Nathan C. Wyeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nathan C. Wyeth (ur. 1870, zm. 1963) – amerykański architekt, członek American Institute of Architects.

Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Gabinet Owalny – oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowany przez Nathana C. Wyetha i wybudowany w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta. Mieści się w części Zachodniego Skrzydła (West Wing) Białego Domu. W pokoju znajdują się trzy okna za prezydenckim biurkiem Resolute oraz kominek w północnej części gabinetu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Nathan C. Wyeth urodził się 20 kwietnia 1870 roku w Chicago. W 1889 roku ukończył nowojorską Metropolitan Museum of Art School z najlepszym wynikiem na roku, po czym do 1899 r. kontynuował naukę w École des Beaux-Arts, także kończąc ją z najlepszym wynikiem w swoim roczniku.

Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

W 1900 r. przeniósł się do Waszyngtonu i w następnym roku podjął pracę dla Departamentu Skarbu jako inżynier, po czym w 1904 r. przeszedł do Departamentu Zasobów Wewnętrznych, gdzie na rok został głównym projektantem w biurze architekta Kapitolu.

W 1905 r. założył własne biuro, a jednym z jego pierwszych zleceń był projekt West Executive Office w Białym Domu. Pozytywne oceny tej realizacji przyczyniły się do powierzenia mu projektu Gabinetu Owalnego. Następnie zaprojektował Key Basin Bridge i Tidal Basin Bridge, powierzono mu także opracowanie projektu USS Maine Memorial na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Jest także autorem projektów rezydencji, które obecnie pełnią funkcję ambasad Chile, Chin, Haiti, Meksyku i Rosji oraz rezydencji ambasadora Polski.

Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do armii w stopniu majora i projektował dla wojska szpitale i instalacje wojskowe. Z tego okresu pochodzą m.in. projekty waszyngtońskich Columbia Hospital for Women i Emergency Hospital. Po zakończeniu wojny wyjechał do Szwajcarii, gdzie spędził kilka lat na powrót stanu zdrowia sprzed wojny. W 1923 r. powrócił do Waszyngtonu i rozpoczął współpracę z Francisem P. Sullivanem, jednak z powodu wybuchu wielkiego kryzysu, który spowodował załamanie rynku budownictwa, został zmuszony do zamknięcia tej działalności i podjęcia pracy w charakterze architekta miejskiego Waszyngtonu, którą wykonywał od 1934 roku aż do przejścia na emeryturę w roku 1946.

American Institute of Architects (AIA) – profesjonalna organizacja zrzeszająca architektów ze Stanów Zjendnoczonych. Siedziba główna znajduje się w Waszyngtonie. AIA oferuje edukację, rozwój społeczny i publiczne wsparcie w celu wzmocnienia wizerunku oraz wsparcia profesji. AIA wspólpracuje także z projektantami oraz zespołem konstrukcyjnym przy koordynacji przemysłu budowlanego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Nathan C. Wyeth (1870-1963) (ang.). W: The AIA Historical Directory of American Architects [on-line]. [dostęp 2012-05-12].
 2. Francis Scott Key Bridge National Historic Register Nomination (ang.). U.S. Department of the Interior. s. 15-16. [dostęp 2012-05-12].
 3. Hillary Clinton na "block party" w nowej rezydencji polskiego ambasadora w USA (pol.). Gazeta Wyborcza, 2012-04-26. [dostęp 2012-05-12].

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nathaniel C. Wyeth
 • Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Cmentarz Narodowy w Arlington (ang. Arlington National Cemetery) - amerykański cmentarz wojskowy położony w Arlington, w stanie Wirginia na terenie Stanów Zjednoczonych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Departament Zasobów Wewnętrznych USA lub Departament Spraw Wewnętrznych USA (United States Department of the Interior, w skrócie: DOI) jest resortem rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, odpowiadającym za ochronę przyrody, zarządzanie zasobami naturalnymi kraju, odpowiada również za sprawy rdzennych Amerykanów. Departament Zasobów Wewnętrznych USA został utworzony 3 marca 1849 roku.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of the Treasury) stanowi departament Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Został ustanowiony poprzez akt Kongresu w 1789 roku. Jest zarządzany poprzez Sekretarza Skarbu Państwa. Pierwszym Sekretarzem Skarbu był Alexander Hamilton, który został zaprzysiężony 11 września 1789 roku przez Prezydenta George Washingtona.

  Reklama