• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naryn - miasto

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kirgistan, Republika Kirgiska (kirgiski Кыргызстан, Кыргыз Республикасы trl. i trb. Kyrgyzstan, Kyrgyz Respublikasy; ros. Киргизия, Киргизская Республика trl. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaâ Respublika, trb. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaja Riespublika; w okresie radzieckim w języku polskim pod nazwą Kirgizja, po ogłoszeniu niepodległości przejściowo również jako Kyrgystan) – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).
  Kotlina Naryńska (kirg.: Нарын өрөөнү, Naryn öröönü; ros.: Нарынская котловина, Narynskaja kotłowina) – kotlina śródgórska w środkowym Kirgistanie, w Tienszanie Wewnętrznym, w środkowym biegu rzeki Naryn. Leży na wysokości 1300–3000 m n.p.m. Rozciąga się na długości ok. 300 km i szerokości do 50 km. Wzdłuż prawego brzegu Narynu występują badlandy. Dominuje roślinność piołunowo-słonoroślowa oraz stepowa. Klimat kontynentalny z mroźną, prawie bezśnieżną zimą i stosunkowo chłodnym latem. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -15 do -18 °C, natomiast w lipcu od 15 do 17 °C. Roczna suma opadów wynosi tu w granicach 200–300 mm. Największym miastem w kotlinie jest Naryn.

  Naryn – miasto obwodowe w Kirgistanie, nad rzeką Naryn, w Kotlinie Naryńskiej. W 2009 roku liczyło ok. 35 tys. mieszkańców. Położone na wysokości 2500 m n.p.m. Powstało w pobliżu warownej strażnicy na szlaku handlowym do Kaszgaru.

  Kaszgar (chin.: 喀什; pinyin: Kāshí; ujg.: قەشقەر, Qeshqer) – miasto w zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang, na zachodnim skraju Kotliny Kaszgarskiej, nad rzeką Kaszgar. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 321 042, z czego większą część stanowili Ujgurzy wyznający islam. Ośrodek przemysłu spożywczego, skórzanego, włókienniczego, ceramicznego i maszynowego; ważny ośrodek kultury muzułmańskiej. Siedziba prefektury Kaszgar. Centralnym punktem miasta jest meczet Id Kah.

  Przypisy

  1. Нарынская область (ros.). Перепись населения и жилищного фонда Кыргызской Республики 2009 года. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-10)].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.