• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nasielsk - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa E 65 – ciąg transportowy międzynarodowego znaczenia wyznaczony na podstawie europejskiej umowy o głównych międzynarodowych liniach kolejowych (AGC) oraz na podstawie europejskiej umowy o ważnych międzynarodowych liniach transportu kombinowanego i obiektach towarzyszących (AGTC).Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Nasielskstacja kolejowa w Mogowie, w województwie mazowieckim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego.

  W roku 2018 stacja obsługiwała 2–3 tys. pasażerów na dobę.

  Dane ogólne[ | edytuj kod]

  Nasielsk jest stacją węzłową, która posiada trzy perony, jeden jednostronny i dwa obustronne co daje razem pięć torów przy krawędzi peronowej. Po 4 wiaty konstrukcji rurowej na każdym peronie. Semafory świetlne. Przejście dla pieszych z budynku dworca na peron 1, 2 i 3 odbywa się przejściem podziemnym. Perony wysokie mogące obsługiwać zespoły trakcyjne typu węzłowego. Na początku 2008 roku rozpoczęta została przebudowa stacji w ramach modernizacji magistrali E65.

  Legionowo Piaski - stacja kolejowa w mieście Legionowo (województwo mazowieckie) na trasie Legionowo-Tłuszcz oraz Legionowo Piaski-Warszawa Gdańska. Powstanie przystanku datuje się na rok 1907. Do roku 1944 funkcjonował pod nazwą Lajski, a do 1995 Łajski. Ostateczna zmiana nazwy związana jest z nazwą dzielnicy Legionowa - Legionowo Piaski (duże osiedle, na którym znajduje się m.in. jednostka wojskowa i Centrum Szkolenia Policji).Linia kolejowa nr 27 – linia kolejowa, zaliczona do linii o znaczeniu państwowym, łącząca Nasielsk z Toruniem przez Płońsk, Raciąż, Sierpc, Lipno i Dobrzejewice. Położona w granicach województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Pierwotnie linia wąskotorowa wybudowana w 1915 r. Odcinki z Nasielska do Sierpca w 1924 r., a z Sierpca do Torunia w 1937 r., przebudowano na linię normalnotorową. W opracowanych w latach 80. planach elektryfikacji (tzw. wielka elektryfikacja) planowano elektryfikację linii między latami 1996 i 2000. Plany pozostały niezrealizowane.

  W 2015 roku Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane wybudowało nowy dworzec, który został otwarty 28 sierpnia 2015.

  Połączenia[ | edytuj kod]

  Linie kolejowe[ | edytuj kod]

  Przez stację przechodzą następujące linie kolejowe:

 • 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny
 • 27 Nasielsk – Toruń Wschodni
 • W przeszłości przez stację przebiegała linia kolejowa Łajski (obecnie Legionowo Piaski) - st. Nasielsk - otwarta w 1939 roku i w tymże roku rozebrana ze względu na II wojnę światową. Linia znacznie ułatwiała komunikację, zwłaszcza towarową i skracała odległość pomiędzy stacją Nasielsk a Legionowem o prawie 11 km.

  Semafor – pociągowy sygnalizator kolejowy do sterowania ruchem kolejowym poprzez wizualne informowanie maszynisty przy pomocy ustawienia ramion (semafory kształtowe) lub barwnych świateł (semafory świetlne lub kształtowe pod warunkiem, że zostały wyposażone w odpowiednie latarnie zapalane w porze nocnej) o prędkości jazdy bądź nakazie zatrzymania pociągu, obowiązującej prędkości przy tym, oraz na kolejnym semaforze.Kategorie dworców kolejowych w Polsce – podział wprowadzony w 2005 roku, przez PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe, zarządcę największych dworców kolejowych w Polsce.
  Stacja kolejowa Nasielsk

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nasielsk
 • Nasielsk Wąskotorowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nasielsk w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Nasielsk w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
 • Linia kolejowa – element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalany w Polsce przez danego zarządcę infrastruktury kolejowej. Do linii kolejowej zalicza się również zajęte pod torowisko grunty oraz przyległy do nich pas gruntu, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego, wraz z zajętymi pod nie gruntami.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Linia kolejowa nr 9 – o długości 323,333 km, łącząca stację Warszawa Wschodnia Osobowa ze stacją Gdańsk Główny.
  Nasielsk Wąskotorowy – zlikwidowana wąskotorowa stacja kolejowa w Starych Pieścirogach, w województwie mazowieckim, w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.