• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naso elegans

  Przeczytaj także...
  Akwarium morskie - akwarium, w którym w warunkach naśladujących środowisko morskie hoduje się morskie rośliny i zwierzęta.Zatoka Perska (per. خليج فارس – Chalidż-e Fars, arab. الخليج العربي – Al-Chalidż al-Arabi) – zatoka Morza Arabskiego, wcinająca się między Półwysep Arabski a wybrzeże Iranu. Tradycyjnie nazywana jest zatoką, ale ze względu na jej powierzchnię (233 000 km²) można by ją uznać także za morze śródlądowe. Z Morzem Arabskim połączona jest poprzez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską.
  Płetwa (łac. pinna) – narząd zwierząt wodnych służący do utrzymywania pożądanej pozycji ciała oraz do poruszania się. Płetwy występują u ryb oraz u ssaków wodnych.

  Naso elegansgatunek morskiej ryby okoniokształtnej z rodziny pokolcowatych (Acanthuridae), gatunek siostrzany rożca skrobacza, z którym był wcześniej utożsamiany. Jest poławiany przez lokalnych rybaków, hodowany w akwariach morskich.

  Zasięg występowania[]

  Jest szeroko rozprzestrzeniony w okolicach raf koralowych Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego – od Afryki Wschodniej po Bali, z wyjątkiem Zatoki Omańskiej, Zatoki Perskiej i Indii.

  Afryka Wschodnia – umowny region geograficzny w Afryce obejmujący tereny na wschód od Nilu i Wielkiego Rowu Afrykańskiego, w tym wyspy na Oceanie Indyjskim, tradycyjnie zaliczane do Afryki.Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:

  Cechy morfologiczne[]

  Naso elegans w Aquarium Finisterrae w Hiszpanii

  W płetwie grzbietowej znajduje się 6 promieni twardych i 26–30 miękkich, w odbytowej 2 twarde i 27–30 miękkich. Płetwa grzbietowa żółta z niebieską linią u podstawy i biegnącym nad nią czarnym paskiem, płetwa odbytowa ciemnobrązowa. Płetwa grzbietowa i odbytowa są obrzeżone wąskimi liniami o barwie niebieskiej i czarnej. Płetwa ogonowa żółtawa z czarną krawędzią górną i dolną oraz czarnym pasem przesuniętym ku jej tyłowi. Na każdym z boków trzonu ogonowego znajdują się 2 twarde, pomarańczowe kolce.

  Okoniokształtne (Perciformes) - najliczniejszy rząd ryb promieniopłetwych obejmujący co najmniej 150, a według niektórych źródeł nawet 180 rodzin. Gatunki zaliczane do okoniokształtnych są bardzo zróżnicowane pod względem budowy ciała, zajmowanego siedliska i prowadzonego trybu życia. Występują niemal we wszystkich zbiornikach wodnych na Ziemi. Większość stanowią gatunki morskie. Są najmłodszą filogenetycznie grupą ryb.Zatoka Omańska (arab. خليج عمان Chalidż Uman, pers. دریای عمان Darya-ye Oman) – zatoka Oceanu Indyjskiego łącząca leżące na południe od niej Morze Arabskie z Zatoką Perską (poprzez cieśninę Ormuz). Nad zatoką leży stolica Omanu – Maskat.

  Ryba dorasta zwykle do 36 cm długości całkowitej (TL), maksymalnie do 45 cm długości standardowej (SL). Dymorfizm płciowy zaznacza się większymi i dłuższymi kolcami na trzonie ogonowym samców.

  Biologia i ekologia[]

  Naso elegans przebywa w okolicach raf w małych stadach lub większych zgrupowaniach. Żywi się wyłącznie glonami, które pobiera z dna. Maksymalny odnotowany wiek osobników z tego gatunku wynosi 17 lat.

  Przypisy

  1. Naso elegans, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Naso elegans. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Eschmeyer, W. N. (ed).: Catalog of Fishes electronic version (2 October 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 4 grudnia 2012].
  4. Naso elegans. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 4 grudnia 2012]
  Pokolcowate, cyrulikowate (Acanthuridae) – rodzina morskich ryb okoniokształtnych. Do tej rodziny należy około 80 gatunków, z których tylko część jest hodowana w akwariach. Niektóre są dość łatwe w hodowli, ale o większości wiadomo zbyt mało, aby można było je utrzymać przy życiu w akwarium.Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Pomiary ryb stosowane są w wielu obszarach ichtiologii, m.in. w ich taksonomii. Dokładne pomiary morfometryczne osobników złapanych ryb pomagają prawidłowo sklasyfikować złapany okaz i mogą dostarczyć informacji na temat danej populacji ryb. Stosuje się przede wszystkim dwa pomiary:
  Grupa siostrzana (ang. sister–group) – w systematyce kladystycznej grupa organizmów powstała z jednej linii ewolucyjnej (grupy macierzystej) po jej rozszczepieniu. Dwie grupy siostrzane wraz ze swym wspólnym przodkiem stanowią grupę monofiletyczną. Gatunki należące do grupy siostrzanej charakteryzują się pewnymi specyficznymi, wspólnymi cechami (synapomorfiami), które nie występują jednak w grupie macierzystej (są ewolucyjnie nowe).
  Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.
  Glony, algi (łac. Algae, gr. Phykos) – grupa morfologiczno-ekologiczna, składająca się tradycyjnie z kilku niespokrewnionych linii ewolucyjnych organizmów plechowych, tj. beztkankowych.
  Rożec skrobacz, naso żółtogłowy (Naso lituratus) – gatunek morskiej ryby okoniokształtnej z rodziny pokolcowatych (Acanthuridae) i rodzaju Naso.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.