• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Natalla Cylinska

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Jiang Yonghua (chiń.: 江永华; pinyin: Jiāng Yǒnghuá; ur. 7 września 1973 w Jixi) – chińska kolarka torowa, srebrna medalistka olimpijska oraz wicemistrzyni świata.
  Lisandra Guerra Rodriguez (ur. 31 października 1987 w Matanzas) – kubańska kolarka torowa, czterokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Natalla Walerjeuna Cylinska (biał. Наталля Валер'еўна Цылінская, ros. Наталья Валерьевна Цилинская, Natalja Walerjewna Cylinska, ur. 30 sierpnia 1975 w Mińsku) – białoruska kolarka torowa, brązowa medalistka olimpijska oraz mistrzyni świata.

  100. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2003 odbyły się w Stuttgarcie w dniach 30 lipca - 3 sierpnia 2003. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.Aleksandr Nikołajewicz Markowniczenko (ros. Александр Николаевич Марковниченко, ur. 8 maja 1970) – ukraiński kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces Natalla Cylinska osiągnęła w 1993 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Perth, gdzie zdobyła brązowy medal w sprincie. W połowie lat 90' wyszła za mąż za byłego radzieckiego kolarza Aleksandra Markowniczenkę i aż do rozwodu w 2001 roku startowała pod nazwiskiem męża jako Natalla Markowniczenko. Na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2000 roku zdobyła złote medale zarówno w wyścigu na 500 m jak i w sprincie. Sukces ten powtórzyła także dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Kopenhadze. W 2003 roku, na mistrzostwach świata Stuttgarcie zdobyła złoty medal na 500 m, a w sprincie uległa tylko Rosjance Swietłanie Grankowskiej.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Swietłana Anatoljewna Grankowska (ros. Светлана Анатольевна Гранковская, ur. 22 lutego 1976 w Charkowie) – rosyjska kolarka torowa, czterokrotna mistrzyni świata.

  W 2004 roku brała udział w igrzyskach olimpijskich w Atenach, gdzie w sprincie była piąta, a w wyścigu na 500 m zdobyła brązowy medal, plasując się za Australijką Anną Meares i Chinką Jiang Yonghua. Ponadto zwyciężyła w tej samej konkurencji na mistrzostwach świata w Los Angeles w 2005 roku, a na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Bordeaux ponownie wygrała i sprint i bieg na 500 m. Ostatni medal zdobyła w 2007 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Palma de Mallorca w wyścigu na 500 m pokonały ją tylko Anna Meares i Kubanka Lisandra Guerra.

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.104. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2007 odbyły się w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca w dniach 29 marca - 1 kwietnia 2007. W programie mistrzostw znalazło się siedem konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  102. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2005 odbyły się w amerykańskim Los Angeles w dniach 24 - 27 marca 2005. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.
  99. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2002 odbyły się w stolicy Danii - Kopenhadze w dniach 25 - 29 września 2002. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch. Po raz pierwszy rozegrano scratch mężczyzn i kobiet oraz keirin kobiet.
  Anna Maree Devenish Meares (ur. 21 września 1983 w Blackwater) − australijska kolarka torowa, pięciokrotna medalistka olimpijska oraz 22-krotna medalistka mistrzostw świata.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
  103. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2006 odbyły się we francuskim Bordeaux w dniach 13 - 16 kwietnia 2006. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.