• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • NatWest

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Barclays PLC (LSE: BARC , NYSE: BCS) — brytyjska firma holdingowa, globalny finansowy dostawca usług działająca na wszystkich kontynentach, autoryzowany i regulowany przez Financial Services Authority — Brytyjski Urząd ds. Usług Finansowych.
  The Royal Bank of Scotland Plc (LSE: RBS ) (szk. Banca Rìoghail na h-Alba) – jedna z filii grupy bankowej Royal Bank of Scotland Group, która wraz z bankiem NatWest obsługuje bankowość detaliczną w Wielkiej Brytanii. RBS ma około 700 oddziałów, głównie w Szkocji jak również w większych miastach Anglii i Walii. The Royal Bank of Scotland został powołany do pozyskiwania funduszy dla unionistów w czasach powstań szkockich.

  National Westminster Bank Plcbrytyjski bank uniwersalny działający pod marką NatWest, będący częścią The Royal Bank of Scotland Group.

  Bank powstał w 1968 roku w wyniku połączenia National Provincial Bank (zał. 1833) oraz Westminster Bank (zał. 1836). W 2000 roku NatWest został nabyty za kwotę 21 mld funtów przez The Royal Bank of Scotland Group (właściciela The Royal Bank of Scotland), co było największym tego typu przejęciem w brytyjskiej historii.

  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Lloyds Bank plc – brytyjski bank detaliczny należący do Lloyds Banking Group. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Londynie.

  W 2014 roku NatWest był trzecim pod względem liczby placówek bankiem w Wielkiej Brytanii (po Barclays i Lloyds Bank), posiadając około 1300 oddziałów (w 2000 roku – 1700, w 2010 roku – 1550).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. National Westminster Bank (ang.). Britannica. [dostęp 2015-11-22].
  2. NatWest: A history (ang.). BBC News, 2000-02-10. [dostęp 2015-11-22].
  3. About Us (ang.). NatWest. [dostęp 2015-11-22].
  4. Competition & Markets Authority: Retail banking market investigation – Barriers to entry and expansion: branches (ang.). GOV.UK, 2000-02-10. s. 9. [dostęp 2015-11-22].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bank uniwersalny – bank dokonujący w ramach świadczonych usług wszystkich lub większości dozwolonych prawem czynności bankowych i którego działalność nie jest w żaden sposób profilowana (jak ma to miejsce w przypadku banków wyspecjalizowanych, np. hipotecznych, wspierających budownictwo, wspierających przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska etc.).
  Bank – osoba prawna wykonująca działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami ustawy Prawo bankowe i wymienionych w statucie banku. Banki należą do tak zwanych instytucji zaufania publicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.