• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Natan - imię

  Przeczytaj także...
  Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka lub Opowieści Skórzanej Pończochy (ang. Leatherstocking Tales) – cykl pięciu powieści przygodowo-historycznych stworzonych w latach 1827-1841 przez amerykańskiego pisarza Jamesa Fenimore Coopera. Ich akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku w Ameryce Północnej, wśród pionierów i Indian. Ich głównym bohaterem jest traper i myśliwy zwany Sokolim Okiem. Utwory te to romantyczny i idealistyczny obraz osiemnastowiecznych kresów Ameryki Północnej i zamieszkujących je Indian i osadników. Cechują je barwne opisy przyrody, wartka i pełna napięcia akcja, mocno zarysowane sylwetki głównych bohaterów.James Fenimore Cooper – powieściopisarz amerykański i jeden z twórców literatury tego kraju. (ur. 15 września 1789 w Burlington w stanie New Jersey, zm. 14 września 1851 w Cooperstown w stanie Nowy Jork), autor znanych powieści przygodowo-awanturniczych, których akcja rozgrywa się podczas walk z Indianami i Francuzami w drugiej połowie XVIII wieku.
  Natan mędrzec (niem. Nathan der Weise) – pięcioaktowy dramat Gottholda Ephraima Lessinga opublikowany w 1779 roku i wystawiony 14 kwietnia 1783 roku w Berlinie. Głównym tematem utworu jest humanizm i łącząca się z nim przypowieść o pierścieniu z trzeciego aktu. Została ona prawdopodobnie wymyślona przez Sefardyjczyków, a jej początki sięgają 1100 roku. Wcześniej pisał o niej Giovanni Boccaccio w Dekameronie.

  Natan (hebr. נָתָן, dar, podarunek) – imię hebrajskie. Imieniu Natan etymologicznie bliskie są imiona Natanael (Nataniel). Natan imieniny obchodzi 12 lipca.

  Natan Majer Mikołaj Glücksberg spotykana również wersja Mikołaj Nataniel Glücksberg (ur. 1780 w Niemczech lub Poznaniu, zm. 3 marca 1831 w Warszawie) – polski księgarz, drukarz i wydawca książek, kalendarzy i czasopism żydowskiego pochodzenia, wolnomularz. Protoplasta rodziny Glücksbergów - księgarzy i drukarzy zasłużonych dla kultury polskiej.Klub Pickwicka (ang. The Posthumous Papers of the Pickwick Club, znane również jako:The Pickwick Papers) – pierwsza powieść Karola Dickensa, publikowana w odcinkach w latach 1836–1837. Utwór opowiada o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i ich przywódcy – Samuela Pickwicka.

  Osoby noszące imię Natan[]

 • Natanprorok, kapłan i doradca króla Dawida (Drugiej Księdze Samuela (2 Sm) i Pierwszej Księdze Królewskiej (1 Krl))
 • Natan Glücksberg – księgarz i wydawca warszawski (ur. 1780)
 • Natan Nebenzahl – adwokat (ur. 1865)
 • Nathan Twining – generał amerykański (1897-1982)
 • Nathan Jonas Jordison – znany jako Joey Jordison, amerykański muzyk kompozytor i instrumentalista (ur. 1975).
 • Nathan Fillion – aktor kanadyjski (ur. 1971)
 • Nathan Sykes – brytyjski piosenkarz z zespołu The Wanted (ur. 1993)
 • Postacie fikcyjne[]

 • Natan z dramatu poetyckiego Natan mędrzec Gottholda Ephraima Lessinga
 • Nataniel Winkle z Klubu Pickwicka Karola Dickensa (1836/37)
 • Nathaniel Samuel Fisher Jr, bohater serialu Sześć stóp pod ziemią
 • Natty Bumppo, główny bohater cyklu powieściowego Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka Jamesa Fenimore'a Coopera
 • Nathan Zuckerman z cyklu powieści Philipa Rotha
 • Nathan Petrelli, jedna z głównych postaci serialu Heroes
 • Nathan Drake, główny bohater serii Uncharted na PlayStation 3
 • Nathan Rahl, prorok, bohater cyklu Miecz Prawdy Terry'ego Goodkinda

 • Terry Goodkind (ur. 1948 w Omaha) – amerykański pisarz fantasy. Autor serii high fantasy Miecz Prawdy, która, według danych z 2008 roku, została sprzedana w około 25 milionach egzemplarzy.Herosi (ang. Heroes) – amerykański serial fantastyczno-naukowy, stworzony przez Tima Kringa. Premiera serialu odbyła się 25 września 2006 roku na antenie stacji NBC. Fabuła opowiada historię ludzi, którzy odkrywają w sobie niesamowite zdolności, jak telepatia, umiejętność podróżowania w czasie czy latania. Fabuła odcinków pisana jest na wzór amerykańskich komiksów z krótkimi, kilkuepizodowymi wątkami splatającymi się razem w jedną historię.
  Joey Jordison właściwie Nathan Jonas Jordison, znany również jako "Superball" (ur. 26 kwietnia 1975 w Des Moines) – amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Lider i gitarzysta grupy muzycznej Murderdolls, perkusista grupy Slipknot. Występował ponadto w takich grupach, jak Avanga, Korn, Ministry, Modifidious czy Anal Blast. Od 2010 roku członek zespołu Rob Zombie.Natan Jakob Nebenzahl, także Nathan (ur. 5 kwietnia 1865 w Sanoku, zm. ?) – polski Żyd, doktor praw, adwokat, właściciel ziemski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.
  Pierwsza Księga Królewska [1Krl], Pierwsza Księga Królów (hebr. מלכים א), w Septuagincie Trzecia Księga Królewska jest jedną z ksiąg historycznych Starego Testamentu. Opowiada o ostatnich dziejach Dawida a następnie o jego synu Salomonie. W niej także zaczyna się uporządkowana chronologicznie historia królestw izraelskiego i judzkiego. W księdze tej jest również opisana budowa świątyni Salomona. Opisuje również rozpad królestwa Narodu Bożego na Judę i Izrael i wynikające z tego wydarzenia, a także dzieje Eliasza.
  Natanael (hebr. Bóg dał) – imię hebrajskie, znaczeniowo przypomina takie imiona, jak greckie z pochodzenia Teodor czy polskie Bożydar. Inna forma to Nataniel.
  Druga Księga Samuela, w Septuagincie Druga Księga Królewska. Jest to część deuteronomicznego dzieła zbawienia. Pisarze: Gad i Natan.
  Philip Milton Roth (ur. 19 marca 1933 w Newark) – pisarz amerykański pochodzenia żydowskiego. Od wielu lat jest wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
  Gotthold Ephraim Lessing (ur. 22 stycznia 1729 w Kamenz w Saksonii, zm. 15 lutego 1781 w Brunszwiku) – niemiecki estetyk, pisarz, krytyk i teoretyk literacki epoki oświecenia, reformator dramatu niemieckiego i jeden z najważniejszych autorów dramatycznych tamtego okresu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.