• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nathalie Eklund

  Przeczytaj także...
  Levi – jeden z największych ośrodków narciarskich w Finlandii Laponia. Kurort jest umiejscowiony w mieście Kittilä na miejsce można się dostać za pomocą regionalnego portu lotniczego Kittilä i stacji kolejowej Kolari.Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.
  Flachau – gmina w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie St. Johann im Ponagu. Liczy 2739 mieszkańców na powierzchni 117,33 km (1 stycznia 2015). Znana jest ze swojej rozbudowanej infrastruktury narciarskiej.

  Nathalie Eklund (ur. 8 stycznia 1992) – szwedzka narciarka alpejska, srebrna medalistka mistrzostw świata i mistrzyni świata juniorów.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Nathalie Eklund pojawiła się 15 grudnia 2007 roku w Funäsdalen, gdzie w zawodach FIS Race w gigancie zajęła 38. miejsce. W 2009 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Garmisch-Partenkirchen, gdzie jej najlepszym wynikiem było 24. miejsce w slalomie. Jeszcze czterokrotnie startowała na imprezach tego cyklu, najlepszy wynik osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Quebecu w 2013 roku, gdzie w zawodach drużynowych zdobyła złoty medal. W występach indywidualnych była między innymi piąta w slalomie.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Maria Pietilä-Holmner (ur. 25 lipca 1986 r. w Umeå) - szwedzka narciarka alpejska, wicemistrzyni świata w gigancie, brązowa medalistka w slalomie i konkurencji drużynowej. Jest mistrzynią świata juniorek w slalomie (2006).

  Największy sukces w karierze osiągnęła w 2013 roku, kiedy wspólnie z Fridą Hansdotter, Marią Pietilą-Holmner, Jensem Byggmarkiem, Mattiasem Harginem i André Myhrerem wywalczyła srebrny medal w zawodach drużynowych podczas mistrzostw świata w Schladming. Na tych samych mistrzostwach zajęła także szesnastą pozycję w slalomie. W Pucharze Świata zadebiutowała 13 listopada 2010 roku w Levi, gdzie nie zakwalifikowała się do pierwszego przejazdu w slalomie. Pierwsze pucharowe punkty zdobyła blisko dwa miesiące później - 11 stycznia 2011 roku we Flachau zajęła 24. miejsce w gigancie. Jak dotąd nie startowała na igrzyskach olimpijskich.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

 • sezon 2010/2011: 119.
 • sezon 2011/2012: 91.
 • sezon 2012/2013: 43.
 • sezon 2013/2014: 65.
 • sezon 2014/2015: 77.
 • sezon 2015/2016: 88.
 • Miejsca na podium w zawodach[ | edytuj kod]

  Eklund nigdy nie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata.

  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.Frida Hansdotter (ur. 13 grudnia 1985 w Västerås) – szwedzka narciarka alpejska. Specjalizuje się w slalomie specjalnym. Jak dotychczas startowała tylko raz na Igrzyskach Olimpijskich a było to w Vancouver, gdzie uplasowała się na 15 miejscu w slalomie. Najlepszy wynik na Mistrzostwach świata uzyskała w 2011 roku gdzie zajęła 8 miejsce w slalomie. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2008/2009, kiedy to zajęła 28 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji slalomu zajęła 9 miejsce.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  32. Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie alpejskim - zawody w narciarstwie alpejskim, które odbywały się w dniach 21 - 28 lutego 2013 r. w kanadyjskim Québecu. Rozegranych zostało po 5 konkurencje dla kobiet i mężczyzn, a także zawody drużynowe. Konkurencje szybkościowe rozegrane zostały w ośrodku narciarskim Le Massif, a techniczne w Mont-Sainte-Anne. Tylko zawody drużynowe odbyły się w samym Québecu. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli reprezentanci Austrii, którzy zdobyli łącznie 7 medali, w tym 4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy,
  André Myhrer (ur. 11 stycznia 1983 w Bergsjö) – szwedzki narciarz alpejski, brązowy medalista olimpijski i wicemistrz świata.
  Jens Byggmark (ur. 22 sierpnia 1985 w Tärna) – szwedzki narciarz alpejski, slalomista. W swoim debiucie w fińskim Levi zajął 6. miejsce. Należy do narciarskiego klubu Tärna IK Fjällvinden. Srebrny medalista w slalomie – tytuł ten wywalczył na mistrzostwach świata w Ga-Pa. Zdobył również srebrny medal mistrzostw świata w kombinacji drużynowej w Åre.
  Funäsdalen (lap. Bïenjedaelie) – szwedzka osada nie posiadająca praw miejskich położona w zachodniej części regionu Jämtland, w gminie Härjedalen. Leży u stóp szwedzkiej części Gór Skandynawskich, w pobliżu granicy z Norwegią, w dolinie rzeki Ljusnan. Według ostatniego spisu mieszkańców mieszka tam 798 osób. Znajduje się tu ośrodek narciarski Funäsdalsfjällen. Oferuje on 126 tras obsługiwanych przez 35 wyciągów. W przeszłości rozgrywano tutaj zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.
  Mattias Hargin (ur. 7 października 1985 w Sztokholmie) – szwedzki narciarz alpejski, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz wicemistrz świata juniorów.
  Puchar Świata w narciarstwie alpejskim jest coroczną imprezą przeprowadzaną przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich - slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.