• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Natalia Konoplowa

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni.

  Natalia Konoplowa, ros. Наталья Викторовна Коноплёва (ur. 23 listopada 1944 w Murmańsku, zm. 15 marca 2011) – rosyjska szachistka, arcymistrzyni od 1976 roku.

  Kariera szachowa[ | edytuj kod]

  Pierwszy międzynarodowy sukces odniosła w roku 1965, zwyciężając w międzynarodowym turnieju w Piotrowie Trybunalskim. Wkrótce awansowała do ścisłej światowej czołówki, dwukrotnie zajmując czołowe lokaty w turniejach międzystrefowych i będąc bardzo blisko awansu do meczów pretendentek: w roku 1971 w Ochrydzie podzieliła IV-V miejsce (wraz z Marią Ivanką, którą następnie pokonała 4 - 2 w meczu rozegranym w Moskwie), a dwa lata później na Minorce podzieliła II-V lokatę, w dogrywce (rozegranej w Kisłowodzku) zajmując czwarte, ostatnie miejsce. Wyniki te odpowiadały w ówczesnym okresie V-VI pozycji na świecie.

  Turnieje międzystrefowe FIDE stanowiły drugi etap (pomiędzy turniejami strefowymi a turniejem lub meczami pretendentów) eliminacji, których celem było wyłonienie przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach.Minorka (hiszp., katal. Menorca) – wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym, druga co do wielkości w archipelagu Balearów. Długość około 50 km, szerokość około 16 km, powierzchnia 668 km². Zamieszkuje ją około 92 000 mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Mahón (katal. Maó), a najwyższym szczytem – El Toro.

  Kilka razy startowała w finałach mistrzostw Związku Radzieckiego, najlepszy wynik osiągając w roku 1972, kiedy to podzieliła II-IV miejsce. Oprócz tego, podzieliła II lokaty w turniejach w Sofii (1970) i Tbilisi (1973).

  Najwyższy ranking w karierze osiągnęła 1 stycznia 1975 r., z wynikiem 2285 punktów zajmowała wówczas 13. miejsce na światowej liście FIDE. Od 1992 r. nie startuje w turniejach klasyfikowanych przez Międzynarodową Federację Szachową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • W.Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z", Warszawa 1986, str. 457
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Natalia Konoplowa – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Natalia Konoplowa – profil na stronie FIDE (ang.)
 • Kisłowodzk (ros. Кисловодск, Kisłowodsk) – miasto w Rosji, w Kraju Stawropolskim. Liczy około 129,8 tys. mieszkańców. Ośrodek eksploatacji węgla kamiennego oraz przemysłu maszynowego, spożywczego, materiałów budowlanych. Prawa miejskie posiada od 1903 roku. Kisłowodzk jest znanym rosyjskim kurortem balneologicznym.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).
  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.
  Mecze pretendentów FIDE stanowiły trzeci i najwyższy szczebel eliminacji (po turniejach strefowych i międzystrefowych) wyłaniających przeciwnika dla mistrza świata w szachach (jedyny wyjątek miał miejsce w roku 1996, gdy finałowy mecz pretendentów był zarazem spotkaniem o mistrzostwo świata).
  Tbilisi (gruz. თბილისი, w latach 1845-1936 Tyflis) – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób (aglomeracja 1,5 mln mieszkańców, 2010). Jest głównym kulturalnym, naukowym (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa i liczne uczelnie) i przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw) ośrodkiem Gruzji.
  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.
  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.