręgach. W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 17 548 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Skandynawskie Biuro Oddziału w Danii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przebudźcie się! (ang. Awake!) – czasopismo wydawane przez Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica (ang. Watchtower Bible and Tract Society), oficynę wydawniczą Świadków Jehowy od 1919 roku.
  Świadkowie Jehowy na Węgrzech – wspólnota 23 161 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Węgrzech, należących do 289 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 43 271 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Budapeszcie.
  Świadkowie Jehowy w Grecji – 29 098 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Grecji, należących do 381 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 49 308 osób. Biuro Oddziału, koordynujące działalność miejscowych i cypryjskich Świadków Jehowy znajduje się w Marusi koło Aten. Sale Zgromadzeń znajdują się w Malakasa i w Salonikach.
  Apokalipsa Świętego Jana [Ap], Księga Objawienia, Objawienie Jana [Obj] (gr. Ἀποκάλυψις Ιωάννου, „Objawienie Jana”) – jedyna prorocza księga Nowego Testamentu, opisująca zagładę świata, powstanie „Nowego Świata” i Sąd Ostateczny. Apokalipsa zawiera bardzo liczne odwołania do Starego Testamentu. Tradycja za autora uważa Jana Ewangelistę (choć nie jest to pewne, a eschatologia księgi różni się od eschatologii Ewangelii Jana). Powstanie datuje się na okres prześladowań chrześcijan w Azji Mniejszej (po roku 68) bądź na koniec I wieku. Część biblistów jest zdania, że powstawała w dwóch etapach.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Cedar Point – jeden z największych parków rozrywki w USA (1,47 km²). Otwarty w 1870 roku w mieście Sandusky, w północnym Ohio. Wielokrotny laureat plebiscytu na "Najlepszy park rozrywki na świecie" przeprowadzany przez miesięcznik "Amusement Today". Na terenie kompleksu znajduje się również park wodny "Soak City", pole kempingowe, hotel, tory gokartowe i pola do gry w minigolfa. Cedar Point jest dotąd jedynym parkiem rozrywki z czterema kolejkami górskimi, których wysokość przekracza 200 stóp (61 m).
  Świadkowie Jehowy w Czechach – wspólnota 15 456 aktywnych członków Świadków Jehowy (głosicieli) w Czechach, należących do 233 zborach, posiadających prawie 100 własnych Sal Królestwa oraz 2 Sale Zgromadzeń. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 287 osób. Działalność w tym kraju koordynuje Biuro Oddziału w Bratysławie. Biuro Krajowe mieści się w Pradze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.