• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Natanael

  Przeczytaj także...
  Nowy Testament (gr. Ἡ Καινὴ Διαθήκη, on Kainē Diathēkē) – druga, po Starym Testamencie, część Biblii chrześcijańskiej, powstała na przestrzeni 51-96 r. n.e.; stanowi zbiór 27 ksiąg, przedstawiających wydarzenia z życia Jezusa i wczesnego Kościoła oraz pouczenia skierowane do wspólnot chrześcijańskich, tradycyjnie datowanych na drugą połowę I wieku; niektórzy bibliści datują część ksiąg również na pierwszą połowę II wieku; główne źródło chrześcijańskiej doktryny i etyki.Bartłomiej Apostoł, Bartłomiej Natanael, Święty Bartłomiej, cs. Apostoł Warfołomiej (ur. w I wieku n.e. w Kanie Galilejskiej, zm. ok. 70 w Albanopolis w Armenii) – jeden z dwunastu apostołów dwojga imion, zwany, w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza, Bartłomiejem (grecko-aramejskie bar-Tholomaios "syn Tolomaja-Ptolemeusza" lub "syn oracza"), a przez Jana – Natanaelem (hebr. "Bóg dał"). Wbrew apokryfom i stanowisku Augustyna z Hippony i Grzegorza Wielkiego, Kościół rzymskokatolicki przyjął, że to ta sama osoba; męczennik i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.
  Nataniel Mateusz Wolf (niem. Nathanael Matthäus von Wolf), (ur. 28 stycznia 1724 w Chojnicach – zm. 15 grudnia 1784 w Gdańsku) – lekarz i astronom związany z Gdańskiem.

  Natanael (hebr. Bóg dał) – imię hebrajskie, znaczeniowo przypomina takie imiona, jak greckie z pochodzenia Teodor czy polskie Bożydar.

  W Nowym Testamencie, w Ewangelii św. Jana nosi je jeden z pierwszych dwunastu apostołów identyfikowany z apostołem występującym w pozostałych Ewangeliach kanonicznych jako Bartłomiej (por. Jezus ujrzał jak Natanael zbliżał się do Niego i mówi o nim: „Patrz, to prawdziwy Izraelita – bez podstępu”. Mówi do Niego Natanael: „Skąd mnie znasz?” – J 1, 47-48).

  Nataniel, imię świeckie: Wasilij Lwow (ur. 17 sierpnia 1906 w Moskwie – zm. 26 października 1986 w Monachium) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.(25258) Nathaniel (1998 VU) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5,3 lat w średniej odległości 3,04 j.a. Odkryta 7 listopada 1998 roku.

  Natanael imieniny obchodzi 24 sierpnia.

  Osoby[ | edytuj kod]

 • Natanael Berg (1879–1957) – szwedzki kompozytor
 • Nathaniel Hawthorne (1804–1864) – amerykański powieściopisarz
 • Nataniel (Kałajdżiew) (1952–2013) – bułgarski duchowny prawosławny, metropolita newrokopski
 • Nataniel (Leandrow) (1813–1888) – rosyjski duchowny prawosławny, biskup jekaterynburski i irbicki
 • Nataniel (Lwow) (1906–1986) – rosyjski duchowny prawosławny, arcybiskup wiedeński i austriacki
 • Nataniel (Popp) (ur. 1940) – rumuński duchowny prawosławny, arcybiskup Detroit
 • Nataniel (Sawczenko) (1799–1875) – rosyjski duchowny prawosławny, arcybiskup czernihowski i nieżyński
 • Nataniel Sielicki (?–1595) – duchowny prawosławny, arcybiskup połocki, witebski i mścisławski
 • Nataniel (Soborow) (1824–1907) – rosyjski duchowny prawosławny, biskup archangielski i chołmogorski
 • Nataniel (Troicki) (1864–1933) – rosyjski duchowny prawosławny, metropolita charkowski
 • Nataniel Mateusz Wolf (1724–1784) – polsko-niemiecki lekarz i astronom
 • Bartłomiej Nataniel Wąsowski (1617–1687) – polski dramatopisarz i architekt
 • Inne[ | edytuj kod]

 • (25258) Nathaniel – planetoida
 • Natanael – polska grupa muzyczna grająca reggae
 • Nataniel, imię świeckie Nikołaj Zacharowicz Troicki (ur. 30 października 1864, zm. 7 kwietnia 1933) – rosyjski biskup prawosławny.Ewangelia (z gr. εὐαγγέλιον, euangelion, dosł. dobra nowina) – w starożytności termin używany jako określenie nagrody dla osoby przynoszącej dobrą nowinę.
  Warto wiedzieć że... beta

  Apostoł (gr. apostolos = wysłannik) – nazwa używana w Nowym Testamencie najczęściej na określenie najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa powołanych przez niego osobiście i „wysłanych” do głoszenia jego nauk. Samo pojęcie występuje też w Nowym Testamencie na określenie innych osób.
  Nataniel, imię świeckie: William George Popp (ur. 12 czerwca 1940 w Aurora) – arcybiskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Locum tenens Kościoła Prawosławnego w Ameryce po rezygnacji metropolity Jonasza.
  Nathaniel Hawthorne (ur. 4 lipca 1804 w Salem, zm. 19 maja 1864 w Plymouth) − pisarz romantyczny, powszechnie uważany za największego i najbardziej wpływowego twórcę literatury amerykańskiej XIX wieku .
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Bartłomiej Nataniel Wąsowski (ur. 24 sierpnia 1617 na Kujawach, zm. 4 października 1687 w Poznaniu) – polski ksiądz jezuita, teolog, architekt, profesor i rektor kolegiów jezuickich, prowincjał.
  Ewangelia Jana [J, Jn lub Jan] – jedna z czterech Ewangelii Nowego Testamentu, której autorstwo przypisuje się Janowi Apostołowi, Janowi prezbiterowi lub bliżej nieidentyfikowalnemu „umiłowanemu uczniowi”. Prawdopodobnie jest to ewangelia chronologicznie najpóźniejsza ze wszystkich ewangelii nowotestamentowych i wyraźnie odróżnia się od pozostałych, tzw. synoptycznych. Na ogół Ewangelię Jana datuje się na koniec I wieku, a jako miejsce jej powstania wskazuje się zwykle Efez, jakkolwiek brane są pod uwagę również i inne miejsca (Antiochia Syryjska, Aleksandria).
  Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., zm. 30 lub 33 w Jerozolimie) – centralna postać religii chrześcijańskiej, założyciel Kościoła. W chrześcijaństwie uznawany za Boga i człowieka, współistotnego Bogu Ojcu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.